

Gdy życie zaczyna wymykać się spod kontroli, a rządzi nim nałóg, zazwyczaj pozostaje już tylko jedno wyjście – skorzystanie ze specjalistycznych sposobów leczenia alkoholizmu, czyli podjęcie terapii w ośrodku leczenia uzależnień. Nadmierne spożywanie alkoholu wyniszcza organizm pod wieloma względami. Doprowadza do psychicznych i fizycznych skutków, a nieleczone prowadzi nawet do śmierci. W procesie psychofizycznego wyłączenia przymusu picia pomóc może odwyk alkoholowy. Jeśli osoba uzależniona naprawdę chce coś zmienić w swoim życiu i zacząć funkcjonować w nim bez nałogu, to czas rozważyć profesjonalne leczenie odwykowe dla alkoholików.
Czym jest odwyk alkoholowy? To ogół zabiegów medycznych i psychologicznych, których celem jest pomoc osobie uzależnionej zauważyć problem alkoholowy, mechanizmy choroby oraz nauczyć radzenia sobie z nią na co dzień. Większość osób uzależnionych potrzebuje lub wręcz wymaga profesjonalnej opieki w walce z nałogiem, pomimo wielkiego wsparcia ze strony rodziny, przyjaciół czy znajomych.
W czasie leczenia odwykowego zazwyczaj pierwszym etapem jest przejście przez detoks. Odtrucie poalkoholowe jest procesem, który polega na pozbyciu się z organizmu alkoholika wszelkich toksyn, które są efektem długotrwałego picia. Ponadto uzupełnia się elektrolity (nadużywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia) oraz podaje witaminy i sole mineralne. Aby objawy zespołu abstynencyjnego nie były aż tak bardzo dokuczliwe (np. skoki ciśnienia, bóle głowy i mięśni, drżenia rąk, kołatanie serca, nudności, wymioty, biegunka, ogólne rozdrażnienie, zaburzenia snu, stany lękowe, napady agresji), pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe oraz wyciszające. Detoksykacja jest bezpieczna, gdyż nad jej przebiegiem i stanem alkoholika czuwają lekarze oraz psychoterapeuci. Poza ogólnym wzmocnieniem organizmu odtrucie pomaga wyłączyć fizykochemiczny przymus picia.
Po kilkudniowym detoksie (trwa z reguły 7-10 dni) można rozpocząć terapię. Sposoby leczenia alkoholizmu są różne, jednak najczęściej uważa się, że najważniejsze jest to, żeby osoba uzależniona przestała pić przy jednoczesnym zrozumieniu, jakie są mechanizmy uzależnienia i jak można uwolnić się z sideł nałogu. Odwyk to dopiero początek długiej drogi, a nie metoda na to, aby przerywać ciągi alkoholowe. Alkoholik na odwyku ponadto nabywa umiejętności, które mają mu docelowo pomagać w unikaniu sytuacji, które mogą spowodować powrót do nałogu, jak i radzenia sobie w nich, gdyż się nadarzą. Jest także motywowany do życia w abstynencji.
Podjęcie decyzji o walce z alkoholizmem i udanie się na leczenie w ośrodku uzależnień jest dobrowolne. Co jednak zrobić, gdy osoba nam bliska nie chce poddać się leczeniu? Jak skierować alkoholika na odwyk? Wówczas, zgodnie z polskim prawem, można postarać się o przymusowe leczenie odwykowe, o którym orzeka sąd. Wcześnie jednak trzeba złożyć skargę do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ta z kolei, po zbadaniu sprawy, kieruje stosowny wniosek do sądu. Aby wysłać osobę uzależnioną na odwyk, wykazać trzeba, że nadużywając alkoholu:
Przymusowe leczenie odwykowe alkoholików odbywa się w ośrodku leczenia uzależnień i trwa tak długo, jak wymaga tego cel terapii, jednak nie dłużej niż dwa lata.
Jeśli chodzi o to, ile trwa leczenie alkoholizmu w poradni odwykowej, czyli uczestniczenie po kilka godzin co kilka dni w psychoterapii, to trwa ono od 4 do 6 miesięcy, a na całodobowym oddziale z kolei od 6 do 8 tygodni. Ten okres nie oznacza to jednak, że alkoholik jest już wyleczony. Do końca życia będzie się zmagał z chorobą alkoholową. Dlatego po odwyku alkoholowym warto rozważyć jeszcze indywidualną lub grupową terapię. Pomocne mogą okazać się także spotkania w ramach stowarzyszenia Anonimowych Alkoholików.