Co rusz słyszymy o szkodliwym działaniu dopalaczy oraz o zachowaniach młodych ludzi, znajdujących się pod ich wpływem. Możemy zobaczyć kampanie telewizyjne, których celem jest przeciwdziałanie zażywaniu tych substancji. Ale obśmiewanie kampanii społecznych przez internautów, samo w sobie świadczy o ich skuteczności…
Zastanówmy się, co to są dopalacze? Jak mamy zachowywać się, gdy ktoś z naszych bliskich je zażywa?
„Dopalacze” – to termin, który nie ma charakteru naukowego. Jest to potoczna nazwa różnych grup substancji (lub ich mieszanek) o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym. Substancje te nie znajdują się na liście substancji zakazanych czy kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Ich zażywanie ma na celu wywołanie określonych efektów: od stymulującego, przez relaksujący, po psychodeliczny czy halucynogenny. Występują w przeróżnych formach: jako tabletki lub pigułki; susze roślinne mieszane z ekstraktami roślin lub syntetycznymi związkami chemicznymi – do palenia; surowy materiał roślinny lub ekstrakty roślinne w formie sproszkowanej lub płynnej, aerozoli czy gum do żucia.
Wniosek stąd nasuwa się jeden: osoby zatrute tymi substancjami trudniej jest „odtruć”, gdyż nie wiadomo jak im pomóc, by uratować ich życie.
Człowiek pod wpływem dopalaczy to:
Bibliografia:
Materiały Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii
www.narkomania.org
Medycyna Praktyczna i Nauki o zdrowiu, Tom 17 Nr 4, 2011
Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie: Stop dopalaczom
Materiały informacyjne: www.gis.gov.pl
Iwona Kitala-Dudek – Specjalista terapii uzależnień