Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Czym są i skąd się biorą zachowania kompulsywne



Powtarzające się natrętne czynności (kompulsje), którym trudno się oprzeć, to zaburzenia kompulsywne. Ich przykładem mogą być takie uzależnienia jak np.: bulimia, anoreksja, seksoholizm, zakupoholizm, pracoholizm, hazard. Można je przyrównać do impulsu, który się nagle pojawia i któremu nie sposób się oprzeć.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Różne uwarunkowania

Uwarunkowania rodzinne, czyli rodzina dysfunkcyjna, z nałogami, ubóstwo, przemoc itd. mogą być powodem uaktywnienia się zachowań kompulsywnych. Mogą być one również efektem zaburzenia równowagi między dwoma układami neuroprzekaźnikowymi: układem nagrody a układem kary. Za pierwszy z nich odpowiada układ dopaminergiczny w mózgu, a za drugi układ serotoninergiczny. U osób uzależnionych maleje rola układu kary, a wzrasta układu nagrody. Niemniej istotna jest osobowość. Pesymizm życiowy, niskie poczucie własnej wartości, nieśmiałość, bezradność, zewnętrzne poczucie kontroli, niedostatki w zakresie samokontroli emocjonalnej – to przykładowe właściwości, które również wpływają na uleganie zachowaniom kompulsywnym. Dotyczą one również osób, które maja trudności w relacjach z innymi czy nie potrafią poradzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami.

Z automatu

Zanim jednak dane zachowanie zostanie sklasyfikowane jako kompulsywne, poprzedza je okres „uczenia się” go. Z czasem staje się ono automatyczne – stres powoduje, że ktoś zaczyna się objadać albo idzie na zakupy czy musi odbyć stosunek z drugą osobą, żeby wszystkie skumulowane, negatywne emocje rozładować. Powtarzane przez pacjenta czynności natrętne są uważane przez niego jako bezsensowne, krępujące, wstydliwe czy żenujące. Mimo to jednak nie umie się im przeciwstawić. Kiedy pojawia wspomniany impuls, odczuwa pobudzenie, ma problemy z koncentracją, narastają w nim takie emocje jak np. niepokój, irytacja, zdenerwowanie, euforia albo frustracja.

Tymczasowa ulga

Zachowania kompulsywne, choć przynoszą chwilową ulgę, rozładowują napięcie i dają poczucie zadowolenia, to jednak docelowo wywołują wyrzuty sumienia, chęć naprawienia szkód i strat, jakie powstają w ich wyniku. Do tego jeszcze bardzo komplikują codzienne życie. Rodzą problemy w relacjach z bliskimi osobami (izolacja, rozpad więzi rodzinnych), w pracy (nie wywiązywanie się z zadań służbowych). Często wiążą się z kłopotami finansowymi lub nawet mogą zagrażać życiu. Każda jednak próba powstrzymania się od zachowań kompulsywnych oznacza tylko lęk, cierpienie, niepokój, napięcie.

Terapia indywidualna/grupowa

Jak sobie poradzić z zachowaniami kompulsywnymi? Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest terapia indywidualna lub grupowa. Opiera się ona głównie na technikach behawioralno-poznawczych. Właściwa diagnostyka i znalezienie źródła problemu pozwalają na rozpisanie odpowiedniego leczenia, w którym może pojawić się również farmakoterapia. Po zakończeniu leczenia nadal trzeba powtarzać wyuczone umiejętności i ćwiczenia. Do tego jeszcze ważna jest zmiana sposobu życia – wypełnienie go nowymi zainteresowaniami lub powrót do starych, właściwe odżywanie się, umiejętne radzenie sobie ze stresem i rozwiązywanie problemów.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną



    Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |