Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Alkoholizm – Jak i kiedy się zaczyna?



Jeżeli chodzi o uzależnienie od alkoholu, to niestety nie ma żadnych zasad ani sztywnych ram, które pomogłyby zdefiniować początek uzależnienia. Każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na alkohol i na inne używki, a także na rozmaite przeżycia, które również warunkują szybkość uzależniania się od alkoholu. Żadne badania nigdy nie ustaliły konkretnej dawki, która gwarantuje brak negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Dodatkowo w Polsce picie alkoholu jest niezwykle powszechne, co potwierdza raport TNS Polska: alkohol spożywa około 84% dorosłych Polaków.

Według raportu TNS Polska Polacy najchętniej piją w domu piwo. Dodatkowo do spożywania napojów alkoholowych nie jest potrzebna specjalna okazja, a wystarczy jedynie chęć relaksu po ciężkim dniu pracy. Często osoby w różnym wieku w piątek po południu twierdzą, że marzą w tej chwili o alkoholu (najczęściej piwie) i odrobinie odpoczynku. Mimo że kultura picia w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, to jednak jeżeli tylko w spożywaniu alkoholu jest zachowany umiar, to nie ma w nim nic złego. Problem pojawia się, gdy ktoś pije i dużo, i często. Im częściej to robi, tym bardziej zwiększa mu się tolerancja na alkohol, która później skutkuje zwiększeniem dawki, a w efekcie może uszkodzić organy wewnętrzne, jak wątroba czy trzustka.

Toksyczna substancja psychoaktywna

Nigdy nie należy zapominać, że alkohol jest szkodliwy i nawet jego mała dawka, mimo że niegroźna dla organizmu, zostawia w nim ślad. Przykładem może być odwodnienie, „wypłukanie” minerałów z organizmu, co wiąże się na przykład z niekontrolowanym drżeniem mięśni, i obniżeniem odporności. Dodatkowo nadużywanie alkoholu może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby lub trzustki. Co więcej, zbyt duże ilości alkoholu mogą poważnie uszkodzić nasz układ nerwowy, w tym nerw wzroku.

Początki alkoholizmu

Nie istnieje magiczna granica, po której przekroczeniu można nazwać kogoś alkoholikiem. Uzależnienie od alkoholu to bardzo złożona choroba, która dojrzewa u niektórych miesiącami, a czasami nawet latami. Dlatego warto pamiętać o umiarze, zwłaszcza przy piciu napojów wysokoprocentowych, jak wódka czy whisky.

Pierwsze objawy to zwykle zauważenie, że picie wymyka się bliskiej osobie spod kontroli. Dodatkowo osoba będąca na samym początku uzależnienia ciągle szuka okazji do picia (albo pije bez okazji) i zaczyna rezygnować z dotychczasowych pasji i hobby na rzecz mocno zakrapianych imprez. Może również zmienić się zachowanie takiej osoby, może ona również zmienić towarzystwo. Osoba uzależniona może nie zauważyć, że ma problem z piciem – w Polsce mamy dość wysoką tolerancję na picie alkoholu, dlatego częste upijanie się może nie wzbudzić w nikim podejrzeń. Warto jednak przyjrzeć się sytuacji, gdy przypadki upicia się są coraz częstsze i towarzyszą im tak zwane „luki” w pamięci. Taka osoba również może być niespokojna i poddenerwowana, gdy nie może się napić. Może również stawać się agresywna.

Pomoc

Jeżeli zauważysz u siebie lub osoby bliskiej objawy opisane w poprzednim akapicie, postaw na rozmowę i kompletną szczerość. Istnieją specjalne ośrodki dla alkoholików, których zadaniem jest nie tylko pomoc lekarska, ale przede wszystkim pomoc psychologiczna. W takich ośrodkach powstają specjalne grupy wsparcia, które wspierają osoby walczące z uzależnieniem. Bardzo często wsparcie bliskich i lekarzy, których problem uzależnienia od alkoholu nie dotknął, nie wystarczy. Grupy tego typu są przeznaczone wyłącznie dla osób uzależnionych od alkoholu i osób, które były uzależnione i udało im się pokonać nałóg. Szukanie pomocy nie jest powodem do wstydu – to odważna decyzja, a nikt nie powinien wstydzić się odwagi.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną