Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Osobowość z pogranicza – kim jest taka osoba?Towarzyszą im sprzeczne idee i uczucia. Tak często modyfikują swoje zachowanie, że trudno za nimi nadążyć. Osobowość borderline, czyli z pogranicza to taka, którą trudno jednoznacznie zdefiniować. Pacjentami, u których została zdiagnozowana, szargają często sprzeczne uczucia. Z jednej strony potrzebują bliskości, a z drugiej się jej boją, jak i tego, że zostaną skrytykowani lub odrzuceni.

Porozmawiajmy – Zadzwoń do nas

Chwiejna osobowość

Nieprzewidywalność osób z osobowością borderline jest tak duża, że w takiej samej sytuacji potrafią się zachować w bardzo różny sposób. Ich samoocena jest również bardzo chwiejna – od bardzo zaniżonej do wysoko zawyżonej. Pacjenci z zaburzeniami osobowości zdominowani są na co dzień bardzo negatywnymi emocjami. Czują smutek, niepokój, złość, frustrację, znudzenie, a przy tym mają niewielką tolerancję na stres i nie umieją się uspokoić.

Autodestrukcja i niestabilność w związku

Zachowania osób, które cierpią na pograniczne zaburzenia osobowości, często przypominają autodestrukcję. Cechuje je skłonność do ryzyka, palenia za sobą mostów, korzystania z przypadkowego seksu, niekontrolowanych zakupów czy zbyt szybkiej jazdy samochodem. Przejawiają także tendencję do uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy zaburzeń związanych z jedzeniem (np. kompulsywne obżarstwo). Nierzadko sami okaleczają się, podejmują próby samobójcze czy stosują wobec innych ataki słowne albo przemoc. Kłamstwa, agresja czy inne gwałtowne zachowania sprawiają, że życie z takim osobami nie należy do łatwych. Kryzysy, konflikty i dramaty są wpisane w codzienność. Silne emocje i zmiana nastrojów sprawiają, że trudno im nawiązać prawdziwie bliskie relacje. W przyjaźni i miłości bywają zaborczy i zazdrośni. Miotają nimi silne emocje. Od miłości blisko im do nienawiści. Boją się oceny innych i nie mają poczucia bezpieczeństwa w związkach.

Zaniedbani przez rodziców

Uważa się, że przyczyną tych zaburzeń jest zaniedbanie ze strony zarówno matki, jak i ojca. Często też mają za sobą rozłąki i utraty bliskich, przemoc fizyczną czy seksualną. Tak rodzi się u nich tzw. nieufny wzorzec przywiązania. Pacjenci z osobowością z pogranicza nie są zazwyczaj zdolni do refleksji nad swoim umysłem oraz innych, co upośledza ich zdolność do radzenie sobie z trudnymi doświadczeniami. Czują się pozbawieni możliwości wpływania na relacje z innymi, a otoczenie postrzegają jako wrogie i prześladowcze.

Pomoc doraźna

Osobom z zaburzeniami z pogranicza pomaga się przede wszystkim w opanowaniu lęku, który na co dzień odczuwają oraz zachowań autodestrukcyjnych i nadmiernej impulsywności. Podstawową formą wsparcia jest psychoterapia, która ma na celu pokazanie im sprzecznych myśli, uczuć i podejmowanych działań. Leczenie szpitalne wchodzi w grę zazwyczaj wtedy, gdy osoba z borderline podejmuje próby samobójcze, przy epizodach psychotycznych, zaburzeniach odżywiania czy wtedy, kiedy nadużywa substancji psychoaktywnych takich jak np. alkohol, narkotyki.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |