2 tygodnie gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Terapia uzależnień. Dlaczego warto otworzyć się na zmiany?



Jedni nałogowo sięgają po substancje psychoaktywne, inni wpadają w pułapkę kompulsywnych zachowań. Uzależnienia mają wiele twarzy, ale zawsze odbierają wolność i radość życia. Kluczowe dla pokonania każdego nałogu jest kompleksowe leczenie oraz wsparcie psychologa. Jak może przebiegać terapia? Kiedy warto o niej pomyśleć? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!

Kompleksowe działanie zwiększa powodzenie wyjścia z nałogu

Kluczem do wyjścia z nałogu jest gotowość do zmiany, ale też dobrze dobrane leczenie. Ponieważ każdy człowiek jest inny, prywatne kliniki uzależnień nastawiają się na indywidualne podejście do pacjenta. Przebieg terapii zależy od konkretnego przypadku, a także rodzaju nałogu. W sytuacji nadużywania substancji psychoaktywnych pierwszym krokiem jest odtrucie organizmu oraz leczenie odwykowe. Czasami proponuje się pacjentom dodatkowo farmakoterapię, przy czym jest to jedynie metoda pomocnicza. Najistotniejszym elementem całego procesu jest zawsze psychoterapia – dlatego to właśnie na tym aspekcie skupimy się w dalszej części artykułu.

Czym jest terapia uzależnień?

Jest to forma kompleksowego wsparcia dla osób dotkniętych uzależnieniem oraz ich bliskich. Psychoterapia może mieć formę indywidualnych spotkań z psychologiem albo dzielenia się doświadczeniami w większej grupie. Do najczęściej stosowanych metod terapeutycznych należą m.in.:

  • reprogramming, czyli uczenie nowych, korzystnych dla zdrowia nawyków,
  • psychoterapia indywidualna
  • psychoterapia grupowa,
  • terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR).

Obok klasycznych metod czasami stosuje się też treningi umiejętności czy arteterapię. Tym, co liczy się najbardziej, jest indywidualne podejście. Tak naprawdę to sam uzależniony decyduje o formie terapii, jej intensywności, tempie. Terapeuta po prostu dostraja się do jego rytmu. Ma on za zadanie stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której pacjent może spotkać się z samym sobą.

Jaki jest cel terapii uzależnień?

terapia indywidualnaGłównym celem terapii uzależnień jest pokazanie, jak można radzić sobie z trudnymi emocjami, nie krzywdząc siebie. Osoby uzależnione to zazwyczaj ludzie wysoko wrażliwi, którzy dużo się stresują. Stresem bywają dla nich zwykłe, codzienne sytuacje. Małe potknięcia czy drobne porażki potrafią osiągnąć w ich oczach skalę problemu praktycznie nie do rozwiązania. Chcąc sobie pomóc i chociaż na chwilę poczuć się lepiej, zaczynają sięgać po używki bądź wpadają w spiralę kompulsywnych zachowań. Nałóg to nic innego jak rodzaj ucieczki przed tym, co bolesne, niekomfortowe.

W leczeniu chodzi więc o to, aby pacjent nauczył się w trudnych momentach reagować inaczej – w sposób kontrolowany, nieszkodliwy dla siebie. Żeby opanował skuteczne techniki redukcji stresu oraz radzenia sobie z emocjami. Kolejnym celem psychoterapii jest praca nad samoakceptacją i poczuciem własnej wartości. Słowem – tworzymy solidny fundament, na którym można budować życie wolne od nałogu.

Czy współuzależniony może brać udział w terapii uzależnień?

Może, a nawet warto, żeby wziął w niej udział. Uzależnienie nie dotyczy jedynie osoby dotkniętej nałogiem, lecz całej rodziny. Ma ono bezpośredni wpływ na zdrowie oraz komfort emocjonalny najbliższych. Dzięki pomocy psychologa współuzależnieni uczą się dbać o siebie i radzić sobie z własnymi emocjami. Dowiadują się, jak postępować z uzależnionym, a czego nie robić. Poznają także mechanizmy uzależnień, dzięki czemu łatwiej jest im zrozumieć bliską osobę i być dla niej wsparciem podczas terapii.

Miejsca, w których realizuje się terapię uzależnień

Na leczenie można udać się zarówno do publicznego ośrodka, jak i prywatnej kliniki uzależnień. W tym drugim przypadku terapię można rozpocząć praktycznie od razu – to duży plus. Leczenie może przebiegać w trybie stacjonarnym, ale można odbyć je też w oddziale dziennym, czyli stawiając się na kilka godzin dziennie w wybranej klinice. Alternatywą jest również terapia w trybie ambulatoryjnym, która polega na cyklicznych wizytach w ośrodku uzależnień.

Sprawdź terapię uzależnień realizowaną w Ośrodku Oaza

Czasami mimo szczerych chęci bardzo trudno jest samemu pozbyć się nawyków, które nam nie służą. Jednak z pomocą terapeuty uwolnienie się od nałogu jest jak najbardziej możliwe. Kompleksowe wsparcie w wychodzeniu z uzależnienia otrzymasz w prywatnej klinice uzależnień „Oaza”. Chciałbyś jeszcze o coś zapytać? Napisz do nas – chętnie Ci pomożemy!


    Skontaktuj się z Nami

    A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe


    Opinie Klientów

    Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


    Wojtek
    Gwiazdka z oceną

    Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


    Weronika
    Gwiazdka z oceną

    W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


    Kaya
    Gwiazdka z oceną

    Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


    Zofia
    Gwiazdka z oceną

    Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


    Przemysław
    Gwiazdka z oceną

    Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


    Paweł
    Gwiazdka z oceną

    Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


    Mariola
    Gwiazdka z oceną