Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Co pomoże w walce z głodem alkoholowym?



Jeżeli znasz osobę uzależnioną od alkoholu lub sam nią jesteś, doskonale rozumiesz powagę tej choroby. Jest to problem niezwykle trudny do zwalczenia, który niemal nigdy nie udaje się w pojedynkę. Jeśli nawet nałogowiec uświadomił sobie swoją sytuację i pragnie ją zmienić, pragnienie tzw. sięgnięcia po kieliszek okazuje się silniejsze. Pomocne są ośrodki terapeutyczne. Istnieją techniki, które przy wsparciu fachowców mogą być skuteczne. Sprawdź, jakie są metody na radzenie sobie z głodem alkoholowym.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Głód alkoholowy – czym jest?

Pojęcie to oznacza bardzo mocną, niezwykle trudną do przezwyciężenia potrzebę napicia się napoju 'procentowego’. Ze zjawiskiem tym mają do czynienia zarówno wciąż pijący, jak i ci, którzy poddali się terapii i obecnie są 'trzeźwi’, jak zwykło się mówić o takiej sytuacji. W przypadku pierwszej grupy jest to główna przyczyna tkwienia w chorobie, dla drugiej to z kolei największa pokusa powrotu do szkodliwego nawyku.

Alkoholicy nie przyjmując swojej używki, zaczynają odczuwać ssanie. Jest to uczucie porównywalne do tego, jakie przeżywają osoby, które od dłuższego czasu nie jadły posiłku. Do tego dochodzi potliwość, drżenie rąk, nierzadko gorączka, zaburzenia pracy serca, kłopoty z oddechem czy zawroty głowy. Fizycznym objawom towarzyszy najczęściej dyskomfort psychiczny przybierający rozmaite postaci. Może to być uczucie lęku, niepokoju, rozdrażnienia, agresji, kompleks niskiej wartości czy stany depresyjne. Dla uzależnionego jest to bardzo ciężki okres do przetrwania. Każda minuta wytrzymana bez sięgnięcia po butelkę to walka, którą można określić metaforycznie jako tytaniczne starcie. To dlatego tak ważne jest stosowanie skutecznych technik na radzenie sobie z głodem alkoholowym, bez których szansa pozostania w abstynencji radykalnie spada.

Na początek poznaj siebie!

Żeby móc stawiać opór pokusie, należy dobrze zrozumieć siebie i swoje słabości. Zazwyczaj głód alkoholowy nie pojawia się sam z siebie. Najczęściej jest wynikiem zjawiska, którego poznanie stanowi klucz do przeciwdziałania jego występowaniu. Warto zacząć prowadzić dziennik i zapisywać w nim momenty słabości. Zanotuj w jakiej sytuacji pojawia się chęć spożycia, gdzie się znajdujesz, jakie zdarzenia poprzedziły atak, kto Ci towarzyszył lub może kogo Tobie brakowało. Taka analiza problemu pozwoli lepiej poznać problem. Ta wiedza stanie się punktem wyjścia do zredukowania twojego problemu. Dla przykładu, jeśli z zapisków będzie wynikało, że kryzys dopada w chwili samotności, to znaczy, że należy otaczać się bliskimi osobami.

Znajdź sobie zajęcie!

Najbardziej skuteczną techniką radzenia sobie z głodówką alkoholową jest odwrócenie myśli w inną stronę. Kiedy atakuje Cię chęć wypicia, zajmij się jakąś aktywnością, która pozwoli nie skupiać się na potrzebie. Najlepsza będzie czynność fizyczna. Sport spowoduje zmęczenie, kondycja będzie słabnąć, a Ty zaczniesz zastanawiać się jedynie nad tym, jak nie wyzionąć ducha i kontynuować trening. Rozruszanie mięśni wpłynie na lepsze ukrwienie ciała i wydzielenie dopaminy. Procesy te zminimalizują niepokój i złe samopoczucie, co sprawi, że znacznie zmniejszy się ryzyko uaktywnienia się nałogu.

Zrozum, ile masz do stracenia, a będziesz chciał o to walczyć

Sporządź listę pozytywów, które Cię otaczają. Dotyczy to zarówno dóbr materialnych, jak i uczuciowych. Masz kochającą rodzinę i nie wyobrażasz sobie życia bez niej? Uświadom sobie, że dalsze picie lub powrót do niego po okresie trzeźwości to ryzyko, że bliscy Cię opuszczą. Jesteś właścicielem mieszkania? Spożywając trunki, możesz je stracić. Chcesz tego? Spis pozwoli Ci zrozumieć, ile masz do stracenia, a wiedza ta na pewno poprawi Twoją wolę walki.

Otaczaj się bliskimi!

Miłość i przyjaźń to najwięksi sprzymierzeńcy alkoholika. Planuj więcej spacerów z osobami, które kochasz, wychodź do kina, idź na mecz, wyjeżdżaj za miasto, udaj się na grzyby. Długotrwałe przebywanie z rodziną i znajomymi wprawi Cię w lepszy nastrój i zredukuje potrzebę szukania pocieszenia w alkoholu.

Podsumowanie

Istnieje kilka technik na radzenie sobie z głodem alkoholowym. Żeby być silniejszym w konfrontacji z pokusą:

  • poznaj przyczynę pojawiającej się chęci wypicia i wyeliminuj ją
  • zrozum, ile masz do stracenia
  • znajdź sobie aktywność fizyczną, która zajmie Twoje myśli i rozładuje energię
  • otaczaj się bliskimi

Pamiętaj, że najlepszą formą wsparcia są sesje ze specjalistami z ośrodka leczenia uzależnień.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną