Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Metody na pokonanie toksycznych myśli

Odwrócić skutecznie uwagę

Jak oczyszczać umysł z niedobrych myśli? Można np. spróbować odwrócić od nich swoją uwagę. Nasz mózg może skupić się tylko na jednej rzeczy. Może nią być właśnie jakakolwiek inna myśl (najlepiej oczywiście pozytywna), na której się skoncentruje, automatycznie odcinając się od pozostałych. Kiedy więc dopadnie nas dyskomfort psychiczny, warto pomyśleć o tym skutecznym „triku” i zająć umysł innym tematem. Poza celowym rozproszeniem uwagi, można również uczyć się … ignorowania toksycznych myśli. To proces, który polega na nauce kontrolowania tego typu momentów i w pewnym sensie manipulowanie swoją uwagą, czyli nie dopuszczanie do siebie złych informacji.

Zapominać i … wspominać

Każdy z nas może też nauczyć się odcinać od pewnych myśli – np. traumatycznych wspomnień. Jeśli nie chcemy, aby rodziły nam się w głowie, to wystarczy zastosować coś na kształt ich blokady. Ograniczyć, stłumić w świadomości ich pojawianie się. Udawać, że jesteśmy w zupełnie innym miejscu, coś innego akurat przeżywamy. Powrócić do znacznie przyjemniejszych wspomnień, które zawsze poprawiają nam samopoczucie. To rodzaj takiego substytutu.

W ciszy i w milczeniu

Od strony neurobiologicznej organizm człowieka nie może się w żaden sposób ochronić przed zalewem różnego rodzaju informacji, w tym zwłaszcza tych złych. Czasami pewnie niejeden z nas marzy o tym, aby zanurzyć się w „głuchej ciszy”, odizolować się od napływających z różnych stron komunikatów. To rzeczywiście dobry pomysł na to, aby w ciszy i milczeniu „odpocząć” od tego, co dzieje się dookoła. Dla higieny psychicznej warto też zrelaksować się i wyciszyć raz na jakiś czas. Wyłączyć radio, telewizję, telefon, wybrać się w miejsce, gdzie nikt ani nic nie będzie zakłócało nam spokoju, który z pewnością wpłynie oczyszczająco na umysł. Dobrym kierunkiem jest łono natury. To okoliczności, które z reguły łagodząco wpływają na różne stany psychiczne.

Wyrzucić z siebie negatywne myśli

Dla tych, którzy nie radzą sobie z milczeniem, ciszą czy manipulacjami we własnym umyśle pozostaje jeszcze… wygadanie się przed kimś. Wyrzucenie toksycznych myśli z siebie może okazać się pomocne. Często jest nam po prostu lżej jak się z kimś podzielimy tym, co nas męczy lub martwi. Narzekanie może wpłynąć na to, że częściowo zredukujemy negatywne emocje w sobie i ochłoniemy. Przyda się także zmiana negatywnego nastawienia, w czym może pomóc rozmowa z drugim człowiekiem.

A jeśli akurat nie masz z kim pogadać, to odbiorcą toksycznych myśli może stać się kartka papieru. Dziennik, blog, list … każda forma jest dozwolona – oby tylko pomogła.

Na oczyszczenie umysłu polecana jest również joga i medytacja.Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-05-22 |