

Dzieci narażone są na uzależnienia w takim samym stopniu jak dorośli. Żyjące „tu i teraz” młode osoby zwykle nie mają świadomości, jak tragiczne w skutkach może być sięganie po używki. Dlatego wiele zależy od czujności rodziców, którzy mogą w porę zareagować i ustrzec dziecko przed skutkami nałogu. Pierwsze objawy bywają niepozorne, dlatego wyjaśniamy, jak je rozpoznać oraz w jaki sposób pomóc dziecku z problemem uzależnienia.
Rozpoznanie problemu nie zawsze jest proste, jednak istnieją pewne metody diagnozowania uzależnień. Senność, drażliwość czy problemy z koncentracją to z reguły nieodłączne elementy okresu dojrzewania. Jeśli jednak objawiają się ze wzmożoną siłą, warto zacząć baczniej przyglądać się dziecku. Największą rolę w rozpoznawaniu uzależnienia od dopalaczy i narkotyków odgrywa zachowanie. Uzależniony nastolatek nierzadko porzuca swoje pasje i przejawia skłonności do łamania zasad. Pierwszą oznaką może też okazać się częste wagarowanie i zmiana środowiska. Zaczyna spędzać czas z osobami, które dzielą z nim zainteresowanie używkami. Młode osoby zażywające narkotyki unikają kontaktu wzrokowego, aby ukryć fizyczne skutki ich zażywania. Oprócz tego nastolatek może częściej prosić o pieniądze, a w przypadku odmowy reagować bardziej impulsywnie niż zazwyczaj. Mogą zdarzać się także kradzieże, a nawet wynoszenie z domu wartościowych przedmiotów.
Istnieje wiele rodzajów nałogów. Ryzykiem obarczona jest każda grupa społeczna, niezależnie od statusu materialnego i społecznego. Wszystko zależy od pobudek do sięgnięcia po dany środek. W przypadku nastolatków jest to zazwyczaj dobra zabawa, czy skłonności do sięgania po to, co zabronione. Wśród najczęstszych nałogów wśród młodych ludzi możemy wyróżnić:
Zauważenie problemu i jego zrozumienie to pierwszy krok w walce z uzależnieniem. Kluczem do poradzenia sobie z problemem jest okazanie dziecku wsparcia w tej trudnej sytuacji. Poważna, spokojna rozmowa umożliwi dotarcie do hermetycznego świata nastolatka, pozwoli lepiej poznać problem i przyczyny. Drugi krok to decyzja o skierowaniu dziecka do ośrodka leczenia uzależnień. Bardzo ważne jest to, aby nie stosować kar. Nie zapominajmy, że osoba w wieku nastoletnim postrzega rzeczywistość inaczej niż dorosły. Nagłe odcięcie dziecka od rzeczy, które sprawiają mu przyjemność, może wywołać bunt i zamknięcie się w sobie. Uzależniony nastolatek musi przede wszystkim zrozumieć, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie rozpoczęcie terapii. Przed rozmową warto zapoznać się z tym, jak wygląda leczenie uzależnień młodzieży. Rozeznanie się w temacie stanowi mocną podstawę do rozpoczęcia drogi wyjścia z nałogu.
Uchronienie dziecka przed wpadnięciem w nałóg nie należy do najłatwiejszych zadań. Szkoły edukują o skutkach uzależnień, jednak dużą rolę w tym przypadku odgrywają rodzice. Dlatego już od jego najmłodszych lat należy mówić dziecku wprost o konsekwencjach sięgania po używki. Ważne jest także to, aby wiedzę na temat uzależnień podawać w przystępny dla nastolatka sposób. Zwykła rozmowa z pewnością zadziała lepiej, niż wygłaszanie oklepanych regułek o szkodliwości papierosów czy narkotyków.