Na ból głowy, przeziębienie, problemy ze snem, rozwiązanie jest jedno. Cudowne pigułki dobre na każdą bolączkę. Można je kupić w aptece, kiosku, a nawet na stacji benzynowej. Polacy sięgają po nie częściej niż to potrzebne, przez co już dawno dołączyli do czołówki najbardziej hipochondrycznie usposobionych narodów. Specjaliści od leczenia uzależnień biją na alarm. Za lekomanią w ślad idzie uzależnienie od narkotyków. Brak legalizacji sprzedaży narkotyków w Polsce, nie stanowi większego problemu zakupu tych psychoaktywnych środków, z czego wiele osób chętnie korzysta. Jednakże przedawkowanie zarówno leków, jak i narkotyków może skutkować uzależnieniem.
Uzależnienie w obu przypadkach definiowane jest jako nabyta potrzeba zażywania substancji mającej właściwości uzależniające, co skutkuje zmianami psychosomatycznymi.
Spośród tych, które Polacy nagminnie zażywają, najczęściej uzależniają:
Zażywanie każdego leku może wywołać skutki uboczne. Dodatkowe następstwa wynikające z długotrwałego stosowania leków mogą pojawić się w momencie ich odstawienia. Zaniepokoić powinny niektóre objawy, takie jak:
Niektóre objawy mogą pojawić się po krótszym zażywaniu narkotyków, inne, po długotrwałym. Najczęściej występujące objawy to:
spustoszenie organizmu:
zmiana zachowania:
Mówimy o kilku fazach, które przechodzi osoba, zanim popadnie w uzależnienie. W momencie stwierdzania uzależnienia, schemat leczenia wygląda podobnie. Zaplanowana terapia obejmuje m.in. proces detoksykacji czyli powolne odstawianie substancji uzależniającej, bieżącą analizę stanu emocjonalnego, spotkania z psychologiem, terapeutą. Bardzo duże znaczenie w leczeniu nałogu ma gotowość uzależnionego do zmiany własnego życia, oraz chęć pokonania choroby. Szerszą wiedzę i przede wszystkim profesjonalną pomoc uzyskasz w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień OAZA. Pomagamy ofiarom lekomanii i narkomanii przezwyciężyć nałóg.