Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Co mogę zrobić jak mąż pije i kłamie?



Zarówno osoba pijąca codziennie, jak i ta, która pije tzw. ciągami, czyli nieprzerwanie przez kilka dni, tygodni czy miesięcy, a potem poddaje się krótszej lub dłuższej abstynencji i z powrotem wraca do nałogu, staje się alkoholikiem. Jej nałóg nie pozostaje obojętny dla najbliższych. Alkoholizm w rodzinie to bardzo trudny problem, który odbija się na życiu wszystkich jej członków. Intensywne, wieloletnie picie nie tylko dezorganizuje życie w tej małej społeczności, ale także ma skutki dla dalszego funkcjonowania w życiu zwłaszcza u dzieci.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Jak zachowuje się alkoholik?

Wiele żon alkoholików zadaje sobie pytanie: co zrobić, gdy mąż pije i kłamie? Osobą nadużywającą alkoholu zaczynają kierować w życiu mechanizmy iluzji i zaprzeczeń. Jak zachowuje się alkoholik? Nie potrafi realnie ocenić swojego problemu, a każde zarzucanie jej problemu, wskazywanie negatywnych skutków alkoholizmu powoduje, że minimalizuje powagę choroby, obwinia innych, potrafi znaleźć szereg wytłumaczeń dla swojego zachowania i powodów picia (gdy tak naprawdę istnieje tylko jeden – że jest alkoholikiem), tym samym kłamiąc. Z jednej strony wzbudza złość, prowokuje do emocjonalnych wybuchów, a z drugiej składa obietnice, że kończy z nałogiem i wierzy w to, co wymyślił.

Jeśli jesteś żoną alkoholika, to nie pozwalaj na to, aby okłamywał Cię i innych bliskich. Nie wierz (nie udawaj, że wierzysz) też w to, co mówi, bo to go jeszcze bardziej zachęca do dalszego kłamania. Rozwiązaniem nie jest także branie odpowiedzialności za osobę uzależnioną w zakresie wszelkich konsekwencji, jakie są skutkiem nadużywania przez nią alkoholu.

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Przede wszystkim przedstawiać fakty, jakie mają miejsce w związku z jego uzależnieniem, nazywać rzeczy po imieniu. Warto też życzliwie powiedzieć o tym, jakie emocje przeżywa bliska osoba: o swojej bezsilności, lęku, niepokoju o zdrowie pijącego. Złość, oskarżanie się w rozmowie z alkoholikiem nie przyniosą żadnych efektów. Lepiej przygotować się do niej, ułożyć scenariusz dowiedzieć się więcej na temat samej choroby.

Jeśli alkoholik chce nam coś powiedzieć – pozwólmy mu na to, nie wchodźmy jednak z nim w dyskusję.

Jak pomóc alkoholikowi wytrzeźwieć?

Postawą zrozumienia mechanizmu działania choroby alkoholowej jest to, że uzależnia i wymaga specjalistycznego leczenia. Alkoholik, jego żona, jak i pozostali członkowie rodziny muszą sobie uświadomić, że jest to wspólny problem. Choć nie jest to łatwe, to trzeba także spróbować zrozumieć, że jest to przewlekłe schorzenie i zaakceptować je. Na nic zda się wzajemne obwinianie, zrzucanie odpowiedzialności czy wymyślanie przyczyn picia. W tym zakresie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest psychoterapia. Zadaniem specjalisty od uzależnień jest przekonanie alkoholika do tego, że warto zerwać z nałogiem i żyć w abstynencji. Jeśli zaakceptuje on to, że jest chory i pokonany przez alkohol, ma szansę zmienić to i zacząć nowy etap. Skorzystanie ze specjalistycznej pomocy, poznanie choroby alkoholowej i mechanizmów jej działania, to kolejny krok, jaki może wykonać osoba nadmiernie pijąca, aby wytrzeźwieć.

Gdzie szukać pomocy dla alkoholika?

Specjalistyczną pomoc dla alkoholika można wyszukać w ośrodkach leczenie uzależnień. Początkiem drogi do trzeźwości często jest detoks alkoholowy. Odtrucie organizmu z toksyn, jakie odkładają się w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu, uzupełnienie elektrolitów, odpowiednie nawodnienie oraz zmniejszenie skutków zespołu abstynencyjnego to działania, jakie pozwalają pozbyć się fizycznego uzależnienia. Po detoksie alkoholik może podjąć dalsze leczenie – z psychicznego uzależnienia. Często terapeutami są tam także osoby, które same przeszły przez nałóg alkoholowy, a inne osoby uzależnione pomagają przetrwać ciężkie chwile. Wsparciem dla alkoholika mogą być także takie grupy jak np. Anonimowi Alkoholicy.

W sytuacji alkoholizmu w rodzinie pomocy potrzebują zazwyczaj wszyscy jej członkowie. Alkoholik – aby wyjść skutecznie z nałogu, a pozostali bliscy – aby zrozumieć mechanizm współuzależnienia oraz nauczyć się właściwie żyć z osobą uzależnioną, nie kosztem swoich potrzeb, pragnień i emocji.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną