Terapia od 8500 zł za MSC + 1 miesiąc gratis
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Uzależnienie od alkoholu – objawy i leczenieUzależnienie od alkoholu to problem, który nęka coraz większą część społeczeństwa. Nadmierne picie prowadzące wprost w szpony ciężkiego nałogu może mieć bardzo wiele przyczyn. W zapomnienie odchodzi stereotyp, że ta choroba dopada głównie mężczyzn, ponieważ okazuje się, że równie wiele kobiet popada w otchłań tego niebezpiecznego nałogu.

Czym objawia się uzależnienie?

To nieprawda, że alkoholicy to tylko ludzie brudni, zaniedbani, którzy nie pracują, a ich życie kręci się tylko i wyłącznie wokół kieliszka. To kolejny stereotyp. Coraz większą część tej grupy osób stanowią osoby o wysokim statusie społecznym, które z pozoru wyglądają na poukładane, eleganckie i stroniące od wszelkich używek.

 • silne pragnienie lub poczucie przymusu zażycia substancji (potocznie „głód alkoholowy”
 • trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z piciem w zakresie jego rozpoczęcia, zakończenia i ilości wypijanego trunku („utrata kontroli nad piciem”)
 • fizjologiczne objawy stanu odstawienia – występujące, gdy picie zostało przerwane lub zmniejszone – przejawiające się specyficznym zespołem abstynencyjnym, picie napojów wysokoprocentowych albo zażywanie podobnej substancji (środki psychoaktywne, leki) w celu złagodzenia czy zniesienia objawów abstynencyjnych („zespół abstynencyjny”)
 • zmiana tolerancji na napoje wysokoprocentowe (potrzeba zażywania zwiększonej dawki w celu uzyskania efektów poprzednio osiąganych za pomocą mniejszych dawek lub odwrotnie – spadek potrzebnej ilości)
 • postępujące zaniedbywanie alternatywnych przyjemności i zainteresowań z powodu picia, zwiększenie ilości czasu koniecznego do jego zdobycia, czasu picia lub usuwania skutków jego działania („koncentracja życia wokół picia”)
 • picie alkoholu mimo wyraźnych dowodów szkodliwych.

Jak pomóc osobie chorej?

Główny problem to brak świadomości uzależnienia. Pomoc alkoholikowi jest niezwykle trudna i często przewyższa możliwości bliskich mu osób. Mimo ich szczerych chęci samodzielne próby pomocy są najczęściej nieudolne. Alkoholizm jest poważną chorobą, której leczenie jest długotrwałe i wymaga fachowej pomocy psychologów i psychoterapeutów, którzy pomogą uzależnionemu przebrnąć przez bardzo ciężki i trudny okres rekonwalescencji. Podstawą do podjęcia terapii jest… jej rozpoczęcie. Wstępna motywacja nie jest wymagana, gdyż zmienia się ona wraz z rozwojem pacjenta w procesie leczenia. Rzadko który alkoholik przyznaje się do nałogu. Jednak bez nabycia tej świadomości w czasie kuracji, dalsze leczenie jest szalenie utrudnione.

Najczęściej popełniane błędy osób bliskich

Kiedy bliska nam osoba popada w szpony nałogu zazwyczaj robimy wszystko, żeby na własną rękę pomóc mu uporać sobie z tą sytuacją. Niestety zachowania, takie jak wylewanie alkoholu, awantury, krzyki i codzienne pretensje nie przynoszą nic dobrego. Nigdy nie należy też tłumaczyć nałogu, pozwalać na wspólne picie, czy brać na własne barki odpowiedzialności za uzależnienie.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną  Autor: Kadra Oaza | Opublikowano: 2017-03-17 |