Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Czy da się szybko i skutecznie odstawić alkohol?



Jeżeli czytasz ten artykuł, to zapewne masz problem z alkoholem lub któryś z Twoich bliskich jest zniewolony przez tę używkę i zamierzasz temu przeciwdziałać. To dobrze. Właśnie wykonałeś pierwszy, najważniejszy i zarazem najtrudniejszy krok w walce z nałogiem. Świadomość problemu i chęć jego zwalczenia to kluczowy element leczenia oraz początek drogi, która Cię czeka. Musisz jednak wiedzieć, że sam możesz nie podołać wyzwaniu. Pomocne są specjalistyczne ośrodki dla osób uzależnionych jak Oaza Medica, w których terapia alkoholowa zakłada profesjonalne działanie wymagające czasu. Sprawdź, czy da się szybko wyleczyć ze swojej słabości, która stopniowo niszczy Twoje życie.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Czy z alkoholizmu da się wyleczyć?

Zapewne zastanawiasz się, czy ze swojej choroby możesz zostać całkowicie uleczony i z pewnością oczekujesz potwierdzającej odpowiedzi. Skoro uświadomiłeś sobie, że masz kłopot, to jesteś zdeterminowany, by go pokonać i nie musisz się dalej oszukiwać. Dlatego przyjmiesz informację, której wolałbyś nie przeczytać. Niestety, ale prawda jest taka, że nawet zamknięty ośrodek leczenia uzależnień nie wyleczy Cię całkowicie z alkoholizmu. Chorobę tę można jedynie skutecznie zaleczyć, ale nie wyeliminować jej całkowicie.

W naszym środowisku o osobach, które odstawiły kieliszek, zwykliśmy mawiać jako o „trzeźwych alkoholikach”. W tym miejscu w sposób ogólny możemy też odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule tego wpisu. Otóż nie, terapia uzależnień jest czasochłonna i wymaga cierpliwości. Co więcej, skoro nałogu nie da się wyleczyć, należy napisać wprost, że proces jego zaleczenia trwa całe życie. Każdy bowiem dzień bez procentów jest elementem terapeutycznej walki.

Leczenie nałogów jest możliwe

Przeczytałeś już kilka niewygodnych faktów, a kontynuujesz lekturę? Świetnie! Oznacza to, że naprawdę chcesz zmienić swoje życie i podjąć o nie walkę. Czas na kilka pokrzepiających informacji. Diagnoza uzależnienia, którą poczyniłeś samodzielnie, stanowi bardzo silną broń, z której nie zdajesz sobie sprawy. Wykonałeś bardzo ważny krok, który przybliży Cię do osiągnięcia celu. Choroby alkoholowej nie da się wyleczyć, ale można ją całkowicie zaleczyć, co przywróci Cię do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. To, jak długo potrwa ten proces, w dużej mierze zależy od Ciebie, od Twojej walki i wiary w powodzenie. Żeby osiągnąć wymarzony efekt, będziesz musiał przejść kilka etapów. Jakich?

Etapy w centrum uzależnień

Jeżeli jesteś alkoholikiem, to Twoje zniewolenie ma charakter zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Ten pierwszy oznacza trudną do przezwyciężenia chęć napicia się napoju procentowego, drugi nie zachciankę, a raczej silną potrzebę, którą wykazuje organizm. Nie może on bowiem prawidłowo funkcjonować bez dziennej dawki swojego narkotyku. Nie pijąc, cierpisz na tzw. efekt odstawienia, który może objawiać się na wiele sposobów jak np.:

  • drżenie rąk,
  • potliwość,
  • nerwowość,
  • przyspieszona praca serca,
  • trudności z koncentracją,
  • brak sił.

Objawy te znikają, kiedy zaspokoisz nałóg fizyczny.

Pierwszym etapem terapii uzależnień jest zatem detoksykacja organizmu z alkoholu. To krok, który rozpoczyna leczenie nałogów. Twoje ciało zostanie oczyszczone z nagromadzonych trucizn, co pozwoli pracować narządom bez wsparcia procentami i w pewnym stopniu zminimalizuje uszkodzenia, jakie spowodowało nadużywanie.

Kiedy oczyścisz ciało, przyjdzie czas na umysł. Długoterminowe ośrodki leczenia alkoholizmu oferują skuteczną psychoterapię, która stopniowo będzie zmniejszała chęć sięgnięcia po kieliszek. Specjaliści znacznie zredukują potrzebę spożycia, a także nauczą Cię radzić sobie z pokusą. Kiedy zespół uzależnienia alkoholowego ustąpi, będziesz mógł opuścić klinikę.

Nie oznacza to jednak końca Twojej pracy. Nawrót choroby jest wysoce prawdopodobny, dlatego dobrze, jeśli przystąpisz do regularnych spotkań tzw. trzeźwych nałogowców. To okazja do wzajemnego wsparcia, dzielenia się swoimi doświadczeniami, a tym samym stawania się bardziej odpornym w walce ze zniewoleniem.

Nie skazuj się na samotność, czyli słowo podsumowania

Najgorsza w walce z alkoholizmem jest próba samodzielnego stoczenia batalii. Odwiedź centrum uzależnień i poproś o pomoc specjalistę. Jedynie leczenie nałogów u boku profesjonalistów ma szansę powodzenia. Choroba jest zbyt silna, żebyś mógł samodzielnie sobie z nią poradzić. Przygotuj się na kilka etapów pracy:

  • detoksykacja;
  • psychoterapia;
  • regularne spotkania z innymi alkoholikami;
  • ciągła praca nad sobą.

    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną