2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Dlaczego media społecznościowe uzależniają? Kiedy trzeba zgłosić się po pomoc?



Serwisy umożliwiające kontaktowanie się ze znajomymi i dzielenie się różnymi materiałami są dzisiaj nieodłączną częścią życia milionów osób. Dla wielu z nich pierwszą czynnością wykonywaną tuż po przebudzeniu jest odwiedzenie swojego ulubionego portalu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że social media niosą też ze sobą spore niebezpieczeństwo. Jak rozpoznać uzależnienie od mediów społecznościowych i kiedy należy zgłosić się do specjalisty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Uzależniające social media – problem, który wciąż narasta?

Popularność serwisów społecznościowych wynika przede wszystkim z mnogości funkcji, jakie oferują one swoim użytkownikom. Za ich pośrednictwem można nie tylko kontaktować się z rodziną i przyjaciółmi, ale także poznawać nowe osoby, otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach oraz reklamować rozmaite produkty. Wielogodzinne korzystanie z tego rodzaju portali jest jednak niebezpieczne ze względu na ryzyko uzależnienia. Winna temu będzie m.in. dopamina uwalniana przez komórki nerwowe – określana mianem „substancji szczęścia”. Jej wyrzut do mózgu powoduje, że co chwilę sięga się po telefon, aby sprawdzić, czy ktoś np. polubił nasz post, zdjęcie itp. W tym miejscu warto zaznaczyć, że uzależnienie od internetu i mediów społecznościowych to problem nie tylko ludzi młodych. Zmagają się z nim osoby w różnym wieku, w wielu krajach na całym świecie.

Przyczyny uzależniania się od serwisów społecznościowych

Badacze sformułowali teorię, zgodnie z którą pewne jednostki są bardziej podatne na nałóg. Należą do nich osoby mające trudności z nawiązywaniem relacji „twarzą w twarz”, o niskiej samoocenie oraz traktujące internet jako najbardziej pożądaną formę komunikacji. Na terapie dla młodzieży i dorosłych bardzo często trafiają też ludzie, dla których portale społecznościowe stanowią sposób na rozładowanie napięcia, stresu oraz frustracji.

Niepokojące statystyki

media społecznościoweW uzależnienie od internetu i mediów społecznościowych najczęściej popadają młodzi mężczyźni – dla nich komputer to narzędzie edukacji, pracy i rozrywki. Pokaźną grupę stanowią też kobiety po trzydziestym roku życia. Statystki dowodzą, że z nałogiem coraz częściej zmagają się także dzieci. W przypadku najmłodszych destrukcyjne zachowania przyjmują różną formę. Niektóre maluchy nie chcą odchodzić od ekranu, z kolei starsze często szukają w sieci aprobaty innych osób. Uzależnienie od internetu jest szczególnie groźne w młodym wieku, kiedy rozwija się psychika oraz układ nerwowy. Nadużywanie komputera może sprawić, że dziecko będzie mieć tiki nerwowe, gorszą pamięć i problemy z przyswajaniem nowych informacji.

Fazy, objawy i skutki uzależnienia od social mediów

W początkowej fazie portale społecznościowe wywołują ekscytację, a korzystanie z nich sprawia przyjemność. Wraz z biegiem czasu użytkownik spędza coraz więcej czasu przed ekranem komputera, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Stopniowo traci zainteresowanie innymi czynnościami, a dotychczasowe pasje schodzą na dalszy plan. W sytuacji, kiedy nie może zalogować się do serwisu, pojawiają się natrętne, wręcz obsesyjne myśli. To pierwszy znak, że mamy do czynienia z nałogiem.

Najczęstsze skutki uzależnienia od mediów społecznościowych to:

  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • nadpobudliwość,
  • trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich w świecie rzeczywistym,
  • problemy ze snem,
  • osłabienie układu odpornościowego.

Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień – najlepsze wyjście?

Tak jak każdy inny nałóg, uzależnienie od internetu powinno być traktowane jako choroba. W większości przypadków konieczne jest podjęcie psychoterapii. Leczenie uzależnień od komputera prowadzi dziś niemalże każdy prywatny ośrodek odwykowy. Terapie dla młodzieży i osób dorosłych mają na celu przede wszystkim wypracowanie metod, dzięki którym pacjent nauczy się ograniczać i kontrolować czas spędzany w sieci. W leczeniu ważna będzie zmiana dotycząca sposobu korzystania z urządzeń elektronicznych, gdyż nie da się całkowicie uniknąć z nimi kontaktu.

Nie trać czasu, skontaktuj się z nami!

Walka z uzależnieniem od mediów społecznościowych jest trudna i czasochłonna. Jeśli szukasz sprawdzonego miejsca, które pomoże Tobie lub komuś bliskiemu uwolnić się od nałogu, zgłoś się do ośrodka Oaza. Nasz prywatny ośrodek odwykowy prowadzi kompleksowe terapie dla młodzieży i dorosłych, pomagając w odzyskaniu wolności zabranej przez nałóg.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną