Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Najczęstsze uzależnieniaAlkoholizm i narkomania to zdaniem wielu osób najczęstsze uzależnienia. Jednak w XXI wieku nałogów jest znacznie więcej. Szybkie tempo życia, ciągłe zmiany i konieczność dostosowania się sprawiają, że sięgamy po łatwe i szybkie sposoby na poprawę nastroju. Żyjemy intensywnie, więc w podobny sposób chcemy zapewnić sobie także chwilę relaksu. Co może być dziś uzależnieniem? Oto lista uzależniających rzeczy, które jeszcze do niedawna nie były rozpatrywane w tych kategoriach.

Alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najczęstszych. Wynika to z ogromnej dostępności napojów procentowych. Powodów picia jest oczywiście wiele. Może to być sposób ucieczki przed problemami lub radzenia sobie w trudnych sytuacjach lub chęć zapomnienia o jakiś traumatycznych wydarzeniach. Spożywanie alkoholu może być także błędnie uznawane za formę relaksu (np. po pracy, czy każdym stresującym dniu) lub mieć podłoże środowiskowe. Alkoholizm staje się coraz popularniejszym uzależnieniem wśród młodzieży. Chęć zaimponowania rówieśnikom, zdobycia ich akceptacji i dobrej zabawy głównie przez pryzmat picia jest bardzo zwodnicze.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Objadanie się

Nałóg jest nie tylko silnym pragnieniem zażywania konkretnych substancji, ale też wykonywania określonych czynności. Tzw. zajadanie smutków to współcześnie ogromny problem w społeczeństwach rozwiniętych i rozwijających się, coraz bardziej widoczny u młodzieży, a także młodszych dzieci. Przyczyn uzależnienia od jedzenia należy szukać w niskim poczuciu własnej wartości, braku akceptacji, poczucia bezsilności, czy strachu przed odrzuceniem Jedzenie kojarzy się z czymś przyjemnym, matczyną opieką, stąd często jest traktowane jako namiastka tego, co powinna dostarczać miłość. Nie ma to jednak nic wspólnego z zaspokajaniem głodu, a raczej pomaga rozładować pewne napięcie i radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami.

Narkomania i  dopalacze

Uzależnić można się już od niewielkiej dawki. W przypadku młodzieży coraz częściej nałóg nie dotyczy tzw. twardych narkotyków, a palenia marihuany czy zażywania groźnych dopalaczy, które są powszechniej dostępne. O ile o tradycyjnych substancjach psychoaktywnych wiemy dość sporo, nigdy nie znamy dokładnego składu tych podejrzanych środków. Ich działanie często jest nieprzewidywalne. Mogą wywoływać stany odurzenia, pobudzenia i niepohamowanej agresji, halucynacja, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe itd.

Uzależnienie od komputera

To kolejny nałóg na naszej liście, który jest jednym z najczęstszych problemów we współczesnym świecie. Dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niestety przez wiele osób choroba tego typu jest kompletnie lekceważona. Komputery i urządzenia mobilne są stałym towarzyszem życia każdego człowieka. Wiążą się z wykonywaną pracą, jak i czasem wolnym. Uzależnienie dotyczy przesiadywania w Internecie, jak i nałogowego grania. Chwilowa awaria lub rozładowanie telefonu może budzić nieuzasadniony lęk, a także agresję. To nałóg, który łatwo może pociągnąć za sobą inne, destruktywnie wpłynąć na relacje z otoczeniem oraz zdrowie fizyczne, powodując m.in. wady postawy, czy problemy ze wzrokiem lub bezsenność.

Seksoholizm

Uzależnienie od seksu, mimo przyjemności, które przynosi sam akt, niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Chory szuka coraz silniejszych podniet, by osiągnąć stan euforii. To prowadzić może z kolei do niebezpiecznych zachowań, np. przypadkowych kontaktów seksualnych i zwiększenia ryzyka zarażenia się HIV/ AIDS i różnymi chorobami wenerycznymi, trudności ze zbudowaniem i utrzymaniem związku, uzależnienia od pornografii, publicznego onanizmu, a także zachowań patologicznych (np. molestowania seksualnego, próby gwałtu itp.). Po krótkich chwilach uniesienia często pojawia się poczucie winy i negatywne myśli. Seksoholizm potrafi wpływać na więzi towarzyskie, przyjaźnie i niszczyć życie rodzinne.

Zakupoholizm

Obsesyjne kupowanie rzeczy, których nie potrzebujemy to nie tylko domena zepsutych i bogatych gwiazd, jak wielu mogłoby sądzić. Zakupoholizm często dotyka osoby o niskim poczuciu własnej wartości, którym nowe dobra mają rekompensować krzywdy, których zaznały ze strony innych ludzi lub pomóc w zbudowaniu autorytetu i pozycji społecznej.

Podsumowanie

Powyższa lista najczęstszych uzależnień nie obejmuje wszystkich rodzajów nałogów. Pamiętajmy jednak, że niezależnie czy jest to lekomania, uzależnienie od hazardu, tytoniu czy pracoholizm, każdą przypadłość można pokonać. Kluczem do sukcesu jest profesjonalna terapia i psychologiczne wsparcie.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |