

Intensywne picie może doprowadzić do wielu negatywnych skutków. Alkohol sieje prawdziwe spustoszenie w organizmie, wpływając na wiele organów, w tym m.in. obwodowy układ nerwowy. Jednym ze skutków tego jest polineuropatia alkoholowa (inaczej neuropatia alkoholowa). To stan zapalny lub uszkodzenie nerwu obwodowego. Gdy do nich dochodzi, pojawiają się zaburzenia czucia, ruchu oraz informacji autonomicznych. Objawy nasilają się wraz z rozwojem choroby alkoholowej.
Może być efektem urazu doznanego np. w wypadku lub wystąpić w przebiegu różnych chorób: nowotworowych, cukrzycy czy boreliozy. Najczęściej jednak polineuropatia alkoholowa jest konsekwencją powtarzającego się zatrucia dużą ilością alkoholu.
Symetryczne uszkodzenie wielu nerwów jest wynikiem tego, że aldehyd octowy (czyli główny produkt metabolizmu etanolu) systematycznie niszczy komórki nerwowe. Co za tym idzie – zmiany chorobowe występują po obu stronach ciała. Długotrwałe nadużywanie alkoholu ponadto zaburza szybkość i odpowiednią koordynację przekaźnictwa nerwowego.
Uzależnienie od alkoholu powoduje także, że często u osób pijących występują niedobory substancji odżywczych, zwłaszcza witamin z grupy B. To one właśnie odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Częściej na neuropatię alkoholową cierpią mężczyźni. Jej objawy pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Do głównych symptomów tej choroby zaliczyć można:
• drętwienie, mrowienie, pieczenie stóp,
• bolesne skurcze mięśni łydek,
• osłabienie mięśni kończyn dolnych – zaburzenia w poruszaniu się,
• mniejsza wrażliwość w stopach,
• zanik mięśni,
• nasilona potliwość dłoni i stóp,
• zaburzenia funkcji seksualnych,
• niedowład kończyn dolnych i górnych,
• uszkodzenia krtani – długotrwała chrypka, obniżenie barwy głosu,
• zmiana koloru skóry – staje się cieńsza,
• zachwiania równowagi,
• zmiany w funkcjonowaniu autonomicznego układu nerwowego – np. częste oddawanie moczu, impotencja, wahania ciśnienia krwi,
• zaburzenia czucia – problemy z czuciem dotyku, odczuwaniem temperatury czy prawidłowym czuciem bólu,
Jeśli polineuropatia alkoholowa występuje bezobjawowo (co też się zdarza), wówczas prawidłową diagnozę można postawić tylko na podstawie badania elektrofizjologicznego.
Może ono być skuteczne tylko wtedy, gdy pacjent zaprzestanie spożywania alkoholu. Polega na wprowadzeniu wysokowartościowej, bogatej w białka i witaminy (zwłaszcza z grupy B) diety. Jeśli objawy są bardzo nasilone, wówczas wskazana jest także rehabilitacja i leczenie przeciwbólowe. Stosuje się wówczas m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne lub przeciwdepresyjne. Nieleczona neuropatia alkoholowa prowadzi do nasilenia objawów, a rokowania na jej skuteczne wyleczenie są coraz mniejsze.
Nieodłącznym elementem leczenia powinna być także terapia alkoholowa. Jeśli bowiem pacjent niezaprzestanie pić, to proces chorobowy nie zostanie zahamowany. Największe szanse są we wczesnym stadium alkoholizmu. Z racji tego, że jest choroba przewlekła i trudna do pokonania w pojedynkę, poza wsparciem najbliższych, potrzebna jest także pomoc psychoterapeuty. W momencie podjęcia decyzji o leczeniu w ośrodku dla osób uzależnionych, po procesie detoksykacji i postawieniu właściwej diagnozy, rozpoczyna się terapia odwykowa. Może ona przebiegać zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Każdy pacjent jest objęty stałą opieką psychologów, psychiatrów oraz lekarzy.
To szansa na to, aby chory zdał sobie sprawę z tego, jak wiele złego w jego organizmie, życiu pytanym i zawodowym, zrobił nałóg. Jego destrukcyjne działanie jest bowiem bardzo szerokie. Wdrożenie odpowiedniego leczenia daje szansę alkoholikowi na normalne funkcjonowanie. Może żyć bez używek, znać swoją wartość, radzić sobie z nawrotami choroby, pokusami, jakie na niego czekają i jednocześnie uniknąć wielu przykrych skutków ubocznych wynikających z nałogowego picia.
Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.