Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Książki o uzależnieniach



Terapia uzależnień nie jest ani procesem łatwym, ani krótkotrwałym. Pacjent na swojej drodze ku zdrowiu napotyka niejednokrotnie wiele trudności, słabszych, demotywujących momentów, po prostu chwil słabości, w których potrzebuje moralnego wsparcia, czegoś, co pozwoli mu odwrócić uwagę od złego okresu (ale nie od problemu!) i walczyć dalej. Dobrym sposobem radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach jest czytanie literatury odnoszącej się do tej tematyki. Może to być pamiętnik spisany przez kogoś, komu udało się wyjść z nałogu lub porady specjalistów. Proponujemy kilka książek o uzależnieniach, które pozwolą spojrzeć na chorobę inaczej i mogą okazać się bardzo inspirujące.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Wyrwałem się z piekła, Dobromir Mak Makowski

Wielu osobom trafiającym na terapię często wydaje się, że gorzej być już nie może, że zmarnowali całe życie i odbudowanie tego, co stracili, jest niemożliwe. Historia Dobromira Makowskiego udowadnia, że nie ma tak ciemnej otchłani, z której nie można się wydostać. Od dziecka towarzyszył mu lęk: przed ojcem, który go bił, uzależnioną od alkoholu matką, przed opiekunami w pogotowiu opiekuńczym i wychowawcami w domu dziecka. By go zdusić, zaczął sięgać po kolejne używki. 'Zacząłem kraść, bo chciałem być taki jak koledzy. Zacząłem pić, zacząłem ćpać. Gdzieś miałem naukę, bo kim ja mogłem zostać. Od małego słyszałem tylko: „Skończysz jak matka”. Słyszałem to tak często, że aż sam w to uwierzyłem’ – pisze w swojej książce. Znajome? Makowski uwierzył w końcu, że nie jest skazany na los, jaki mu wróżą inni. To on decyduje o swojej przyszłości. Pokazuje, jaki sposób odbić się od dna i żyć z pasją, nawet jeśli dawno sami skreśliliśmy się we własnych oczach.

Alkoholizm. Grzech czy choroba?, Wiktor Osiatyński

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy mają wątpliwości czy alkoholizm jest rzeczywiście chorobą, czy tylko nałogiem, z którym człowiek nie chce zerwać, bo brak mu silnej woli. Wiktor Osiatyński sam był uzależniony, jest też wykładowcą i autorem kilku książek o tej tematyce. Warto jednak zacząć od tej pozycji. Autor rozprawia się z mitami, a także wstydem i stygmatyzacją towarzyszącą alkoholikom. Z jednej strony jest to publikacja zwierająca specjalistyczny opis uzależnienia, zwracająca uwagę na jego przyczyny, objawy oraz konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego, z drugiej pokazuje problem przez pryzmat spotkań AA oraz podejmowanej terapii. Dzięki niej zrozumieć można istotę problemu i poznać pierwsze kroki towarzyszące leczeniu.

Mam na imię Marina i jestem alkoholiczką, Marina Rowan

Kobiecy alkoholizm to wciąż temat tabu. Łamie go kobieta, która mając ukończone dwa fakultety studiów, mieszkanie w Moskwie, po dwudziestu latach picia trafia na oddział odwykowy z mocno wyniszczonym systemem nerwowym. Marina Rowan udowadnia, że problem uzależnienia nie dotyczy tylko, jak niektórzy wciąż wierzą, marginesu społecznego. Książka nie jest wyłącznie fikcją literacką, mimo iż ma charakter powieści. Autorka jest córką znanych aktorów rosyjskich i mogłoby się wydawać, że w takiej rodzinie wiodła fantastyczne życie. Kolejny mit, który należy obalić – alkoholikiem może stać się każdy niezależnie od sytuacji materialnej czy pozycji społecznej.

Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnień, Ewa Woydyłło

Program Dwunastu Kroków to popularna forma samopomocy, wypracowana przez Anonimowych Alkoholików oraz zbiór zasad, którymi należy się kierować, aby wyjść z nałogu. Książki o uzależnieniach to często zbiór praktycznych porad. Ta publikacja z pewnością do takich należy. Z pewnością powinny po nią sięgnąć zarówno osoby chcące podjąć walkę z chorobą, jak i ich bliscy oraz terapeuci. Program, który opisuje Woydyłło, skupia się na świadomym wzięciu odpowiedzialności za własne życie, bez użalania się nad sobą, obwiniania o swoje niepowodzenia innych i nauczeniu się zdrowego egoizmu. Uczy jak być sobą, nie sięgając po używki, sztuczne formy poprawiania nastroju i nie uciekając od rzeczywistości.

Wychodzenie z mgły. Poradnik na pierwsze 90 dni trzeźwienia, John M. Kelley

Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to idealna pomoc, dla osób rozpoczynających terapię. Zawiera praktyczne wskazówki i techniki radzenia sobie po przeminięciu ostrego zespołu abstynencyjnego oraz w zachowaniu trzeźwości. Poparte są one ćwiczeniami do wykonywania samemu w domu lub na spotkaniach grupowych. Książeczka ma mały, poręczny format, można ją mieć zawsze przy sobie. Znajduje się w niej dzienniczek, w którym można zapisywać swoje uczucia lub spostrzeżenia.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną