

Smartfony opanowały wszystkie obszary naszego życia. Zapewniają stały kontakt z bliskimi i możliwość bycia na bieżąco z nowinkami ze świata. Wszystko to za sprawą łatwego dostępu do Internetu za pośrednictwem tych małych mobilnych urządzeń. Chęć bycia „w temacie” prowadzi do częstego zerkania na ekran telefonu, co może prowadzić do nałogu. Na uzależnienie od smartfonów w dużej mierze narażone są dzieci i nastolatki, do których kierowana jest większość treści w sieci. Poznaj pierwsze niepokojące sygnały i sprawdź, jak pomóc dziecku uzależnionemu od telefonu.
Zaobserwowanie pierwszych oznak uzależnienia nie należy do łatwych zadań. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jak często telefon znajduje się w rękach dziecka. Dlatego, aby zauważyć pierwsze objawy nałogu, trzeba być bardzo czujnym. Najlepszą metodą diagnozowania uzależnień jest baczne przyglądanie się dziecku. Osoba, u której pojawia się nałóg, przestaje traktować swój telefon jako urządzenie. Zaczyna być emocjonalnie związana ze smartfonem. Nie jest w stanie wytrzymać kilku minut bez zerkania na ekran – nie potrafi powstrzymać się przed ciągłym pisaniem, przeglądaniem nowości w mediach społecznościowych czy graniem w gry. Kolejnym objawem jest brak koncentracji. Dziecko nie może skupić się na nauce, rozpraszając się zerkaniem na wyświetlacz. Niepokojącym sygnałem jest także obawa przed odłożeniem telefonu. Dziecko, któremu odbierze się urządzenie, nie może pogodzić się z faktem, że ominie go coś ważnego. Boi się, że w sieci zostanie opublikowane coś, co mogłoby zostać przez nie przeoczone. Uzależnienie od telefonu może powodować także objawy fizyczne. Nastolatek w nałogu po odłożeniu smartfonu może odczuwać duszności, zawroty głowy, silne pocenie się czy ból w klatce piersiowej. Nierzadko zrezygnowanie z korzystania z urządzenia może wywołać nawet atak paniki.
Istnieje wiele przyczyn powodujących wpadanie w nałóg. Źródłem uzależnienia nie jest samo urządzenie, a to, jakie możliwości nam oferuje. Każdy smartfon posiada dostęp do Internetu, a to właśnie treści, które są w nim zawarte, uzależniają najbardziej. Za pośrednictwem telefonu możemy płacić w sklepach, robić zakupy w sieci, znaleźć drogę czy kupić bilet. Przyzwyczajenie do łatwej dostępności tych funkcji sprawia, że praktycznie nie wypuszczamy smartfonów z rąk. W przypadku nastolatków duże zagrożenie stanowi uzależnienie od mediów społecznościowych. Posty i komentarze mnożą się tam w zastraszającym tempie, a młode osoby, nie chcąc pozostać w tyle, śledzą publikowane treści na bieżąco. To w pewien sposób wymusza na dziecku stałe zerkanie na ekran telefonu. Odłożenie urządzenia na godzinę może skutkować ominięciem ważnych wydarzeń w sieci, a to wywołuje w osobie uzależnionej niepokój.
Niestety nietrudno jest przegapić pierwsze objawy nałogu, a leczenie uzależnień młodzieży to długa i ciężka droga. W tej trudnej sytuacji należy działać bardzo ostrożnie. Istotne jest to, aby nie stosować kar i zakazów. To mogłoby spowodować bunt u nastolatka i wywołać skutek odwrotny od zamierzonego. Kluczem do rozwiązania problemu jest poważna rozmowa z dzieckiem, podczas której rodzic wytłumaczy, jakie skutki może mieć uzależnienie od telefonu. Propozycja wizyty u terapeuty lub znalezienie ośrodka leczenia uzależnień to pierwszy krok do pomocy nastolatkowi. Drugi to przekonanie go do skorzystania z terapii. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i okazanie wsparcia w walce z nałogiem.
Uzależnieniu od telefonu można zapobiec. Przede wszystkim należy ustalić reguły korzystania z urządzenia. Wyznacz czas przeglądania Internetu, a kiedy nadejdzie godzina odłożenia telefonu – przypomnij o tym swojemu dziecku. Zadbaj o zajęcia dla swojej pociechy. Sport, taniec czy zajęcia plastyczne skutecznie odciągną nastolatka od ciągłego zerkania w ekran. Pokaż, że rzeczywistość może być ciekawsza od wirtualnego świata. Pielęgnuj relację z dzieckiem: pozwól mu się wygadać, wsłuchaj się w jego potrzeby. Dzięki temu będziesz pierwszą osobą, do której zgłosi się po pomoc. W profilaktyce najważniejsza jest konsekwencja. Trzymanie się ustalonych zasad wyrobi nawyki, które uchronią Twoje dziecko przed uzależnieniem.