

Uzależnienie się dziecka od narkotyków to dla rodziców prawdziwy cios. Wielu z nich nie ma innego wyjścia, jak wysłać je na odwyk dla nieletnich. Choć umieszczenie dziecka w ośrodku wydaje się zbyt brutalnym rozwiązaniem, zwykle jest jedyną szansą na skuteczne wyrwanie młodego człowieka z nałogu. Zamiast zamartwiać się, co spotka dziecko podczas takiej terapii, lepiej poznać dokładny jej przebieg i zrozumieć cel poszczególnych etapów.
Odwyk jest najskuteczniejszą formą leczenia narkomanii, ale nie zawsze konieczną. Specjaliści wyróżniają bowiem kilka faz uzależnienia od narkotyków. Od tego, w której znajduje się człowiek, zależy sposób terapii. Do etapów tych zalicza się:
• etap eksperymentalny – polega na okazjonalnym próbowaniu różnych substancji psychoaktywnych, dlatego nie dochodzi w nim jeszcze do uzależnienia fizycznego,
• etap regularnego przyjmowania narkotyków – w tej fazie występuje już uzależnienie psychiczne, ale także pojawia się i to fizyczne. Brak substancji odurzającej w organizmie zaczyna dawać nieprzyjemne objawy w postaci np. bólu głowy, rozdrażnienia, mdłości itp.,
• etap uzależnienia – jest to najgroźniejsza faza narkomanii, w której organizm przyzwyczaja się do danej substancji. Dopomina się on o coraz większej jej ilości, co może skutkować przedawkowaniem grożącym nawet śmiercią.
W początkowej fazie uzależnienia często wystarcza terapia behawioralna, zarówno ta indywidualna, jak i grupowa. Odwyk jest natomiast konieczny, gdy mamy do czynienia z uzależnieniem fizycznym. Występuje ono wtedy, gdy narkoman nie jest w stanie samodzielnie zaprzestać przyjmowania środków odurzających, ponieważ po ich odstawieniu pojawia się tzw. zespół abstynencyjny.
Warto tu zaznaczyć, że możliwe jest przymusowe leczenie narkomana, o ile nie ukończył on 18 lat. Rodzice lub prawni opiekunowie muszą w tym celu złożyć do sądu rodzinnego wniosek o skierowanie na takie leczenie. Zgodnie z obowiązującym prawem może ono trwać nie dłużej niż 2 lata.,
Decyzja o umieszczeniu dziecka w ośrodku odwykowym zawsze jest trudna, ale nie warto odwlekać jej w czasie. Im szybciej młody człowiek trafi pod opiekę specjalistów, tym większa jest szansa na wyleczenie go z nałogu. Niezwykle ważny jest jednak wybór odpowiedniego miejsca. Niestety krótkoterminowa detoksykacja w szpitalu bez psychoterapii rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Dużo skuteczniejsze jest leczenie długoterminowe w specjalnych placówkach oferujących kompleksowe rozwiązania. Są one dostosowane do dzieci i młodzieży. Taki odwyk dla nieletnich trwa najczęściej od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy i składa się z następujących etapów:
• odtrucia organizmu z substancji toksycznych,
• leczenia farmakologicznego pomagającego uporać się z fizycznym głodem narkotykowym,
• psychoterapii indywidualnej i grupowej mającej na celu uporanie się pacjenta z uzależnieniem psychologicznym.
Warto zwrócić uwagę na pierwszy etap leczenia narkomanii, czyli detoks. Powinien on polegać nie tylko na oczyszczeniu organizmu z toksyn pochodzących ze wchłoniętych środków odurzających. Jest to także przywrócenie równowagi biologicznej organizmu młodego człowieka. Na zwykłych oddziałach szpitalnych ta druga kwestia jest często traktowana pobieżnie. Tymczasem odzyskanie sił fizycznych ma duże znaczenie dla przebiegu dalszej terapii.
Kompleksowy odwyk dla nieletnich według opisanego wyżej scenariusza proponuje Klinika Uzależnień Oaza. Cały proces leczenia przeprowadzany jest tu przez lekarzy specjalistów oraz doświadczonych psychoterapeutów. Dostęp do aparatury medycznej i diagnostyki laboratoryjnej pozwala skutecznie monitorować stan zdrowia młodych pacjentów. Umożliwia to bezpiecznie przeprowadzić młodych ludzi przez trudny proces oczyszczania organizmu. Po zakończeniu detoksykacji każde dziecko objęte jest indywidualnym tokiem leczenia, w którym stosowane są najnowsze metody terapeutyczne zapewniające wysoką skuteczność w walce z nałogiem.