

Zaczyna się od towarzyskiego grania, a pewnego dnia staje nałogiem. Osoba uzależniona od hazardu zmienia swoje zachowanie nie tylko w kasynie, ale także na co dzień – w domu, w pracy. Powoli wyłącza się z życia społecznego, działa wbrew różnym moralnym zasadom i niszczy rodzinne więzi. Staje się mistrzem mistyfikacji w zakresie zatajania swojej słabości oraz w tłumaczeniu hazardu jako nieszkodliwej rozrywki. Hazard może więc przybierać różne formy: od rekreacyjnej (jako forma spędzania wolnego czasu), ryzykownej (gracz radzi sobie jeszcze z negatywnymi skutkami grania), problemowej (odczuwalne są już pierwsze poważniejsze konsekwencje uzależnienia) po patologiczną (uzależnienie wraz ze wszystkimi konsekwencjami).
Przewlekła skłonność do hazardu
Hazard, podobnie jak i inne nałogi behawioralne, to zaburzenie, nad którym w pewnym momencie osoba uzależniona przestaje mieć kontrolę, pomimo społecznych, fizycznych i psychicznych konsekwencji. Dla hazardzisty pieniądze mają szczególne znaczenie, podobnie jak rywalizacja i pragnienie bycia podziwianym przez innych. Wyróżnia go także permanentny brak wypoczynku. Tendencje do tego, aby popaść w jego sidła mają osoby, które wykazują głębokie zaburzenia samooceny (tzw. zaburzenia narcystyczne), mają problemy z relacjami z innymi i odczuwają nieregularne stany pobudzenia. Hazardziści iluzorycznie postrzegają też kontrolę nad tym, ile grają, ile obstawiają itd.
Nałóg rozwija się fazami
Po czym można poznać uzależnienie od hazardu? Rozwój tego nałogu przebiega stopniowo i można wyróżnić kilka faz:
Jeśli więc u siebie lub osoby bliskiej zauważy się niepokojące objawy, trzeba podjąć zdecydowane kroki. Należy zastanowić się nad następującymi kwestiami: jeśli osobie uzależnionej zdarzyło się grać, aż nie przegrała wszystkich swoich pieniędzy, zaczęła brać pożyczki (z banku czy od znajomych) na grę lub grać dalej, by oddać zaciągnięte długi; jeśli zaczęła ukrywać przed rodziną i znajomymi swoje niezdrowe hobby, a hazard zaczął być jej jedynym zainteresowaniem, do tego stopnia, że rezygnuje z pracy lub spotkań towarzyskich – warto wtedy udać się do specjalisty, aby zdiagnozować, czy ma miejsce uzależnienie od hazardu.
Odczuwalne skutki hazardu
Skutki patologicznego hazardu odczuwane są na różnych poziomach: psychicznym, fizycznym, społecznym. Pojawić się mogą np.:
W zależności od stopnia uzależnienia, hazardzista poddawany jest otwartej lub zamkniętej terapii odwykowej. Decyduje o tym diagnoza przeprowadzona przez terapeutę na podstawie specjalnie przygotowanych testów i kwestionariuszy. Jako leczenie stosuję psychoterapię.