Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Po czym poznać, że dziecko bierze narkotyki?



W dzisiejszym świecie rynek narkotyków i dopalaczy stanowi ogromne zagrożenie, szczególnie dla dzieci. Jak ustrzec młodego człowieka przed tego typu produktami? Co zrobić, by w porę dostrzec, że syn czy córka ma styczność z narkotykami? Niezwykle istotne są dobre relacje z młodym człowiekiem oraz baczne go obserwowanie.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Przede wszystkim podkreślenia wymaga fakt, że rodzic, który na co dzień dba o bardzo dobre relacje i kontakty z dzieckiem, nie powinien mieć problemów z tym, by rozpoznać, że bierze ono narkotyki. Oczywiście mowa o głębokiej i silnej więzi. Jeżeli znamy syna czy córkę bardzo dobrze, wiemy, jakie ma zainteresowania, z kim się przyjaźni, co sprawia jej czy jemu radość, a co ją czy jego zasmuca, jesteśmy w stanie dostrzec moment, w którym pojawiają się zachowania niepokojące, nietypowe. Oczywiście źródłem dziwnych, nerwowych, specyficznych zachowań może być na przykład złamane serce czy problemy w kontaktach z rówieśnikami.

Mimo powyższego, uwagę rodzica koniecznie przykuć powinny częste zmiany nastrojów. Dziecko, które zetknęło się z narkotykami będzie raz bardzo energiczne, raz senne i markotne. Ponadto wyostrzony apetyt lub, wręcz przeciwnie, brak ochoty na jedzenie także może świadczyć o tym, że młody człowiek sięga po narkotyki. Na dodatek dla osób zażywających narkotyki charakterystyczne są takie zachowania jak: izolowanie się od najbliższych (dziecko zamyka się w swoim pokoju), niestosowanie się do zasad ustalonych przez rodziców (na przykład późne powroty do domu). Młodzi ludzie, którzy sięgają po narkotyki z reguły kłamią, nie są w stanie na niczym porządnie się skupić, mają problemy ze snem.

Co zrobić, gdy podejrzewamy dziecko o branie narkotyków?

W razie jakichkolwiek podejrzeń względem dziecka warto postawić na próbę szczerej rozmowy. Bywa tak, że młody człowiek przyznaje się do tego, że zdarzyło mu się przyjmować narkotyki, częściej jednak dzieci odpowiadają agresją, słownym atakiem. Jeżeli więc rozmowa okaże się nieskuteczna, trzeba zaobserwować, czy nie występują symptomy charakterystyczne dla osób zażywających narkotyki lub dopalacze.

Chodzi między innymi o powiększone lub zwężone źrenice, które nie reagują na światło, problemy z logicznym myśleniem, krwotoki z nosa czy oczywiście ślady po ukłuciach. Uwagę rodzica powinny zwrócić przekrwione spojówki, łzawienie oczu. Wypada dodać, że istotne jest również to, w jakim towarzystwie dziecko się obraca. Jeżeli syn czy córka ma nowych znajomych, a na dodatek na przykład od pewnego czasu zupełnie inaczej się ubiera i zachowuje, warto zastanowić się poważnie nad przyczynami takiego stanu rzeczy.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną