Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Odstawienie alkoholu, a bezsenność

Mężczyzna cierpiący na bezsenność po odstawieniu alkoholu

Osoby, które mają problem z alkoholem wymagają specjalistycznej opieki. Powszechnie wiadomo, że nawet lampka wina do kolacji często przyczynia się do nawrotu choroby. Jednak nagłe odstawienie może prowadzić do wielu zaburzeń somatycznych i psychicznychm, takich jak nerwica, czy bezsenność. Wiele osób traktuje alkohol jako środek nasenny oraz remedium na problemy osobiste. Niestety, zawarte w nim związki toksyczne, wpływają destrukcyjnie na cały organizm. Prowadzą w konsekwencji do ospałości i zaburzenia koncentracji w ciągu dnia, a także wielu innych, poważniejszych kłopotów.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem z zaburzeniem snu spowodowanym chorobą alkoholową, w dalszej części artykułu dowiesz się więcej o tym, jak radzić sobie z tego typu objawami zespołu abstynencyjnego.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Wpływ alkoholu na bezsenność

Alkohol nawet w małych ilościach zwiększa ryzyko wystąpienia problemów ze snem. Jeśli dzieje się tak w Twoim przypadku, nie bagatelizuj tego. Bezsenność może prowadzić do rozwoju innych chorób, o których istnieniu nie miałeś nawet pojęcia. W końcu alkohol to substancja toksyczna i podobnie jak inne używki, wyrządza wiele szkód w organizmie.

Picie alkoholu zaburza równowagę snu, co przekłada się na jego długość oraz jakość. Nawet osoby spożywające go w umiarkowanych ilościach mogą mieć opisywane problem. Dlaczego tak się dzieje? Regularne picie i nagłe odstawienie może prowadzić do wystąpienia objawów abstynencyjnych. Chorzy często budzą się w nocy i mają trudności z ponownym zaśnięciem. W konsekwencji ma to wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W końcu sen ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia, a jego brak może doprowadzić nawet do śmierci.

Nie należy zatem traktować alkoholu jako środka nasennego. Jego natychmiastowe odstawienie zaburza wiele procesów poznawczych, które zakrzywiają postrzeganie rzeczywistości i mają wpływ na jakość codziennego życia. Zespół objawów abstynencyjnych prowadzi m.in. do:

  • problemów z pamięcią
  • kłopotów z koncentracją
  • depresji
  • halucynacji, iluzji, urojeń oraz napadów padaczkowych
  • zaburzeń świadomości
  • bezsenności
  • ogólnego pogorszenia nastroju
  • wzmożonej drażliwości
  • majaków alkoholowych

Rozpad alkoholu we krwi zaburza równowagę pomiędzy fazami snu. Może to prowadzić do koszmarów, ogólnego wyczerpania organizmu, nocnych potów czy nieuzasadnionego lęku. W efekcie chory może odczuwać większą niż zazwyczaj potrzebę sięgnięcia po kieliszek.

Najczęstsze objawy odstawienia alkoholu

Choroba alkoholowa przybiera różne formy. Wszystko zależy od stopnia uzależnienia oraz skuteczności podjętego leczenia. U osób, które częściej nadużywały alkoholu, proces odstawienia może przebiegać gwałtowniej. Zaburzenia snu mogą objawiać się w postaci nocnych omamów, prowadząc tym samym do stanów lękowych i depresji. W efekcie zwiększa ryzyko wystąpienia delirium.

Majaczenie jest jednym z objawów odstawienia alkoholu. To stan, w którym zachodzi do zaburzeń świadomości inaczej nazywany białą gorączką. W jego efekcie może dojść do majaków sennych, czy omamów wzrokowych i słuchowych – bardzo niebezpiecznych dla chorego i osób z jego otoczenia. Uzależniony działa w stanie silnego wzburzenia, stąd trudno przewidzieć jego reakcje. Dla przykładu – chory słyszy głosy lub widzi ludzi, którzy nie istnieją. Zachowuje się nieracjonalnie, a jego postrzeganie rzeczywistości jest mocno zaburzone. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji należy bezzwłocznie wezwać pogotowie i poinformować lekarza o chorobie alkoholowej.

Alkoholowy zespół abstynencyjny – leczenie

Osoby, które zmagają się z zespołem abstynencyjnym po nagłym odstawieniu alkoholu, potrzebują profesjonalnej pomocy. Chwilowe ustąpienie objawów nie oznacza, że nie wrócą one w przyszłości. W konsekwencji mogą one prowadzić do groźnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak zaburzenie rytmu serca, choroby wątroby, nerek, czy trzustki.

Nierzadko chorzy wymagają hospitalizacji w wyspecjalizowanych ośrodkach odwykowych. Leczenie polega na detoksykacji organizmu, długotrwałej rehabilitacji, a niekiedy podtrzymania ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. W jego trakcie zostaje m.in. przywrócona równowaga wodno-elektrolitowa, co oznacza, że wyrównany zostaje poziom potasu i innych minerałów, ważnych dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu, w tym też wyregulowania procesów snu. Dlatego tak ważne jest odbycie kompleksowej terapii pod okiem wykwalifikowanych lekarzy i terapeutów.Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2019-06-27 |