Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Alkoholowy zespół abstynencyjny – jak się objawia i kiedy wymaga leczenia?



Jednym z objawów uzależnienia od alkoholu, który znacznie utrudnia walkę z nałogiem, jest alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA). Jest to wspólna nazwa dla wielu dolegliwości fizjologicznych o różnym stopniu nasilenia, jakie występują w okresie zaprzestania picia alkoholu lub zmniejszenia jego ilości. Niektóre z objawów odstawienia alkoholu mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Dowiedz się, jak je rozpoznać, a także kiedy konieczna jest pomoc lekarska.

Czym dokładnie jest zespół odstawienia alkoholowego?

Osoby niemające problemu z uzależnieniem doskonale znają nieprzyjemny stan na drugi dzień po nadmiernym spożyciu alkoholu, który potocznie nazywamy kacem. Do jego najczęstszych objawów należą nudności, ból głowy oraz pragnienie. Zwykle mijają one w ciągu kilku godzin samoistnie, gdy tylko organizm poradzi sobie z przetworzeniem etanolu. O ile kac związany jest z utrudnionym metabolizmem dużej ilości jednorazowo spożytego alkoholu, o tyle alkoholowy zespół abstynencyjny pojawia się po zaprzestaniu picia alkoholu trwającego dłuższy czas (po tzw. ciągach alkoholowych). Jest on związany nie tylko z procesami metabolicznymi, ale także pracą układu nerwowego, który przyzwyczajony do stałych dawek etanolu reaguje w specyficzny sposób na jego nagły brak.

Objawy zespołu abstynencyjnego

Z zespołem odstawiennym muszą się liczyć osoby, które decydują się walczyć z nałogiem, zaprzestając picia na własną rękę, bądź decydując się na profesjonalny odwyk.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej wyróżniamy objawy AZA niepowikłane (łagodniejsze) oraz powikłane (zagrażające zdrowiu lub życiu).

Do niepowikłanych objawów należą m.in.:

  • nudności i wymioty,
  • bóle głowy,
  • drżenie rąk,
  • zaburzenia snu,
  • wahania ciśnienia krwi,
  • przyśpieszona akcja serca,
  • osłabienie,
  • halucynacje.

Powikłane objawy zespołu odstawiennego to przede wszystkim:

  • majaczenie alkoholowe (inaczej delirium tremens, zwane również białą gorączką) – jest to stan zaburzenia świadomości, w którym występują m.in. halucynacje, stany lękowe, drgawki, przyśpieszona akcja serca, wyższa temperatura ciała,
  • napady padaczkowe,
  • zespół Wernickiego-Korsakowa – zespół objawów związanych z niedoborem witaminy B1,
  • halucynacje wzrokowe, słuchowe i dotykowe.

Osoby z zaawansowaną chorobą alkoholową często mają bardzo wyniszczony organizm, dlatego nagłe zaprzestanie picia może u nich wywołać szereg innych komplikacji, takich jak niewydolność nerek i wątroby, udar mózgu, zawał serca czy zapalenie trzustki.

Ile trwa zespół abstynencyjny?

Pierwsze objawy odstawienia alkoholu mogą pojawić się już w ciągu kilku godzin od przyjęcia ostatniej dawki, ale niektóre z nich dają o sobie znać dopiero po kilku dniach. Przykładem jest delirium alkoholowe, które ujawnia się zwykle w trzeciej dobie po zaprzestaniu picia. Różny jest także czas trwania dolegliwości – halucynacje mogą trwać nawet wiele tygodni, natomiast napady padaczkowe najczęściej występują tylko raz. U niektórych uzależnionych występuje przewlekły zespół abstynencyjny związany z uszkodzeniem układu nerwowego i wówczas niektóre dolegliwości, takie jak zaburzenia pamięci czy snu mogą występować przez wiele miesięcy.

Kiedy jest potrzebna pomoc lekarska?

U osób w początkowych fazach uzależnienia często występują wyłącznie łagodne objawy AZA, takie jak mdłości, czy bezsenność po odstawieniu alkoholu, z którymi można sobie próbować poradzić w warunkach domowych.
Niestety u osób z zaawansowaną chorobą alkoholową najczęściej występują objawy powikłane, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia. Chodzi tu przede wszystkim o drgawki, halucynacje czy napady padaczkowe, które wymagają bezwzględnej interwencji lekarskiej. Pomoc uzależnionym pacjentom proponuje Prywatny ośrodek leczenia uzależnień OAZA, w której wykonywane jest profesjonalne odtruwanie organizmu pod nadzorem lekarzy i terapeutów.

Jeśli zależy Ci na skutecznym zerwaniu z nałogiem, daj sobie pomóc i proces odstawienia substancji uzależniającej przeprowadź pod okiem specjalistów. Jest to bezpieczny sposób detoksykacji, dzięki któremu unikniesz ryzyka groźnych powikłań alkoholowego zespołu abstynencyjnego.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną