Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Córki alkoholików – jakich szukają partnerów?Często mówi się, że jeśli ktoś miał rodzica czy rodziców z problemem alkoholowym, to jego przyszłość może ułożyć się w podobny sposób. Oznacza to, że albo sam popadnie w nałóg, albo będzie szukał partnera życiowego podobnego do rodzica. Czy rzeczywiście tak zawsze jest?

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Ojciec (nie)obecny

Patrząc na to, jak się zachowuje w życiu codziennym tata, mała dziewczyna kształtuje sobie już pierwsze wyobrażenia i tym jacy są, jak się zachowują mężczyźni i jak wygląda z nimi związek. Dotyczy to wszelkich reakcji ojca, jego postaw oraz relacji między rodzicami.

Te, kobiety, które w dzieciństwie oraz w okresie dojrzewania mogły liczyć na wsparcie i miłość z jego strony, zdecydowanie łatwiej radzą sobie w życiu. Nie mają zaburzonego obrazu samych siebie, są bardziej odporne na depresję i nie popadają w zaburzenia odżywiania. Potrafią tworzyć szczęśliwe i trwałe związki.

Gorzej jest z tymi córkami, które ojca zapamiętały jako wiecznie nieobecnego, zapracowanego, z problemami w okazywaniu uczuć, na jakiego nie można było liczyć. Wówczas mają niskie poczucie wartości, czują się też niekochane i nie dość dobre. Częściej dopada ich huśtawka nastrojów.

A gdy jest to ojciec alkoholik, to wówczas oprócz tego, że jest osobą w zasadzie nieobecną, to jeszcze taką, której nierzadko dziecko się boi. Brak poczucia bezpieczeństwa, stabilności, wsparcia i miłości przekłada się wówczas na wielki stres oraz problemy i zagrożenia w dorosłym życiu.

Od odrzucenia po misję ratowania

Córki alkoholików z efektem DDA (Dorosłego Dziecka Alkoholika) najczęściej wchodzą w trzy typy relacji:

 • krótkotrwałe związki, które rozpadają się z różnych przyczyn – wynika to z braku umiejętności stworzenia stabilnej relacji. DDA boi się skrzywdzenia i zdrady, dlatego nie chce się głęboko angażować w związki. Jest to efekt niskiego poczucia wartości kobiet, które czują, że nie są zbyt dobre, że nie zasługują na jakąś relację itp., co dodatkowo potęguje zazdrość o partnera,
 • współuzależniona – z racji tego, że córka alkoholika jest osobą współuzależnioną, to zdarza się, że wchodzi w taką samą relację, jaką doświadczyła w domu z ojcem. Kieruje nią poczucie, że znowu może kogoś ratować, zwłaszcza gdy nie uratowała własnego taty i wchodzi w taki związek dlatego, że chce się czuć potrzebna. Bardzo często na taki rodzaj związku podatne są kobiety, których matki niejako w dzieciństwie przygotowywały je do takiego związku,
 • odrzucanie związków z mężczyznami – córka, która doświadczyła nie tylko alkoholizmu ojca, ale również i przemocy i emocjonalnej nieobecności z jego strony, może w przyszłości odrzucać związki i negować mężczyzn. Jeśli sama nie zaznała żadnych pozytywnych uczuć ze strony taty, to sama także będzie wychodziła z założenia, że mężczyźni są bezwartościowi.

Pomimo takich doświadczeń, córka alkoholika może stworzyć udany związek. Musi jednak przepracować problemy i trudności, które są efektem dorastania w rodzinie, gdzie pił jeden z rodziców lub oboje. Sposobem na to może być udział w terapii indywidualnej lub grupowej dla DDA.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |