Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Skąd wiedzieć, że dziecko wpadło w uzależnienie?



Dzieci narażone są na uzależnienia w takim samym stopniu jak dorośli. Żyjące „tu i teraz” młode osoby zwykle nie mają świadomości, jak tragiczne w skutkach może być sięganie po używki. Dlatego wiele zależy od czujności rodziców, którzy mogą w porę zareagować i ustrzec dziecko przed skutkami nałogu. Pierwsze objawy bywają niepozorne, dlatego wyjaśniamy, jak je rozpoznać oraz w jaki sposób pomóc dziecku z problemem uzależnienia.

Najczęstsze uzależnienia wśród młodych

Rozpoznanie problemu nie zawsze jest proste, jednak istnieją pewne metody diagnozowania uzależnień. Senność, drażliwość czy problemy z koncentracją to z reguły nieodłączne elementy okresu dojrzewania. Jeśli jednak objawiają się ze wzmożoną siłą, warto zacząć baczniej przyglądać się dziecku. Największą rolę w rozpoznawaniu uzależnienia od dopalaczy i narkotyków odgrywa zachowanie. Uzależniony nastolatek nierzadko porzuca swoje pasje i przejawia skłonności do łamania zasad. Pierwszą oznaką może też okazać się częste wagarowanie i zmiana środowiska. Zaczyna spędzać czas z osobami, które dzielą z nim zainteresowanie używkami. Młode osoby zażywające narkotyki unikają kontaktu wzrokowego, aby ukryć fizyczne skutki ich zażywania. Oprócz tego nastolatek może częściej prosić o pieniądze, a w przypadku odmowy reagować bardziej impulsywnie niż zazwyczaj. Mogą zdarzać się także kradzieże, a nawet wynoszenie z domu wartościowych przedmiotów.

Jakie są przyczyny wpadania młodzieży w uzależnienie?

Istnieje wiele rodzajów nałogów. Ryzykiem obarczona jest każda grupa społeczna, niezależnie od statusu materialnego i społecznego. Wszystko zależy od pobudek do sięgnięcia po dany środek. W przypadku nastolatków jest to zazwyczaj dobra zabawa, czy skłonności do sięgania po to, co zabronione. Wśród najczęstszych nałogów wśród młodych ludzi możemy wyróżnić:

  • Narkotyki i dopalacze. Szczególnie te drugie są częstym gościem na imprezach nastolatków. Po pierwszym zażyciu tych substancji często pojawia się chęć na powtórkę. Podczas regularnego zażywania łatwo można przeoczyć moment, kiedy kończy się dobra zabawa, a zaczyna uzależnienie.
  • Papierosy. Młodzi ludzie są narażeni na nałóg nikotynowy w jeszcze większym stopniu niż dorośli. Dlatego tak wielu ludzi zmaga się z tego typu uzależnieniem od wieku nastoletniego.
  • Marihuana, która jest łatwiej dostępna od twardych narkotyków. Wprowadza w stan relaksu i dobrego nastroju. Do nałogu zwykle prowadzi mylne przeświadczenie, że nie uzależnia.
  • Internet i smartfony. Chęć nadążenia nad nowościami w social mediach wymaga stałego spoglądania na ekran telefonu. Młodzież często zatraca się w wirtualnym świecie, zapominając o tym realnym. Zdarza się, że odłożenie smartfonu na godzinę, wydaje się nieosiągalne.

dziecko-uzsaleznione

Jak pomóc uzależnionemu dziecku?

Zauważenie problemu i jego zrozumienie to pierwszy krok w walce z uzależnieniem. Kluczem do poradzenia sobie z problemem jest okazanie dziecku wsparcia w tej trudnej sytuacji. Poważna, spokojna rozmowa umożliwi dotarcie do hermetycznego świata nastolatka, pozwoli lepiej poznać problem i przyczyny. Drugi krok to decyzja o skierowaniu dziecka do ośrodka leczenia uzależnień. Bardzo ważne jest to, aby nie stosować kar. Nie zapominajmy, że osoba w wieku nastoletnim postrzega rzeczywistość inaczej niż dorosły. Nagłe odcięcie dziecka od rzeczy, które sprawiają mu przyjemność, może wywołać bunt i zamknięcie się w sobie. Uzależniony nastolatek musi przede wszystkim zrozumieć, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie rozpoczęcie terapii. Przed rozmową warto zapoznać się z tym, jak wygląda leczenie uzależnień młodzieży. Rozeznanie się w temacie stanowi mocną podstawę do rozpoczęcia drogi wyjścia z nałogu.

Profilaktyka uzależnień wśród młodzieży

Uchronienie dziecka przed wpadnięciem w nałóg nie należy do najłatwiejszych zadań. Szkoły edukują o skutkach uzależnień, jednak dużą rolę w tym przypadku odgrywają rodzice. Dlatego już od jego najmłodszych lat należy mówić dziecku wprost o konsekwencjach sięgania po używki. Ważne jest także to, aby wiedzę na temat uzależnień podawać w przystępny dla nastolatka sposób. Zwykła rozmowa z pewnością zadziała lepiej, niż wygłaszanie oklepanych regułek o szkodliwości papierosów czy narkotyków.


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną