Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Jak pomóc osobie z uzależnieniem alkoholowym?



Choroba alkoholowa to problem, który dotyczy tak naprawdę nie tylko alkoholika, lecz całej rodziny. W dodatku wyjście z nałogu bez wsparcia z zewnątrz jest bardzo trudne, często wręcz niemożliwe. Aby powrócić do normalnego życia, niezbędne są detoks alkoholowy oraz terapia w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Co możesz zrobić dla bliskiej osoby uzależnionej od alkoholu? Jakich błędów unikać? Podpowiadamy w tym wpisie!

Nałóg, który odbiera radość życia

Nałogowe sięganie po alkohol jest dla uzależnionych próbą ucieczki przed rzeczywistością. Trudne, bolesne, niewygodne emocje sprawiają, że szukają oni czegokolwiek, co pozwoli im chociaż na chwilę poczuć się lepiej. W ten sposób krok po kroku zastawiają na siebie pułapkę, z której samemu bardzo trudno się wydostać. Alkoholizm to choroba, która odbiera wolność i radość życia oraz wymaga leczenia. Sprawdź, co możesz zrobić dla osoby dotkniętej nałogiem!

Najczęściej popełniane błędy podczas walki z uzależnieniem bliskiej osoby

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, jak nie traktować alkoholika. Rodzina często nieświadomie podejmuje działania, które zamiast pomagać – szkodzą. Najczęściej popełniane błędy to:

  • groźby, kłótnie, gdy wróci pijany do domu,
  • przeszukiwanie rzeczy, chowanie/wylewanie alkoholu,
  • ukrywanie faktu uzależnienia albo usprawiedliwianie zachowań przed otoczeniem,
  • wyręczanie w domowych obowiązkach,
  • brak wsparcia, gdy już zdecyduje się on skorzystać z detoksu alkoholowego w ośrodku leczenia uzależnień.

Robienie awantur, przeszukiwanie szafek, wylewanie znalezionego alkoholu to często stosowane praktyki, które… nic nie dają. Wręcz przeciwnie – mogą tylko pogłębić problem. Alkoholik powinien być świadomy konsekwencji swojego picia, poczuć je na własnej skórze. Jest mu to potrzebne, aby chciał skorzystać z terapii. Dlatego np. wyręczanie go w obowiązkach bądź usprawiedliwianie jego nieobecności w pracy to w rzeczywistości odbieranie mu szansy na życie wolne od nałogu.

Akceptacja kluczem do pomocy uzależnionemu

terapia alkoholizmuJeśli chcesz wesprzeć osobę dotkniętą chorobą alkoholową, potrzebujesz najpierw zrozumieć, że zmaga się ona z poważnym problemem, który również dla niej samej jest trudny. Tutaj bardzo przydaje się poznanie psychologicznych mechanizmów uzależnień. Ponieważ alkoholizm jest w pewnym sensie społecznym tabu, bliscy często wypierają ten fakt ze świadomości. Wstydzą się przyznać, czasami nawet przed sobą, że ktoś w rodzinie pije.

Alkoholika zazwyczaj postrzega się jako kogoś, kto krzywdzi siebie i innych. W rzeczywistości jednak jest to po prostu człowiek, który wpadł w pułapkę, z jakiej samemu bardzo trudno się wydostać. Zrozumienie tego to pierwszy i najważniejszy krok w całym procesie. Kiedy już to wiesz, możesz spróbować delikatnie skonfrontować go z faktem uzależnienia. W psychologii takie działanie nazywa się metodą interwencji. Jednak ostatecznie to nie rodzina ma uświadomić uzależnionemu, że ma problem. Bliscy mogą jedynie pomóc dostrzec pewne sprawy, wskazać konsekwencje picia. Natomiast to on sam musi dojrzeć do decyzji o zmianie, a leczenie podjąć z własnej woli – warto mieć tego świadomość.

Terapia, czyli ważny krok w kierunku wyjścia z nałogu

Ponieważ u podłoża każdego uzależnienia leżą silne mechanizmy psychologiczne, bez wsparcia terapeuty wyjście z nałogu jest bardzo trudne. Alkohol staje się dla osoby pijącej podstawowym narzędziem regulowania emocji. Sposobem na radzenie sobie z tym, co niekomfortowe: smutkiem, strachem, poczuciem winy, bezsilnością. Celem terapii uzależnień jest więc nie tylko detoks alkoholowy, ale przede wszystkim:

  • praca nad samoakceptacją i poczuciem własnej wartości,
  • opanowanie skutecznych technik redukcji stresu,
  • a także sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami.

Metody terapeutyczne dobiera się do konkretnego pacjenta. U jednych lepiej zdaje egzamin terapia indywidualna, u innych grupowa, jeszcze inni łączą obie formy. Jednak cel leczenia alkoholizmu jest zawsze taki sam – pokazanie uzależnionemu, jak może radzić sobie bez alkoholu, a w sposób kontrolowany, nieszkodliwy dla siebie.

Sprawdzone rozwiązania dają nadzieję na powrót do normalności

W wychodzeniu z nałogu bardzo ważne są wsparcie najbliższej rodziny, przyjaciół, ale też detoks alkoholowy i pomoc psychologiczna. Z kompleksowej terapii uzależnień skorzystać można w prywatnym Ośrodku „Oaza”. Podjęcie leczenia to szansa na nowe, wolne i szczęśliwe życie!


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną