

W momencie, kiedy alkoholik decyduje się na walkę z nałogiem, może pojawić się wiele nieprzyjemnych objawów. Zespół abstynencyjny to zaburzenia somatyczne i psychiczne, które wynikają z nagłego przerwania spożywania alkoholu. Niektóre z jego objawów są niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Po czym wiadomo, że przeżywane dolegliwości to syndrom odstawienia? Jak sobie z nimi radzić? Jeśli chcesz porzucić alkohol lub też planuje to Twój bliski, powinieneś się zapoznać z objawami, które mogą się pojawić w tym okresie.
Wyróżniamy co najmniej kilka charakterystycznych dolegliwości dla zespołu abstynencyjnego. Wśród nich są np.:
Symptomy syndromu odstawienia mogą pojawić się nawet po jednorazowym spożyciu alkoholu. Jest to wynikiem przyzwyczajenia się mózgu do obecności toksyny. Zdecydowanie mocniejsze objawy jednak występują, kiedy jest się w tzw. ciągu i nagle się go przerywa. Wtedy mogą wystąpić drżenia i majaki, które należą do najbardziej niebezpiecznych dolegliwości związanych z odstawieniem. W przypadku osób uzależnionych delirium i padaczka występuje średnio u 1 na 50 osób. Co gorsza, jeśli pojawiły się one raz, istnieje ryzyko, że mogą powrócić przy kolejnych próbach porzucenia picia.
Dolegliwości te nie wynikają z konkretnych i wrodzonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu kory mózgowej. Ich przyczyną jest nagły brak alkoholu, który już wcześniej wpływał na funkcjonowanie tego obszaru. Napady jednak wyglądają podobnie jak w przypadku zwykłej padaczki, obejmując:
Głównym zagrożeniem w tym przypadku jest zarówno zachłyśnięcie się, jak i ryzyko uszkodzenia ciała (w tym głowy) w wyniku przewrócenia się przy napadzie.
W przypadku, gdy takie objawy pojawią się u osoby w Twoim otoczeniu, zadbaj przede wszystkim, by wyeliminować ryzyko odniesienia urazów. Podłóż też pod jego głowę poduszkę – jest to ważne, gdyż niekontrolowane skurcze dotyczą też mięśni szyi. Tym samym osoba przeżywająca napad może zacząć uderzać np. potylicą o podłoże. Konieczne będzie też wezwanie pomocy medycznej, przy czym musisz poinformować lekarza czy ratownika, że chory jest osobą „rzucającą” alkohol.
Jednym z najcięższych objawów syndromu odstawienia jest majaczenie alkoholowe. Szacuje się, że zmaga się z nim 1 na 10 alkoholików, którzy zdecydowali się podjąć walkę ze swoim nałogiem. To tak naprawdę zespół głębokich zaburzeń psychosomatycznych, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale też życiu. W przypadku delirium pojawiają się takie symptomy jak:
Jakość snu jest bardzo istotna dla zdrowia człowieka. Jeśli natomiast jest on zaburzony przez koszmary lub problemy z zaśnięciem czy też utrzymaniem spokojnego snu, może to znacznie wpływać na zdrowie chorego. Brak odpowiedniego wypoczynku nie tylko powoduje zmęczenie, ale też rozregulowuje pracę organizmu i mózgu. W efekcie może to prowadzić nawet do depresji lub potęgowania wspomnianych halucynacji. Te są zaś wyjątkowo niebezpieczne – chory bowiem często ma poważne urojenia i „widzi” nieistniejące zagrożenia, z którymi czasem próbuje podjąć walkę lub przed nimi uciec. Zachowania te są często przyczyną różnych wypadków, które zagrażają życiu jego lub osób, które znajdują się w otoczeniu.
Drgawki natomiast są wywoływane z powodu zaburzonej gospodarki elektrolitowej. Powodem jest fakt, że alkohol odwadnia, a także wypłukuje z organizmu istotne dla jego funkcjonowania minerały – potas, magnez i wapń. W efekcie pojawiają się niekontrolowane drżenia mięśni, jednak nie tak silne, jak w przypadku padaczki alkoholowej.
Kluczowe jest to, aby nie podejmować walki z alkoholizmem samodzielnie. Konieczna jest kompleksowa terapia, obejmująca zarówno detoks, jak i spotkania z terapeutą. Detoksykacja organizmu pomaga ustabilizować gospodarkę elektrolitów i usunąć z organizmu toksyny. To zaś znacznie obniża ryzyko wystąpienia objawów zespołu abstynencyjnego, a na pewno podnosi bezpieczeństwo chorego, który przebywa w kontrolowanych warunkach. We wszystkich pozostałych przypadkach, tj. jeśli leczenie odbywa się poza przeznaczonym do tego ośrodkiem, w przypadku pojawienia się poważniejszych objawów syndromu odstawienia, należy wezwać pomoc medyczną.