Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Czy Facebook może uzależniać? Jakie są objawy tego nałogu?



Kiedy portal ten zaczął działać, chyba nawet sam Zuckeberg nie myślał, że rozrośnie się do tak wielkich rozmiarów. Początkowo miał być jedynie platformą kontaktową między przyjaciółmi. Dziś jest również głównym medium do szukania informacji, narzędziem marketingu, kanałem sprzedażowym i spełnia jeszcze wiele innych funkcji. Korzystanie z niego może jednak stać się nałogiem, z którym poradzi sobie jedynie specjalistyczna klinika. Sprawdź, jakie są objawy uzależnienia od Facebooka.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Czy media społecznościowe mogą stać się narkotykiem?

Zdecydowanie tak. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielką rolę w ich życiu odgrywa Facebook. Oczywiście nie ma nic złego w posiadaniu konta. Wszystko jest dla ludzi, należy jednak znać umiar. Jeżeli serwis ten służy jako chwila rozrywki w wolnym czasie i pomaga w utrzymaniu kontaktu, to zagrożenie przekroczenia granicy rozsądnego użytkowania nie istnieje.

Jeśli jednak platforma staje się częścią życia internauty, równie ważną jak np. jedzenie czy spanie, to sytuacja może się szybko wymknąć spod kontroli. Uzależnienie od korzystania z portalu porównywalne jest do tego, z jakim boryka się alkoholik.

Kto jest podatny?

Ryzyko patologicznego przyzwyczajenia się do obecności w tym medium dotyczy wszystkich internautów. Istnieją jednak grupy, które są szczególnie narażone. Są to przede wszystkim osoby młode, które wciąż się rozwijają i nie mają jeszcze ukształtowanego charakteru. Najczęściej objawy uzależnienia od Facebooka można zaobserwować wśród ludzi odznaczających się silną potrzebą akceptacji. To zjawisko jest charakterystyczne dla ekstrawertyków. Większą podatnością na nałóg wykazują kobiety niż mężczyźni.

Symptomy niebezpieczeństwa

Oznaki popadnięcia w patologiczny nawyk przebywania w mediach społecznościowych mają bardzo zbliżony charakter do tych, które występują u alkoholików. Na początku jest to poświęcenie dużej ilości czasu na planowanie swojej aktywności w serwisie. Podobnie jak w przypadku choroby alkoholowej, cierpiący nie jest w stanie przestać myśleć o używce i szuka okazji do jej spożycia. Chęć zamieszczania zdjęć, udostępniania informacji i obserwacji innych użytkowników przeradza się w ciągłe przebywanie na koncie, które staje się przyczyną zaniedbywania obowiązków.

Typowym objawem wskazującym na uzależnienie od Facebooka jest traktowanie go jako ucieczki od codziennych kłopotów.  Uzależnienie może też przyjąć formę uczucia zagubienia, lęku, i rozkojarzenia. U uzależnionego wzrasta poziom gniewu i agresji, gdy zostaje pozbawiony możliwości korzystania z serwisu. Jeśli zauważysz takie reakcje u siebie, jak najszybciej przeanalizuj swoją sytuację i rozważ pomoc specjalisty.

Istota problemu

Na czym tak naprawdę polega kłopot? Nawet długie godziny spędzane przed monitorem komputera nie muszą jeszcze oznaczać szkodliwego nawyku. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy zaniedbywane zostają codzienne obowiązki. Jeżeli Facebook nie pozwala Ci odejść od ekranu, jest to już stan uzależnienia.

O chorobie można mówić w momencie przenoszenia życia do świata mediów społecznościowych. Unikania kontaktów z ludźmi z bliskiego otoczenia na rzecz rozwijania wirtualnych przyjaźni z osobami, których w rzeczywistości się nie zna. Znamienna jest pogoń za zbieraniem tzw. lajków, czyli polubień. Podobnie jak w przypadku alkoholizmu przyzwyczajenie do użytkowania serwisu prowadzi do zaburzenia postrzegania rzeczywistości, zachwiania równowagi emocjonalnej i popadania w konflikty. Zaprzestanie internetowej aktywności wywołuje również fizyczne symptomy w postaci nierównomiernej pracy serca, drżenia rąk i potliwości.

Podsumowanie, czyli jak nie wpaść w pułapkę

Korzystanie z największego portalu społecznościowego na świecie nierzadko prowadzi do nałogu podobnego do nadużywania alkoholu. Jest to problem, z którego ciężko wyjść samemu. W takiej sytuacji konieczna może okazać się pomoc kliniczna. Nie oznacza to jednak, że musisz unikać tej rozrywki całkowicie. Wystarczy zdrowe podejście do niego. Sprawdź, czy wystąpiły już u Ciebie objawy uzależnienia od Facebooka, a jeśli tak, podejmij walkę, by wyeliminować złe nawyki. Przy codziennej zabawie z platformą wdrażaj następujące zasady:

  • dodaj do ulubionych zakładek jedynie naprawdę interesujące Cię treści/strony
  • ignoruj masowe zaproszenia do grona znajomych od osób obcych
  • nie przedkładaj internetowego czatu nad spotkanie z przyjacielem
  • dozuj dzielenie się szczegółami swojego życia prywatnego

    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną