Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Osobowość histrioniczna – w centrum za wszelką cenęSą osoby, które za wszelką cenę starają się być w centrum uwagi wszystkich i wszędzie. Swoim teatralnym zachowaniem, przesadną uwodzicielskością, emocjonalnym sposobem wypowiadania się, nadmiernym gestykulowaniem przykuwają zainteresowanie innych. Chcą być nieustannie zauważalne i doceniane. Może to wynikać z takiego zaburzenia, jakim jest osobowość histrioniczna.

(Nie)świadome przyciąganie uwagi

Osoby, które mają osobowość histrioniczna, chcą być w centrum uwagi za wszelką cenę. Gdy tak nie jest, odczuwają dyskomfort. Osoby z tym zaburzeniem mogą bardzo szybko przekraczać dystans w relacjach międzyludzkich przyjmując, że nowo poznany, obcy człowiek jest im bliski, żeby nawet nie powiedzieć – od razu ich przyjacielem. Wyróżnia je raczej płytka i zmienna emocjonalność oraz nadmierne skupianie się na swojej zewnętrznej atrakcyjności. Nierzadko również ich interakcje z innymi charakteryzują się niestosownym kuszeniem erotycznym lub zachowaniami prowokacyjnymi. Rywalizują z innymi osobami tej samej płci o względy partnera/partnerki i mają na koncie liczne romanse. Gdy jednak zostaną urażone ich uczucia, potrafią szybko kogoś znienawidzić. Relacje, które nawiązują z reguły przeżywają jako bardziej intymne niż są w rzeczywistości.

Osoby z osobowością histrioniczną są też podatne na sugestie, czyli łatwo ulegają wpływom innych lub okoliczności. Te wszystkie zachowania bierze się przy stawianiu diagnozy.

Dodatkowo zaburzenia psychiczne

Nie wiadomo jednoznacznie skąd się bierze takie zaburzenie takie jak osobowość histrioniczna. Może to być kwestia genów, jak również sposób wychowywania, polegający na bezkrytyczności rodziców wobec dziecka, nagradzaniu go tylko za takie zachowania, które spełniają ich oczekiwania. Przy stawianiu diagnozy bierze się pod uwagę także nie wykształcenie odpowiednich mechanizmów reagowania na stres. Osobowość histrioniczna bardzo często też kształtuje się w rodzinach dysfunkcyjnych, zwłaszcza alkoholowych. U osób z syndromem DDA rozpoznawana jest m.in. właśnie histrionia.

Osobowości histrionicznej towarzyszyć mogą także inne problemy związane ze zdrowiem psychicznym:

 • osobowość – narcystyczna, typu bordeline, niezależna i inne,

 • lęki,

 • zmienny nastrój,

 • depresja,

 • nadużywanie środków psychotropowych,

 • anoreksja.

Leczenie – konfrontacja z prawdziwą twarzą

Leczenie osób z osobowością histrioniczną opiera się głównie na psychoterapii. Zgłaszają się one zazwyczaj wtedy, gdy zaczynają mieć problemy w relacjach z innymi ludźmi, doświadczyły poważnego konfliktu czy kryzysu. Patrząc na świat zerojedynkowo, pacjenci czują się często samotni, nieszczęśliwi. Mimo bycia w związku z drugą osobą, nie potrafią zaufać. Terapia polega na tym, aby skonfrontować pacjenta z jego prawdziwą twarzą, co nie jest łatwe biorąc pod uwagę, że praktycznie prawie całe życie się przed nim bronią. Sukcesem w leczeniu osoby z osobowością histrioniczną jest zaakceptowanie przez nią jej słabości i zdobycie się na szczerą bliskość.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |