Dlaczego warto chodzić na terapie grupowe lub indywidualne?Nadużywasz alkoholu i zaniedbujesz swoje sprawy rodzinne, prywatne i zawodowe? Zapewne wydaje Ci się, że jesteś w trudnej sytuacji bez wyjścia. Owszem, uzależnienie od procentów to poważna choroba, ale przy odpowiedniej pracy można się od niej uwolnić. Skoro zdajesz sobie sprawę z problemu, to znaczy, że Twój przypadek nie jest aż taki zły, jak Ci się wydaje. Samodzielna diagnoza uzależnienia to bowiem największa trudność, z którą zmagają się nałogowcy. Udało Ci się jej dokonać, więc jesteś na dobrej drodze. W pojedynkę jednak nie wygrasz ze zniewoleniem. Udaj się do centrum uzależnień i poproś o pomoc. Będzie Ci potrzebna detoksykacja organizmu z alkoholu, terapia indywidualna oraz grupowa. 

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Nie możesz walczyć sam

Najważniejsze w rozpoczęciu leczenia nałogu jest wsparcie. Osoba, która zamierza samodzielnie stawić czoła swojej słabości, jest praktycznie skazana na porażkę. Alkoholizm bardzo silnie uzależnia i jedynie pomoc specjalistów może przyczynić się do skutecznego porzucenia negatywnych przyzwyczajeń. Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztuje odwyk alkoholowy? Nie jest łatwo udzielić odpowiedzi. Są to bowiem kwestie indywidualne, które zależą od wielu czynników jak np. skala problemu.

Jedno jest pewne. Jeżeli pijesz regularnie, to z pewnością większość swoich finansów przeznaczasz na alkohol. Jeśli jesteś zdeterminowany do zaleczenia schorzenia i rozpoczęcia nowego życia bez procentów, powinieneś skorzystać z sesji indywidualnych oraz grupowych. Obydwa rodzaje mają swoje zalety. 

Indywidualne sesje w ośrodku leczenia alkoholizmu

Po przywróceniu równowagi metabolicznej organizmu, jaką zapewnia detoks, należy udać się do specjalistycznej placówki, która oferuje profesjonalną walkę z problemem. Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień rozpoczyna ten proces od diagnozy. Polega ona na rozmowie z psychologiem i specjalistami od uwalniania chorych od nałogów. Głównym celem takiego spotkania jest określenie źródła alkoholizmu, czyli ustalenie bodźców, które stały się przyczyną sięgania po kieliszek. Na podstawie zebranych informacji zostaną dobrane odpowiednie techniki terapeutyczne. 

Najczęściej sprawdzają się metody o charakterze poznawczo-behawioralnym. Tematem prowadzonej sesji są emocje chorego. Zadaniem specjalisty jest postawienie umiejętnych pytań, które wskażą choremu ścieżki dotarcia do istoty swoich problemów. Zrozumienie ich natury pozwoli rozpocząć pracę nad zmianą nastawienia, wykreowania zupełnie innego podejścia. Regularnie przeprowadzane terapie wskażą nowe możliwości, nauczą żyć bez obecności alkoholu w codziennym funkcjonowaniu. Nałogowiec musi zrozumieć, jak wiele może stracić, jeżeli nie przewartościuje swojego życia. 

Takie stopniowe dochodzenie do zrozumienia emocji, które targają pacjentem, pozwoli mu odrzucić potrzebę sięgania po kieliszek i zrodzi zdrowe fascynacje, które staną się pozytywną alternatywą dla procentów. 

Terapia grupowa 

Alkoholizmu nie da się wyleczyć, można go jedynie zaleczyć. Oznacza to, że będąc trzeźwym, musisz stale pracować nad sobą, mieć się na baczności i nie pozwolić uśpić swojej czujności. Nawet jeden toast może zniszczyć w ciągu sekundy to, na co pracujesz od dłuższego czasu.

Nawrót choroby alkoholowej szybko ujawni objawy w postaci kolejnego zniewolenia od przysłowiowej butelki, od której nie będziesz mógł się oderwać. Zostało już napisane, że samodzielna walka jest skazana na porażkę. Podobnie i utrzymywanie trzeźwości, kiedy zaleczysz nałóg. To właśnie dlatego tak wskazana jest grupowa terapia uzależnień. Dzięki niej:

 • otoczysz się ludźmi, nie będziesz samotny, a to właśnie ten stan najczęściej skłania do sięgnięcia po trunek;
 • wymienisz się doświadczeniem z innymi, co uczyni się silniejszym w walce;
 • pomożesz uczestnikom grupy, co sprawi, że poczujesz się potrzebny, a takie uczucie trzyma Cię z dala od alkoholu;
 • wciąż będziesz rozmawiał o problemie, dlatego nie zapomnisz o nim i nie uśpisz swojej czujności.

Podsumowanie

Zniewolenie etanolem to choroba, która jest trudna do pokonania. Terapia alkoholowa składa się z kilku etapów, które uwzględniają uczestnictwo w różnych rodzajach aktywności. Leczenie nałogu powinno przybrać zarówno formę sesji indywidualnych, jak i spotkań grupowych. Samodzielna próba pokonania problemu jest praktycznie niemożliwa. Odwiedź centrum uzależnień i poproś o pomoc specjalistów. 


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |