Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Alkoholizm u kobiet – czym się wyróżnia?



Są perfekcyjnymi matkami, żonami, lekarkami, prawniczkami, niektóre prowadzą własne biznesy… Kobiety starają się sprostać równolegle wielu obowiązkom i rolom społecznym. Na ogół są mistrzyniami adaptacji, a gdy zaczynają sięgać po kieliszek, stają się najczęściej… mistrzyniami kamuflażu. Z obserwacji psychologów wynika, że uzależnienie od alkoholu coraz częściej dotyka kobiet. I to nie tylko tych „z marginesu”, lecz także tych świetnie wykształconych, dobrze sytuowanych. Czym charakteryzuje się alkoholizm u kobiet? Przeczytaj!

Alkoholizm wśród kobiet kiedyś i dziś

To jedno z tych zagadnień, których nie da się analizować w oderwaniu od kontekstu socjokulturowego – podkreślają terapeuci z centrów odwykowych. Dawniej kobiecie po prostu nie wypadało pić. Dla większości była to wystarczająco silna bariera, aby tego nie robić. Dziś kobiecy alkoholizm powoli przestaje być tematem tabu. Niemniej, pijące kobiety wciąż są oceniane przez społeczeństwo surowiej niż mężczyźni dotknięci uzależnieniem alkoholowym.

W efekcie panie piją inaczej:

  • wybierają lżejsze, bardziej „eleganckie” alkohole,
  • częściej upijają się w samotności,
  • a także z innych pobudek sięgają po kieliszek.

Jak współczesne kobiety piją alkohol?

Bardzo różnie. Naprawdę trudno mówić dziś o jednym uniwersalnym wzorcu picia. Na przykład nowoczesne, pewne siebie kobiety chętnie odwiedzają modne lokale. Piją w męskim stylu – dużo mocnych alkoholi. Są też takie, które wśród znajomych „trzymają pion”. Sączą powoli kieliszek drogiego wina, podczas gdy w domu czeka cała butelka. Jednak zdecydowana większość kobiet nie chodzi nigdzie. Piją w domu, w samotności.

Ponieważ alkoholizm wśród kobiet wciąż jest zjawiskiem nieakceptowanym społecznie, panie najczęściej piją właśnie w ukryciu. Dużo bardziej wstydzą się swojego uzależnienia. W związku z tym trudniej przychodzi im także skorzystanie z terapii odwykowej w centrum uzależnień.

Jak rozwija się alkoholizm u kobiet?

Zaczyna się zazwyczaj niewinnie – jeden drink wieczorem dla relaksu. Z tym że z czasem bez tego jednego drinka trudno jest zrobić cokolwiek… O uzależnieniu mówimy, gdy potrzeba sięgania po kieliszek pojawia się coraz częściej, a brak alkoholu powoduje rozdrażnienie oraz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Na tym etapie fizyczny i emocjonalny kac jest „leczony” kolejnymi dawkami alkoholu. Fizyczne objawy to ważny sygnał. To coś uchwytnego, mierzalnego. Coś, dzięki czemu można w ogóle dostrzec problem i zgłosić się na terapię alkoholową dla kobiet. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej, bo alkoholizm najczęściej oznacza, że dużo się dzieje w sferze emocjonalnej i duchowej.

Dlaczego kobiety sięgają po alkohol?

jak-rozwija-sie-alkoholizm-u-kobietPodczas gdy mężczyźni zwykle piją dla towarzystwa – niekiedy z presji towarzystwa lub dla dodania sobie odwagi – kobiety raczej „zapijają” emocje. Alkohol staje się dla nich remedium na stres, bezsenność, bezsilność, strach, samotność, frustrację… Wymagania, jakie stawia przed nimi społeczeństwo, nie są przy tym bez znaczenia. Chcą być idealnymi żonami, matkami, córkami, pracownikami, szefowymi. I często są, a przynajmniej tak im się wydaje. Niestety zazwyczaj kosztem własnych potrzeb.

Do tego dochodzi drugi aspekt, jakim jest kobieca natura – wysoka wrażliwość emocjonalna, podatność na wahania nastrojów. To właśnie u kobiet częściej niż u mężczyzn nałóg jest odpowiedzią na osobiste dramaty. Piją, aby zapomnieć, uciec od trudnych emocji. Od tego wszystkiego, co niewygodne i bolesne. Pijąc, odreagowują zmęczenie, niezadowolenie. Niekiedy alkoholem zapełniają pustkę po dzieciach, które wyprowadziły się już z domu rodzinnego.

Gdzie można skorzystać z terapii alkoholowej dla kobiet?

Kobiecy alkoholizm to szeroki temat. Żeby zobaczyć, czym tak naprawdę jest, trzeba byłoby zajrzeć do domów kobiet dotkniętych tym uzależnieniem. Do ich kuchni, szafek, do torebek… Trzeba byłoby porozmawiać z ich dziećmi, z partnerami. Z obawy przed łatką „alkoholiczki”, panie rzadziej zgłaszają się na leczenie. Być może właśnie dlatego szacuje się, że żyją średnio o 15 lat krócej niż mężczyźni dotknięci chorobą…? Z terapii alkoholowej dla kobiet można skorzystać w Prywatnym Ośrodku Uzależnień Oaza.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną