Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Odwyk od gier komputerowych – kiedy staje się koniecznością?



Jedną z powszechniejszych rozrywek XXI wieku stanowią gry komputerowe. Wirtualny świat absorbuje coraz młodsze dzieci, które nie są świadome zagrożenia płynącego z nadmiernego obcowania z komputerem. Wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu i prowadzić do uzależnienia. Dlaczego komputerowa rzeczywistość bywa tak fascynująca i kto jest najbardziej podatny na nałóg? Jakie są skutki nieleczonego przyzwyczajenia i kiedy warto odwiedzić dobry ośrodek leczenia uzależnień?

Gdy świat wirtualny zaczyna przysłaniać realny…

Jeszcze przed kilkudziesięcioma laty w kształtowaniu osobowości młodych ludzi brali udział przede wszystkim rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy. Obecnie dzieci i młodzież z chęcią korzystają z komputera, internetu oraz wielu innych ogólnodostępnych multimediów. Chociaż dają one mnóstwo możliwości i pozwalają poszerzać horyzonty, niosą też za sobą pewne zagrożenie. Szczególnie niebezpieczne są gry komputerowe, gdyż wiąże się z nimi ryzyko uzależnienia. Początkowo wypełniają wolny czas i umożliwiają opanowanie nowych umiejętności. Kiedy pochłaniają coraz bardziej, zaburzają prawidłowy rozwój i niekorzystnie wpływają na relacje z otoczeniem. W miarę rozwoju nałogu osoba uzależniona poświęca coraz więcej czasu na granie – zaniedbując naukę, ograniczając sen i izolując się od innych.

Kto jest najbardziej podatny na uzależnienie od gier?

Jak zaobserwowali specjaliści, na odwyk od gier komputerowych coraz częściej trafiają dzieci i nastolatkowie. Wielu z nich regularnie korzysta z komputera, a czas spędzany przed monitorem nie jest w żaden sposób kontrolowany przez opiekunów. Pierwsze objawy wskazujące na uzależnienie pojawiają się u nich w momencie, kiedy uznają, że otaczająca rzeczywistość jest nudna, nijaka i bezsensowna. Ponadto naukowcy wyróżnili kilka cech osobowościowych, które sprawiają, że dana osoba jest bardziej podatna na nałóg.

Takie jednostki charakteryzuje:

  • nieumiejętność radzenia sobie z napięciem i sytuacjami stresowymi,
  • poczucie mniejszych kompetencji w nawiązywaniu relacji interpersonalnych,
  • apatia i tendencja do zamykania się w sobie,
  • skłonność do postrzegania innych ludzi jako zaradniejszych i lepiej radzących sobie w życiu.

Uzależnienie od gier komputerowych – alarmujące objawy

Proces powstawania uzależnienia od gier komputerowych zwykle przebiega etapami. Na początku świat wirtualny wywołuje zaciekawienie, podekscytowanie i sprawia przyjemność. Z biegiem czasu zaczyna zastępować rzeczywistość, a chory nie potrafi już normalnie egzystować. Pojawiają się kłopoty w kontaktach społecznych, a nauka, jedzenie i spanie stają się przykrymi obowiązkami. W przypadku braku możliwości zagrania w grę komputerową osoba uzależniona wpada w rozdrażnienie, a nawet reaguje złością i agresją. Pacjenci, którzy trafiają do naszego ośrodka leczenia uzależnień, często w trakcie terapii przyznają, że w zaawansowanej fazie nałogu na pierwszym miejscu zawsze były dla nich relacje wirtualne.

Konsekwencje nieleczonego uzależnienia od grania na komputerze

alarmujace-objawyNa poważne skutki nieleczonego nałogu jest narażona przede wszystkim młodzież w fazie wzrostu i rozwoju fizycznego. Spędzanie całych dni na graniu może doprowadzić u nich do poważnych konsekwencji zdrowotnych (takich jak skrzywienie kręgosłupa, bóle karku, otyłość czy nadwaga). Intensywne bodźce świetlne i promieniowanie elektromagnetyczne nie pozostają też bez wpływu na prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Młodzi ludzie grający w gry komputerowe nie zdają sobie sprawy, że postępujące uzależnienie może prowadzić do halucynacji słuchowych i wzrokowych, a nawet do napadów epilepsji. Co więcej, naukowcy udowodnili, że długotrwałe wpatrywanie się w monitor zwiększa ryzyko wystąpienia ostrej postaci białaczki limfatycznej.

Widzisz u swojego dziecka problem? Zacznij działać!

Nie da się ukryć, że gry komputerowe wspierają rozwój i uczą wielu umiejętności. Ich nadużywanie może jednak prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem psychicznym oraz fizycznym. W przypadku pojawienia się nałogu bardzo ważne jest, aby działać szybko. Jeśli interesuje Cię dobry ośrodek leczenia uzależnień, zachęcamy do nawiązania kontaktu z ośrodkiem Oaza. W naszej placówce pomoc uzyska każdy, kto czuje, że traci kontrolę nad własnym życiem i chce nauczyć się rozsądnego korzystania z multimediów.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną