Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Po czym poznać, że dziecko bierze narkotyki?

W dzisiejszym świecie rynek narkotyków i dopalaczy stanowi ogromne zagrożenie, szczególnie dla dzieci. Jak ustrzec młodego człowieka przed tego typu produktami? Co zrobić, by w porę dostrzec, że syn czy córka ma styczność z narkotykami? Niezwykle istotne są dobre relacje z młodym człowiekiem oraz baczne go obserwowanie.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Przede wszystkim podkreślenia wymaga fakt, że rodzic, który na co dzień dba o bardzo dobre relacje i kontakty z dzieckiem, nie powinien mieć problemów z tym, by rozpoznać, że bierze ono narkotyki. Oczywiście mowa o głębokiej i silnej więzi. Jeżeli znamy syna czy córkę bardzo dobrze, wiemy, jakie ma zainteresowania, z kim się przyjaźni, co sprawia jej czy jemu radość, a co ją czy jego zasmuca, jesteśmy w stanie dostrzec moment, w którym pojawiają się zachowania niepokojące, nietypowe. Oczywiście źródłem dziwnych, nerwowych, specyficznych zachowań może być na przykład złamane serce czy problemy w kontaktach z rówieśnikami.

Mimo powyższego, uwagę rodzica koniecznie przykuć powinny częste zmiany nastrojów. Dziecko, które zetknęło się z narkotykami będzie raz bardzo energiczne, raz senne i markotne. Ponadto wyostrzony apetyt lub, wręcz przeciwnie, brak ochoty na jedzenie także może świadczyć o tym, że młody człowiek sięga po narkotyki. Na dodatek dla osób zażywających narkotyki charakterystyczne są takie zachowania jak: izolowanie się od najbliższych (dziecko zamyka się w swoim pokoju), niestosowanie się do zasad ustalonych przez rodziców (na przykład późne powroty do domu). Młodzi ludzie, którzy sięgają po narkotyki z reguły kłamią, nie są w stanie na niczym porządnie się skupić, mają problemy ze snem.

Co zrobić, gdy podejrzewamy dziecko o branie narkotyków?

W razie jakichkolwiek podejrzeń względem dziecka warto postawić na próbę szczerej rozmowy. Bywa tak, że młody człowiek przyznaje się do tego, że zdarzyło mu się przyjmować narkotyki, częściej jednak dzieci odpowiadają agresją, słownym atakiem. Jeżeli więc rozmowa okaże się nieskuteczna, trzeba zaobserwować, czy nie występują symptomy charakterystyczne dla osób zażywających narkotyki lub dopalacze.Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-04-07 | Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2019