Klinika Ośrodek Oaza jest placówką medyczną, w której program terapeutyczny spełnia zarówno standardy krajowe, jak i międzynarodowe, dlatego przyjmujemy naszych pacjentów na okres minimum od 8 do 12 tygodni.

Ośrodek zatrudni certyfikowanego lub w trakcie certyfikacji terapeutę.

Uzależnienie od alkoholu – objawy i leczenie

Uzależnienie od alkoholu to problem, który nęka coraz większą część społeczeństwa. Nadmierne picie prowadzące wprost w szpony ciężkiego nałogu może mieć bardzo wiele przyczyn. W zapomnienie odchodzi stereotyp, że ta choroba dopada głównie mężczyzn, ponieważ okazuje się, że równie wiele kobiet popada w otchłań tego niebezpiecznego nałogu.

Czym objawia się uzależnienie?

To nieprawda, że alkoholicy to tylko ludzie brudni, zaniedbani, którzy nie pracują, a ich życie kręci się tylko i wyłącznie wokół kieliszka. To kolejny stereotyp. Coraz większą część tej grupy osób stanowią osoby o wysokim statusie społecznym, które z pozoru wyglądają na poukładane, eleganckie i stroniące od wszelkich używek.

  • silne pragnienie lub poczucie przymusu zażycia substancji (potocznie „głód alkoholowy”
  • trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z piciem w zakresie jego rozpoczęcia, zakończenia i ilości wypijanego trunku („utrata kontroli nad piciem”)
  • fizjologiczne objawy stanu odstawienia – występujące, gdy picie zostało przerwane lub zmniejszone – przejawiające się specyficznym zespołem abstynencyjnym, picie napojów wysokoprocentowych albo zażywanie podobnej substancji (środki psychoaktywne, leki) w celu złagodzenia czy zniesienia objawów abstynencyjnych („zespół abstynencyjny”)
  • zmiana tolerancji na napoje wysokoprocentowe (potrzeba zażywania zwiększonej dawki w celu uzyskania efektów poprzednio osiąganych za pomocą mniejszych dawek lub odwrotnie – spadek potrzebnej ilości)
  • postępujące zaniedbywanie alternatywnych przyjemności i zainteresowań z powodu picia, zwiększenie ilości czasu koniecznego do jego zdobycia, czasu picia lub usuwania skutków jego działania („koncentracja życia wokół picia”)
  • picie alkoholu mimo wyraźnych dowodów szkodliwych.

Jak pomóc osobie chorej?

Główny problem to brak świadomości uzależnienia. Pomoc alkoholikowi jest niezwykle trudna i często przewyższa możliwości bliskich mu osób. Mimo ich szczerych chęci samodzielne próby pomocy są najczęściej nieudolne. Alkoholizm jest poważną chorobą, której leczenie jest długotrwałe i wymaga fachowej pomocy psychologów i psychoterapeutów, którzy pomogą uzależnionemu przebrnąć przez bardzo ciężki i trudny okres rekonwalescencji. Podstawą do podjęcia terapii jest… jej rozpoczęcie. Wstępna motywacja nie jest wymagana, gdyż zmienia się ona wraz z rozwojem pacjenta w procesie leczenia. Rzadko który alkoholik przyznaje się do nałogu. Jednak bez nabycia tej świadomości w czasie kuracji, dalsze leczenie jest szalenie utrudnione.

Najczęściej popełniane błędy osób bliskich

Kiedy bliska nam osoba popada w szpony nałogu zazwyczaj robimy wszystko, żeby na własną rękę pomóc mu uporać sobie z tą sytuacją. Niestety zachowania, takie jak wylewanie alkoholu, awantury, krzyki i codzienne pretensje nie przynoszą nic dobrego. Nigdy nie należy też tłumaczyć nałogu, pozwalać na wspólne picie, czy brać na własne barki odpowiedzialności za uzależnienie.Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-02-03 | Ostatnia aktualizacja: 6 marca 2017