2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Detoks alkoholowy – co trzeba o nim wiedzieć?



Pierwszym krokiem do tego, aby zerwać z alkoholem i zacząć nowe życie wolne od nałogu jest detoks. Czym jest detoksykacja alkoholowa i dlaczego ma tak duże znaczenie? Jak się do niej przygotować? Czy koniecznie trzeba przeprowadzać ją w ośrodku leczenia uzależnień? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!

Detoks – wstęp do udanej terapii?

Detoksykacja to element leczenia wszystkich uzależnień. W jej wyniku organizm przestaje domagać się substancji psychoaktywnej – znika np. głód alkoholowy, czyli silna potrzeba napicia się. Właśnie dlatego detoksykacja to idealny wstęp do psychoterapii w centrum uzależnień. Na czym dokładnie polega detoks alkoholowy? Gdzie najlepiej go przeprowadzić? Wyjaśniamy poniżej!

Czym dokładnie jest detoks alkoholowy?

Jest to proces oczyszczania się organizmu z toksyn, które nagromadziły się w tkankach w wyniku spożywania alkoholu. W czasie detoksu alkoholowego należy pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu. Aby wyrównać zaburzenia wodno-elektrolitowe, pacjentowi podaje się w tym czasie płyny, sole mineralne i witaminy. Gdy komórki są dobrze nawodnione, procesy oczyszczania przebiegają dużo sprawniej. W efekcie detoks trwa krócej, a objawy abstynencyjne są łagodniejsze. Detoksykacja obejmuje również leczenie schorzeń towarzyszących, w tym tych, które rozwinęły się w wyniku nałogu.

Naturalną reakcją na brak dostępu do substancji uzależniającej jest zespół abstynencyjny. Objawy odstawienne mogą mieć różną postać i nasilenie u każdego pacjenta. Najczęściej reakcjom somatycznym (takim jak bóle głowy czy zaburzenia snu) towarzyszą symptomy natury emocjonalnej, np.:

  • niepokój,
  • stany lękowe,
  • obniżenie nastroju,
  • rozdrażnienie.

Ze względów bezpieczeństwa detoksykacja powinna odbywać się pod opieką lekarza. W trakcie detoksu alkoholowego wskazane jest także wsparcie psychologiczne.

Detoksykacja alkoholowa a wcześniejsza diagnostyka

Przed rozpoczęciem detoksykacji przeprowadza się szczegółowy wywiad lekarski oraz dokładną diagnostykę. Na wstępie lekarz rozmawia z pacjentem na temat przebytych schorzeń, urazów oraz samego uzależnienia. Wywiad uzupełnia ocena ogólnego stanu zdrowia. Dodatkowo wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne i obrazowe, m.in.:

  • morfologię krwi,
  • aktywność enzymów wątrobowych,
  • ogólne badanie moczu,
  • EKG.

Jeśli jest taka potrzeba – np. gdy pacjent cierpi na choroby przewlekłe, uskarża się na konkretne dolegliwości lub wyniki badań podstawowych są niejasne – lekarz zleca dodatkową diagnostykę, np. USG jamy brzusznej, EEG, RTG klatki piersiowej.

Czy detoks może być niebezpieczny dla pacjenta?

diagnostyka-detoks-alkoholowyTak, jeśli jest przeprowadzany na własną rękę, bez kontroli lekarza. Każdy uzależniony człowiek przechodzi detoks alkoholowy w inny sposób – warto mieć tego świadomość. Niekiedy zdarza się na przykład, że oprócz elektrolitów i psychoterapii konieczne jest też leczenie farmakologiczne. Objawy abstynencyjne mogą bowiem różnić się w zależności od pacjenta. Jedni przechodzą detoksykację łagodnie, u innych prawdopodobne są silniejsze reakcje organizmu – w tym drgawki czy zaburzenia świadomości. Dlatego tak ważne jest, żeby nad przebiegiem detoksu czuwał doświadczony lekarz. Przez cały ten czas monitoruje on stan pacjenta i jego podstawowe funkcje życiowe.

Ponieważ detoksykacja jest dla organizmu dużym stresem, powinna odbywać się w komfortowych warunkach – w pomieszczeniach wyciszonych, z odpowiednią wentylacją, temperaturą oraz oświetleniem. W miarę możliwości warto wybrać się do centrum uzależnień położonego w zacisznym miejscu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Świeże powietrze, spokój, kontakt z przyrodą oraz zieleń za oknami obniżają poziom stresu i przyspieszają naturalne procesy regeneracji organizmu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu

Bez względu na to, czy chodzi o uzależnienia od substancji psychoaktywnych, czy od określonych zachowań, u ich podłoża leżą bardzo silne mechanizmy psychologiczne. Samodzielne wyjście z nałogu jest trudne, a dla większości osób praktycznie niemożliwe. Profesjonalne wsparcie dla uzależnionych oraz ich rodzin znajdziesz w prywatnym ośrodku Leczenia Uzależnień Oaza.

 


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną