2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Jak pomóc osobie uzależnionej?



W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest wpaść w różne uzależnienia. Biorąc pod uwagę podatność na używki, tempo, w jakim się dzisiaj żyje, zawodowy wyścig szczurów i często odczuwaną samotność, to najszybciej jest uciec w nałóg, których chociaż przez moment da poczucie zapomnienia i szczęścia. Jak później z niego wyjść? Osoba uzależniona raczej nie będzie od razu skora do tego, aby wrócić do tego życia, które prowadziła przed nałogiem. Do tego jeszcze normalną reakcją z jej strony jest trwanie w przekonaniu, że nie ma żadnego problemu i nad wszystkim panuje.

Rodzaj nałogu

Na rodzaj pomocy osobie uzależnionej będzie wpływ miało na pewno to, z jakim nałogiem się zmaga. W przypadku alkoholu czy narkotyków dość często potrzebny jest detoks, czyli odtruwanie organizmu z toksyn, które są efektem długotrwałego przyjmowania substancji psychoaktywnych. Najbezpieczniej jest przeprowadzić go w ośrodku leczenia uzależnień pod okiem lekarzy. To etap walki z fizycznym uzależnieniem. Trudniej jest pozbyć się zależności psychicznej, która towarzyszy praktycznie wszystkim nałogom. Internet, gry komputerowe, hazard, zakupoholizm, seksoholizm, narkomania, alkoholizm … to tylko przykładowe uzależnienia, które mogą skończyć się specjalistyczną terapią.

Z szacunkiem

Osobę uzależnioną trzeba traktować z szacunkiem. Jeśli jest to osoba dorosła – to jak dorosłą, a nie jak dziecko. Nie pomagać jej w skutkach nałogu, czyli np. nie brać odpowiedzialności za jej długi, nie organizować alkoholu, żeby zabić „kaca”, nie sprzątać po kolejnej awanturze pod wpływem środków odurzających, nie chować alkoholu, nie spożywać go wspólnie itd. Osoba mająca problem z uzależnieniem powinna sama dostrzec i odczuć na sobie skutki swojego zachowania. Mija się też z celem wszczynanie kłótni czy rozmów, kiedy druga strona jest pod działaniem substancji psychoaktywnej.

Chce czy nie chce – oto jest pytanie

Pomyślne przejście przez leczenie z uzależnienia psychicznego i fizycznego, pozwoli na wyjście z nałogu. Cały proces jednak najbardziej warunkować będzie to, czy dana osoba naprawdę chce skończyć z uzależnieniem.

Oprócz samej osoby uzależnionej bardzo często pomocy potrzebują także jej najbliżsi, których niejako „zaraża” swoim problemem i wciąga w niego. Ich życie koncentruje się wokół chorego i zapominają o sobie, swoich potrzebach, marzeniach itd. Z pomocą terapeuty pokonują więc często drogę do odzyskania własnego życia. Może się też zdarzyć, że osoba uzależniona widząc zmiany, jakie zachodzą w jej otoczeniu (np. separacja, rozwód, rozbicie rodziny, problemy z dziećmi, spowodowany wypadek itp.), również i ją zmobilizują do tego, aby zacząć szukać pomocy i podjąć leczenie.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną