Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Nadmierne, epizodyczne picie – czy to już alkoholizm?



Ci, którzy piją od czasu do czasu, uważają, że im alkoholizm nie grozi. Czują się wewnętrznie silni. Wszelkie „urwane filmy”, kace czy inne dolegliwości lub skutki nadmiernie spożytego wówczas alkoholu, nie stanowią dla nich problemu i „o niczym nie świadczą”. Czy rzeczywiście tak jest? Czy może to jednak początek drogi do choroby alkoholowej? Jakie są kryteria alkoholizmu?

Co to jest alkoholizm?

Utrata kontroli nad ilością oraz częstotliwością spożywania alkoholu – tak najczęściej definiuje się alkoholizm. Tendencję do najintensywniejszego picia mają osoby w czasie późnej adolescencji i wczesnej dorosłości. To okres, w którym opuszczają rodzinne domy, ale jeszcze nie przyjmują pełnej odpowiedzialność za dorosłe życie. Dopiero kiedy podejmują więcej dorosłych ról. Znajdują pracę, wchodzą w związek małżeński, zostają rodzicami – wtedy zazwyczaj zmniejszają ilość wypijanego alkoholu. Może to być efekt zmiany w ich postawach.
Umiarkowane picie alkoholu, nie pociąga za sobą charakterystycznych dla alkoholizmu, szkodliwych psychicznych i fizycznych konsekwencji. Podczas przyjętych obyczajowo sytuacji, takich jak np. spotkania rodzinne, towarzyskie, oficjalne uroczystości, zabawy okolicznościowe, spożywanie napojów wysokoprocentowych nie jest postrzegane jako coś złego. Jednak, gdy coraz częściej zwiększa się potrzeba wypicia i ilości spożywanej substancji, to powinna się zapalić nam czerwona lampka.

Od epizodów do nałogu

Epizodyczne picie alkoholu jest pierwszą z faz według klasyfikacji opracowanej przez ekspertów WHO. Oznacza ono spożywanie substancji psychoaktywnej w nieregularnych odstępach czasu. Okresy nadmiernego picia są stosunkowo krótkie i oddzielone dłuższymi przerwami. Już na tym etapie spożywanie alkoholu może przynosić szkodliwe następstwa w postaci zatrucia alkoholowego. Osoby będące pod wpływem substancji psychoaktywnej dopuszczają się wówczas różnych ekscesów natury moralnej lub przestępstw. Epizodyczne picie nie oznacza jeszcze występowania uzależniania. Warto jednak wiedzieć, jakie są kolejne fazy nałogu, aby mieć świadomość, jak łatwo jest stracić kontrolę nad piciem.
Osoba spożywająca alkohol jest bowiem w stanie bardzo szybko zauważyć, że przynosi on znaczną ulgę, wprowadza w stan znieczulenia emocjonalnego i zapomnienia. Staje się doskonałą ucieczką do świata bez problemów, z którymi trzeba się mierzyć na co dzień w domu, w pracy, w relacjach z innymi ludźmi. Alkohol rozładowuje napięcie, stres i poprawia samopoczucie. Problem zaczyna się, kiedy zmienia się psychiczna oraz fizyczna tolerancja na niego.

Następne etapy to:
• nawykowe picie nadmierne – osoba pijąca spożywa systematycznie alkohol, ale pomimo jego nadużywania, nie traci kontroli nad piciem,
• nałóg alkoholowy – to już etap, w którym dominuje fizjologiczne oraz psychiczne uzależnienie. Charakteryzuje go również początkowo wzrost tolerancji na alkohol, pojawiają się dolegliwości związane z zespołem abstynencyjnym. Uzależniona osoba traci kontrolę nad swoim piciem. Im bardziej rozwija się choroba, tym tolerancja na alkohol ulega zmniejszeniu. Pojawiają się różne powikłania chorobowe. Alkoholizm pociąga za sobą skutki psychiczne, fizyczne oraz społeczne (m.in. współuzależnienie) i ma charakter przewlekły,
alkoholizm nieokreślony – w ten sposób określa się pozostałe przypadki nadużywania alkoholu. Mogą one być związane m.in. z innymi zaburzeniami psychicznymi.
Sposób spożywania alkoholu może więc wpływać na powstawanie uzależnienia. Granice pomiędzy poszczególnymi fazami są cienkie i warto o tym pamiętać.

Terapia alkoholowa

Alkoholizm obezwładnia człowieka pod względem fizycznym, umysłowym, psychicznym i duchowym. Jest chorobą przewlekłą, postępującą i śmiertelną. Można jednak zapanować nad jej rozwojem. Pierwszym krokiem w kierunku powstrzymania nadmiernego spożywania alkoholu jest podjęcie decyzji o leczeniu. Skorzystać trzeba tylko z profesjonalnej formy pomocy świadczonej osobom uzależnionym bądź zagrożonym uzależnieniem od alkoholu. Taką oferują ośrodki dla osób uzależnionych, w tym zakłady zamknięte dla alkoholików. Poza detoksem oraz terapią można skorzystać z porady specjalistów.
Chcesz dowiedzieć się, czy grozi Ci już alkoholizm? Skontaktuj się z nami.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną