Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Gdy opiekuna dopada zespół ogólnego wyczerpaniaOsobę sprawiającą długotrwałą opiekę nad starszym lub przewlekle chorym może dopaść zespół stresu opiekuna (CSS). Stan psychicznego, fizycznego oraz emocjonalnego wyczerpania pojawia się u wielu ludzi, którzy bardzo często rezygnują z własnego życia na rzecz nierzadko całodobowego zajmowania się kimś innym. To bezgraniczne poświęcenie i przytłoczenie nadmiarem odpowiedzialności – bez czasu dla siebie, załapania oddechu czy dystansu, może doprowadzić nawet do depresji.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Ciężka praca

Opiekowanie się seniorem czy osobą, która długo choruje, nie należy do lekkich obowiązków. W wielu przypadkach konieczna jest całodobowa asekuracja w zakresie podstawowych czynności. Trzeba zadbać o nakarmienie, umycie, pomoc przy chodzeniu czy asystę w zakresie potrzeb fizjologicznych. Zazwyczaj ten ciężar dźwiga współmałżonek, dziecko lub ktoś inny z rodziny. Dom staje się niemalże więzieniem. Nie ma czasu na życie towarzyskie, zawodowe. Najważniejszy staje się podopieczny i jego potrzeby. Różnie też bywa ze wsparciem najbliższych. Z reguły to oni oczekują, że opiekun całkowicie weźmie na swoje barki ogrom obowiązków. Inaczej postrzegany jest nawet jako egoista czy osoba pozbawiona uczuć. To potęguje odpowiedzialność, do jakiej zaczyna się poczuwać opiekun. Wykonywanie obowiązków utrudnia jeszcze często ograniczona komunikacja z chorym czy brak wystarczających środków na sfinansowanie leków, artykułów higienicznych, rehabilitacji itd.

Od lęku do depresji

Cała ta sytuacja z czasem zaczyna odbijać się na psychice i zdrowiu fizycznym opiekuna. Najpierw odczuwa on lęk związany z sytuacją, w której się znalazł, osamotnienie, że nie może liczyć na wsparcie. Nierzadko dopada go również poczucie winy, że jeszcze zbyt mało się angażuje . Wraz z upływem czasu staje się apatyczny, coraz bardziej zamknięty w sobie, nerwowy i bardziej drażliwy. Rosnące, nigdzie nierozładowywane napięcie nerwowe, sprzyja rozwojowi frustracji. Jeśli na tym etapie sam opiekun nie otrzyma pomocy, to może popaść w depresję. Wówczas zacznie stwarzać zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla podopiecznego. Przewlekły stres odbija się także na zdrowiu fizycznym. Poza ogólnym zmęczeniem mogą pojawić się: bóle głowy, szyi, pleców, problemy ze snem i koncentracją, zmienną wagą. W niektórych przypadkach zdarza się, że przejmowane są pewne nawyki od osoby, którą się opiekuje – np. zaniki pamięci, popadanie w nałogi. Cukrzyca, wrzody na żołądku, choroby serca, nadciśnienie – mogą być również skutkiem zespołu stresu opiekuna.

Znaleźć czas dla siebie

Jak sobie radzić z takim przypadkiem? Przede wszystkim każdy, nawet najsilniejszy psychicznie opiekun, potrzebuje odreagowania od wielogodzinnego obcowania z chorym. Musi mieć czas dla siebie – na zrelaksowanie się, spotkanie z bliskimi czy znajomymi, aby zapomnieć na jakąś chwilę o problemach, z którymi się boryka na co dzień i dać upust negatywnym emocjom, które w sobie tłumi. Sposobem na to może być np. aktywność fizyczna. Rozwiązaniem są także grupy wsparcia, warsztaty relaksacyjne, czyli pomoc psychologiczna.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |