Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Detoks alkoholowy – co trzeba o nim wiedzieć?

detoks-alkoholowy

Pierwszym krokiem do tego, aby zerwać z alkoholem i zacząć nowe życie wolne od nałogu jest detoks. Czym jest detoksykacja alkoholowa i dlaczego ma tak duże znaczenie? Jak się do niej przygotować? Czy koniecznie trzeba przeprowadzać ją w ośrodku leczenia uzależnień? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!

 

Detoks – wstęp do udanej terapii?

Detoksykacja to element leczenia wszystkich uzależnień. W jej wyniku organizm przestaje domagać się substancji psychoaktywnej – znika np. głód alkoholowy, czyli silna potrzeba napicia się. Właśnie dlatego detoksykacja to idealny wstęp do psychoterapii w centrum uzależnień. Na czym dokładnie polega detoks alkoholowy? Gdzie najlepiej go przeprowadzić? Wyjaśniamy poniżej!

Czym dokładnie jest detoks alkoholowy?

Jest to proces oczyszczania się organizmu z toksyn, które nagromadziły się w tkankach w wyniku spożywania alkoholu. W czasie detoksu alkoholowego należy pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu. Aby wyrównać zaburzenia wodno-elektrolitowe, pacjentowi podaje się w tym czasie płyny, sole mineralne i witaminy. Gdy komórki są dobrze nawodnione, procesy oczyszczania przebiegają dużo sprawniej. W efekcie detoks trwa krócej, a objawy abstynencyjne są łagodniejsze. Detoksykacja obejmuje również leczenie schorzeń towarzyszących, w tym tych, które rozwinęły się w wyniku nałogu.

Naturalną reakcją na brak dostępu do substancji uzależniającej jest zespół abstynencyjny. Objawy odstawienne mogą mieć różną postać i nasilenie u każdego pacjenta. Najczęściej reakcjom somatycznym (takim jak bóle głowy czy zaburzenia snu) towarzyszą symptomy natury emocjonalnej, np.:

  • niepokój,
  • stany lękowe,
  • obniżenie nastroju,
  • rozdrażnienie.

Ze względów bezpieczeństwa detoksykacja powinna odbywać się pod opieką lekarza. W trakcie detoksu alkoholowego wskazane jest także wsparcie psychologiczne.

Detoksykacja alkoholowa a wcześniejsza diagnostyka

Przed rozpoczęciem detoksykacji przeprowadza się szczegółowy wywiad lekarski oraz dokładną diagnostykę. Na wstępie lekarz rozmawia z pacjentem na temat przebytych schorzeń, urazów oraz samego uzależnienia. Wywiad uzupełnia ocena ogólnego stanu zdrowia. Dodatkowo wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne i obrazowe, m.in.:

  • morfologię krwi,
  • aktywność enzymów wątrobowych,
  • ogólne badanie moczu,
  • EKG.

Jeśli jest taka potrzeba – np. gdy pacjent cierpi na choroby przewlekłe, uskarża się na konkretne dolegliwości lub wyniki badań podstawowych są niejasne – lekarz zleca dodatkową diagnostykę, np. USG jamy brzusznej, EEG, RTG klatki piersiowej.

Czy detoks może być niebezpieczny dla pacjenta?

diagnostyka-detoks-alkoholowyTak, jeśli jest przeprowadzany na własną rękę, bez kontroli lekarza. Każdy uzależniony człowiek przechodzi detoks alkoholowy w inny sposób – warto mieć tego świadomość. Niekiedy zdarza się na przykład, że oprócz elektrolitów i psychoterapii konieczne jest też leczenie farmakologiczne. Objawy abstynencyjne mogą bowiem różnić się w zależności od pacjenta. Jedni przechodzą detoksykację łagodnie, u innych prawdopodobne są silniejsze reakcje organizmu – w tym drgawki czy zaburzenia świadomości. Dlatego tak ważne jest, żeby nad przebiegiem detoksu czuwał doświadczony lekarz. Przez cały ten czas monitoruje on stan pacjenta i jego podstawowe funkcje życiowe.

Ponieważ detoksykacja jest dla organizmu dużym stresem, powinna odbywać się w komfortowych warunkach – w pomieszczeniach wyciszonych, z odpowiednią wentylacją, temperaturą oraz oświetleniem. W miarę możliwości warto wybrać się do centrum uzależnień położonego w zacisznym miejscu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Świeże powietrze, spokój, kontakt z przyrodą oraz zieleń za oknami obniżają poziom stresu i przyspieszają naturalne procesy regeneracji organizmu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu

Bez względu na to, czy chodzi o uzależnienia od substancji psychoaktywnych, czy od określonych zachowań, u ich podłoża leżą bardzo silne mechanizmy psychologiczne. Samodzielne wyjście z nałogu jest trudne, a dla większości osób praktycznie niemożliwe. Profesjonalne wsparcie dla uzależnionych oraz ich rodzin znajdziesz w Ośrodku Leczenia Uzależnień i Współuzależnień Oaza. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź też inne artykuły na naszym blogu: Leczenie alkoholizmu w zamkniętym ośrodku odwykowym. Czy to najlepszy sposób na wyjście z nałogu? albo Współuzależnienie – w pułapce czyichś problemów.Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2021-12-09 | Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2021