2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Mieszkanie pod jednym dachem z nałogowcem – jak sobie radzić?



Alkoholizm jest podstępną i niezwykle zdradliwą chorobą, która może rozwijać się latami. Jej skutki są odczuwane nie tylko przez nałogowca, ale także przez osoby z najbliższego otoczenia. Alkoholik i jego zachowanie ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całej rodziny. Jak żyć z osobą uzależnioną pod jednym dachem? Na czym polega współuzależnienie, do czego może prowadzić i czy jedyną drogą do wyjścia z niego jest prywatna terapia uzależnień? Przeczytaj, co warto wiedzieć na temat funkcjonowania w destrukcyjnej relacji.

Kim jest nałogowiec?

Jest to osoba uwikłana w nałóg, która jest świadoma konsekwencji płynących ze stosowania używek, ale pomimo tego i tak po nie sięga. W uzależnienie od alkoholu najczęściej wpadają jednostki młode, samotne, które nie potrafią poradzić sobie z własnymi problemami i mają zaniżone poczucie własnej wartości. Nie oznacza to jednak, że problem alkoholowy nie występuje u osób pewnych siebie, odpowiedzialnych, czy piastujących wysokie stanowiska. Nałogowiec spożywa alkohol w sposób szkodliwy, który niekorzystnie wpływa na cały system rodzinny.

Jak funkcjonować pod jednym dachem z osobą uzależnioną?

W pierwszej kolejności warto zdać sobie sprawę z istoty problemu i przestać go bagatelizować. Alkoholik i jego zachowanie sprawia, że cierpi nie tylko życie rodzinne, ale także zawodowe i społeczne. Osoba regularnie zaglądająca do kieliszka zaniedbuje swoje obowiązki, ma wahania nastroju, prowokuje kłótnie. Nierzadko dopuszcza się też przemocy fizycznej, psychicznej, a nawet seksualnej. Żyjąc pod jednym dachem z nałogowcem, trzeba myśleć przede wszystkim o sobie i swojej rodzinie. Alkoholika nie należy chronić przed ponoszeniem konsekwencji jego własnych zachowań. W ten sposób osoba uzależniona może zauważyć, do czego doprowadziło jej picie i podjąć decyzję o udaniu się na odwyk alkoholowy.

Nałogowiec a dzieci w domu

Największym zagrożeniem dla dzieci wychowujących się w rodzinach dotkniętych nałogiem jest stan ciągłego napięcia. Długotrwały stres jest bardzo szkodliwy dla młodego organizmu, gdyż uniemożliwia mu prawidłowy rozwój i oddziałuje niekorzystnie na psychikę. Dziecko mające kontakt z nałogowcem cierpi też z powodu druzgocących przeżyć związanych z agresją, awanturami oraz niewłaściwymi postawami rodzicielskimi.

Najważniejsze zasady

Mieszkając pod jednym dachem z osobą uzależnioną, dobrze jest postawić pewne granice. Nie można pozwalać nałogowcowi na wszystko, gdyż w ten sposób nigdy nie zrozumie, że jego picie wyrządza krzywdę domownikom. W razie potrzeby nie należy bać się bronić siebie oraz własnych dzieci. Warto też przełamać się, wyjść do ludzi i poszukać niezbędnego wsparcia. Pomocy może udzielić profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień i współuzależnień.

zycie z nalogowcem

Współuzależnienie – groźne następstwo życia z nałogowcem

Konsekwencją życia z uzależnionym partnerem najczęściej jest współuzależnienie. To zespół zaburzeń rozwijających się na skutek trwania w wyniszczającym związku z nałogowcem. Nieleczone może wiązać się z wieloma problemami takimi jak stany lękowe, depresja, utrata własnej tożsamości oraz obniżenie jakości życia. Przez nałóg jednej osoby cierpią starsi i młodsi domownicy, dlatego prywatna terapia uzależnień powinna objąć wszystkich członków rodziny.

Czy można mieszkać z osobą uzależnioną i nie być współuzależnionym?

Mieszkanie na co dzień z nałogowcem nie musi oznaczać uwikłania we współuzależnienie. Na rozwój tego zaburzenia ma wpływ bardzo wiele różnorodnych czynników, w tym między innymi to, w jaki sposób reagujemy na destrukcyjne zachowania partnera oraz czy zależy nam na utrzymaniu takiego układu. Funkcjonowanie z nałogowcem pod jednym dachem i dbanie o własne potrzeby jest możliwe, jednak nawet osoby silne psychicznie w którymś momencie mogą potrzebować pomocy specjalisty.

Pomóż sobie i bliskim

Większość z nas myśli, że nałóg dotyczy tylko tej osoby, która ma problem z uzależnieniem. Jest to błędne przekonanie, gdyż choroba zwykle obejmuje całą rodzinę. Trudności z funkcjonowaniem w takim systemie mają wszyscy, którzy pozostają w bliskiej relacji z nałogowcem. By odzyskać utracony komfort psychiczny, bardzo ważne jest kompleksowe podejście do walki z alkoholizmem, które zapewniają psychoterapeuci z prywatnego ośrodka OAZA. Dzięki terapii można wyjść z pułapki współuzależnienia i na nowo cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa w wielu sferach życia.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną