Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Jak wspierać alkoholika?Osoba cierpiąca na chorobę alkoholową potrzebuje wsparcia ze strony swoich bliskich. Dzięki temu ma większe szanse na pokonanie uzależnienia. Rodzina i przyjaciele nie powinni tracić nadziei. Dobrze zaplanowana i profesjonalnie przeprowadzona terapia pozwala wierzyć, że pewnego dnia wszystko wróci do normy. Właściwa postawa wobec uzależnionego polepszy efekty leczenia. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak wspierać alkoholika w walce z jego problemem.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Przede wszystkim – zaakceptuj

Akceptacja to pierwszy krok leczenia jakiegokolwiek nałogu. Uzależniona osoba musi przyznać sama przed sobą, że ma problem. Z tym faktem powinni pogodzić się również jej bliscy. Dlaczego niekiedy sprawia to taką trudność? Przyczyn jest kilka. Długotrwałość terapii, negatywne emocje, w tym obwinianie chorego, a także fakt, że alkoholizm jest traktowany przez społeczeństwo jako powód do wstydu. Rodzina i przyjaciele alkoholika muszą pogodzić się z tym, że leczenie jest złożone, wymaga czasu i wysiłku ze strony uzależnionego. Żeby uzyskać bardziej tolerancyjne podejście do problemu, warto sięgnąć po profesjonalną literaturę, skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie uzależnień albo osobami, które mają podobne doświadczenia.

Spojrzenie chłodnym okiem

Niestety zdarza się tak, że chora osoba nie chce rozpocząć walki z problemem alkoholowym albo obiecuje poprawę dla „świętego spokoju”. Rozczarowanie jest bardzo bolesne, dlatego należy być gotowym na obietnice bez pokrycia. Odradza się stosowanie gróźb, szantażu czy reagowania gniewem. Warto podejść do problemu w empatyczny sposób i postawić się w sytuacji osoby uzależnionej. Często czuje się ona jak w potrzasku. Alkoholik nie chce dopuścić do swojej świadomości, jak bardzo zawiódł osoby ze swojego najbliższego otoczenia, przez co wypiera się swojego nałogu. W takiej sytuacji pozostaje tylko czekanie.

Skończ z ukrywaniem

Osoby z najbliższego otoczenia alkoholika, najczęściej mieszkające z nim pod jednym dachem, mają tendencję do ukrywania przewinień uzależnionego. Usprawiedliwiają jego niewłaściwe zachowanie przed sobą i innymi. Tłumaczą nieobecności w pracy, nieprzychodzenie na rodzinne uroczystości oraz wydawanie pieniędzy na alkohol. Inni z kolei chcą maksymalnie kontrolować alkoholika i zmusić go do zmiany poprzez rozmaite kary. Wszystkie te zachowania są błędne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że chorej osobie, pomimo jej wszystkich błędów, należy się godne traktowanie. Tuszując jej złe uczynki i zapewniają stałą ochronę przed konsekwencjami, nie daje się żadnej motywacji do walki z nałogiem. Brutalna prawda jest taka, że wiele uzależnionych osób zaczyna leczenie dopiero wtedy, gdy sięgną dna.

Powrót do normalności

W rodzinie, w której jedna z osób ma problem z alkoholem, nałóg wyznacza rytm życia. Plan dnia zależy od zachowania uzależnionego. Partner lub partnerka, a także dzieci czują się wręcz wyzyskiwani, przejmując na siebie dotychczasowe obowiązki chorego. To patologiczna sytuacja, której można zaradzić, wymagając od alkoholika uczestniczenia w życiu rodzinnym i wykonywania obowiązków domowych. Należy być konsekwentnym w swojej postawie – pomimo próśb, gróźb czy ignorowania wymagań.

Wsparcie – miłość i szacunek

Alkoholik znajduje się w trudnej sytuacji. Od jego własnych decyzji i działań zależy, czy pokona uzależnienie. Z powodu krzywd, jakie wyrządził, jego bliscy mogą mieć trudność z okazywaniem mu wsparcia. Tymczasem osoba uzależniona szczególnie potrzebuje miłości, zrozumienia oraz poczucia, że może liczyć na swoją rodzinę i przyjaciół. Jak można jej to zapewnić? Przede wszystkim warto doceniać wszystkie, nawet najmniejsze starania w kierunku wyjścia z nałogu. Umacnia to alkoholika w jego przekonaniu o konieczności walki z chorobą. Należy również pamiętać, że krzywdzące słowa lub czyny w dużej mierze wynikają z tego, że uzależniony znajduje się pod wpływem alkoholu.

Pomoc samemu sobie

Bliscy człowieka uzależnionego od alkoholu powinni być wyrozumiali również względem samych siebie. Każdemu zdarzają się potknięcia, ważne, aby nie przestawać wspierać alkoholika, dopóki widzi się w tym sens. Zdarza się, że trzeba odpuścić, ponieważ chora osoba nie chce rozpocząć leczenia. Rodzina i bliscy alkoholika mogą szukać wsparcia w ośrodkach terapeutycznych, w których pracują psychologowie i psychiatrzy. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy – już teraz skontaktuj się ze specjalistami. Nasz ośrodek zapewnia profesjonalne wsparcie uzależnionym oraz ich bliskim.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |