2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Jak alkoholika oduczyć pić?



Alkoholizm jest chorobą. Chorobą naszej cywilizacji, która rozwija się powoli i podstępnie. Początkowo chory często nawet nie zauważa, że jest uzależniony, że alkohol ma wpływ na jego życie. Uważa, że jedno czy dwa piwa dziennie nie czynią go jeszcze osobą uzależnioną. Pijący jest przekonany, że potrafi zapanować nad pragnieniem wypicia drinka. Prawda jest jednak taka, że jeśli nie wyobraża sobie wieczoru bez lampki wina, szklaneczki whisky i małego piwa – to już są początki choroby alkoholowej.

Alkohol wypijany w niewielkich ilościach być może nie szkodzi w sposób widoczny. Kiedy jednak osoba uzależniona dostarcza organizmowi tej trucizny regularnie – a nie da się ukryć, że alkohol jest trucizną – jego ciało uodparnia się na etanol. Chory może przyjmować coraz większe dawki alkoholu. I jeszcze większe. I nie odczuwać tak bardzo jego skutków. Aż w końcu niepostrzeżenie od małego kieliszka wina dziennie do obiadu kończy na chorobie alkoholowej.

Alkoholizm to choroba całej rodziny

Nie jest prawdą, że alkoholik szkodzi tylko sobie. Choroba alkoholowa dotyka całą rodzinę: żonę, dzieci, a nawet sąsiadów. Czy zatem alkoholika można oduczyć pić? Czy istnieje lekarstwo na chorobę alkoholową? Co można zrobić, by bliski przestał zaglądać do kieliszka?

Przede wszystkim osoba chora powinna sama podjąć decyzję o leczeniu. Najczęściej dzieje się to niestety dopiero, kiedy chory sięgnie dna, kiedy odwróci się od niego rodzina, kiedy wydarzy się w jego życiu jakaś tragedia. I niestety, nie wystarczy tutaj – podobnie jak w przypadku wielu innych uzależnień – samo postanowienie rzucenia nałogu.

Podjęcie decyzji o abstynencji to dopiero pierwszy krok. Kolejne muszą być dokładnie zaplanowane. Aby chory przestał pić, niezbędna jest fachowa pomoc. Chory, dotknięty nałogiem alkoholowym, najczęściej nie jest w stanie pomóc sobie sam. Może jednak skorzystać z pomocy innych osób oraz z doświadczenia innych alkoholików.

Jak pomóc osobie dotkniętej chorobą alkoholową?

Jedną z form pomocy jest terapia w ośrodku leczenia uzależnień. Leczenie alkoholizmu jest procesem długim, trudnym, często ciągnącym się całymi latami. Niestety najczęściej chory nie ma silnej woli i bardzo często łamie postanowienie trwania w abstynencji, powracając do nałogu. Każda kolejna próba zerwania z nim jest trudniejsza.

Ośrodek dla alkoholików jest dobrym rozwiązaniem – osoba uzależniona znajduje się pod trwałym nadzorem lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Chory, pozostawiony sam sobie, z całą pewnością wróci do nałogu. Nie pomogą żadne groźby, wymuszanie obietnic. Nie pomoże nawoływanie do sumienia, czy logiczne argumentowanie. Dlatego by zaleczyć uzależnienie od alkoholu konieczne jest wsparcie z zewnątrz.

To właśnie wsparcie z zewnątrz zwiększa szansę na wyzdrowienie. W ośrodkach leczenia uzależnień chory ma kontakt nie tylko ze specjalistami, ale również z osobami, które przeszły przez piekło alkoholizmu. Z osobami, które dzielą się swoim doświadczeniem, sposobami na pokonanie słabości.

Po terapii w ośrodku alkoholikowi zaleca się dołączenie do grup wsparcia. Jedną z takich grup jest grupa AA (Anonimowi Alkoholicy). W niej uzależniony otrzymuje dawkę pozytywnych emocji, uczy się, jak na nowo odzyskać kontrolę nad swoim życiem, jak na nowo zacząć funkcjonować w społeczeństwie. W oparciu o program 12 kroków staje się na nowo odpowiedzialnym człowiekiem.

Czym jest program 12 kroków?

Jest to zbiór zaleceń dla osoby uzależnionej, należącej do grupy Anonimowych Alkoholików. Zalecenia te mają pomóc choremu wyzwolić się z nałogu alkoholowego. Założeniem programu dwunastu kroków jest przyznanie się do uzależnienia i uwierzenie w to, że istnieje siła, mogąca przywrócić alkoholikowi zdrowy rozsądek. Chory powierza swoje życie i swoją wolę Bogu (jakkolwiek go pojmuje), wyznaje swoje błędy i prosi siłę wyższą o uwolnienie go od nich. Kolejnym krokiem jest sporządzenie listy osób, którą chory skrzywdził i naprawienie krzywd. Alkoholik zobowiązuje się również do niesienia pomocy innym osobom, dotkniętym chorobą alkoholową.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną