Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Jak zmotywować alkoholika do leczenia?Jeżeli zetknąłeś się z kimś patologicznie przyzwyczajonym do spożywania alkoholu, to zdajesz sobie sprawę, jak ciężko jest jemu uświadomić, że boryka się z problemem. Zadawałeś sobie pytanie, jak zmotywować alkoholika do leczenia? W pojedynkę jesteś niemalże skazany na porażkę. Z pomocą przychodzą jednak profesjonaliści. Wykwalifikowani specjaliści z ośrodka 'Oaza’ z Ługowisk, oferują nieodpłatne wsparcie rodzin chorych. Sprawdź ofertę i dowiedz się, jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia.

Alkoholik nie chce iść na terapię? Zacznij od siebie!

Wielu ludzi posiadających bliski kontakt z nałogowcem popełnia błąd, który polega na próbach usprawiedliwiania jego trybu życia. Jeżeli czytasz ten artykuł, to z pewnością znasz zjawisko z doświadczenia. Członkowie rodziny często kierowani miłością szukają wytłumaczenia dla niepożądanych zachowań. Wypierają kłopot, znajdując rozmaite tłumaczenia. Nie może zatem dziwić, że sam niewolnik swoich potrzeb tym bardziej nie dostrzega w nich nic złego, a tym samym nie zamierza z nimi walczyć. Ktoś, kogo organizm nie może funkcjonować bez codziennej dawki 'narkotyku’, nie jest w stanie utrzymać obiektywizmu. Każde jego działanie kierowane jest emocjami. Zatem jak przekonać alkoholika do działania? Najpierw zacznij od siebie:

 • zmień swoje podejście
 • przestań szukać wymówek
 • nie bagatelizuj skali zjawiska

Uciekając od istoty problemu, nie pomagasz.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Podejmij walkę!

Pierwszym krokiem jest zatem zwrot w swoim nastawieniu. Powinieneś porzucić przesadną troskę, która nie służy zrozumieniu uzależnionemu, jak wygląda jego sytuacja. Nie znajduj usprawiedliwień. Zacznij alarmować, że spożywanie napojów procentowych wymknęło się spod kontroli. Krytykuj ten fakt. Wskazuj konsekwencje szkodliwych nawyków. Nie tylko te, które dotyczą jej, ale także te wywierające negatywny wpływ na jej otoczenie. To początkowy etap, który pomoże wzbudzić jego świadomość. Uzależniony często nie zdaje sobie nawet sprawy ze swojego zniewolenia. Nałóg fałszuje percepcję rzeczywistości. Unaocznienie choroby to klucz do sukcesu, który może nakłonić alkoholika do leczenia.

Nie jest to jednak łatwe. Trudność stanowi zarówno samodzielne wcielenie się w nową rolę, jak i realizacja wyznaczonego sobie zadania. Z całym tym brzemieniem nie musisz jednak mierzyć się sam. Skorzystaj z porad pracowników ośrodka, którzy spróbują wykształcić w Tobie wolę działania, uzbroić Cię w pewne cechy, bez których nie dasz sobie rady. Wyzwanie jest bowiem trudne, ale pamiętaj, że jeśli Ty nie podejmiesz się jego wykonywania, nałogowiec tym bardziej nie zechce zrobić czegoś ze swoim życiem.

Miej świadomość, że nie będzie łatwo

Kiedy już zrozumiesz, że Twoja rola w walce z niewolniczymi przyzwyczajeniami bliskiego jest najważniejsza, będziesz musiał nie tylko zmienić podejście, ale też przygotować się do swoistej konfrontacji. Tak, konfrontacji! Musisz bowiem się liczyć, że reakcja rozmówcy może być gwałtowna, pełna gniewu, a nawet agresji. Tylko świadomość tego, sprawi, że będziesz gotowy stawić czoła wyzwaniu. Nie oczekuj zatem, że wymiana zdań, która już nie będzie jedynie sygnalizowaniem czy krytyką (którą powinieneś podjąć już wcześniej) a realną walką, przebiegnie spokojnie. Bądź przygotowany na najgorsze.

Żelazne zasady, które musisz przyswoić

Dokonałeś metamorfozy swojej postawy? Zacząłeś wskazywać problem? Przygotowałeś się na to, że nie będzie łatwo i przyjemnie? Jesteś gotowy do konfrontacji? Świetnie! Zanim jednak do niej dojdzie, zaakceptuj kilka zasad, które pomogą Ci zrozumieć jak zmotywować alkoholika do leczenia. Szczegółowo mogą Ci je przekazać specjaliści z klinki terapeutycznej, ale już teraz możesz poznać najważniejsze punkty.

Po pierwsze chwila trzeźwości nie może uśpić Twojej czujności. Nie rezygnuj z rozmowy, nie poddawaj się. Wiedz, że kłopot nie przestał istnieć. Po drugie unikaj eskalacji negatywnych emocji. W tym celu nie używaj oskarżeń, nie snuj pretensji. Takie podejście nie pomoże. Porzuć nadmierną troskę i ogranicz wsparcie. Takim posunięciem unaocznisz nałogowcowi, że jeśli się nie zmieni, może wiele stracić.

Podsumowanie

Nie tylko chory cierpi. Jego bliskie otoczenie również. Jeśli zastanawiasz się jak przekonać osobę uzależnioną do chęci zmiany swojego życia, zacznij od siebie. Nie bagatelizuj sytuacji, nie szukaj usprawiedliwień, bądź gotowy na trudne konfrontacje, nie bój się stawić czoła agresji. Skorzystaj z doradztwa fachowców. Specjaliści z ośrodka terapeutycznego wskażą Ci, jak skutecznie przygotować się do roli, jaką będziesz musiał odegrać.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |