Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Leczenie uzależnieńUzależnienie, niezależnie od czego, jest chorobą, która bezwzględnie upośledza funkcjonowanie człowieka. Wpływa nie tylko na ciało, ale także na ludzką psychikę oraz umysł. Równie ogromne jest jego oddziaływanie na otoczenie chorego. Mając na uwadze tak szeroki zasięg nałogu, leczenie musi przebiegać w sposób holistyczny i obejmować wszystkie powyższe aspekty życia pacjenta.

Metody leczenia

W naszej klinice postrzeganie uzależnienia opieramy na modelu strategiczno-strukturalnym. Jest to model psychoterapii oparty na założeniu, iż uzależnienie jest zaburzeniem w funkcjonowaniu człowieka odmiennym od innych, np. emocjonalnych. Nie oznacza to, że u pacjenta nie mogą one występować jednocześnie. Podejście to określa zalecenia dotyczące strategii postępowania terapeuty, jak również procedury kształtujące sytuacje terapeutyczne. W Oazie korzystamy także z założeń terapii systemowej (m.in. na podstawie nauk Ludwiga von Bertalanffy’ego oraz Virginii Satir), obejmującej terapię rodzinną. Staramy się łączyć wiele metod psychoterapii, co obecnie jest już normą i sięgamy także po model terapii motywującej oraz metody aktywizujące. Cenimy sobie różnorodność podejść, co pozwala nam indywidualnie pracować z pacjentem i dostosować terapię do jego możliwości oraz potrzeb. To z kolei sprawia, że cały proces leczenia jest bardziej skuteczny. Istotne jest dla nas także wydobywanie mocnych stron uzależnionego i budowanie jego poczucia kompetencji i własnej wartości.


nalog-i-uzaleznienie-roznica

Terapia – od czego się zaczyna?

W przypadku uzależnienia od środków psychoaktywnych, takich jak narkotyki i alkohol, podstawą jest detoks, czyli odtrucie organizmu ze szkodliwych substancji. Ta pierwsza faza potrzebna jest, aby pacjent mógł zregenerować siły fizyczne i podjąć dalsze kroki w walce z nałogiem. Odtruwanie przebiega dwustopniowo: przez uzupełnienie wypłukanych przez alkohol witamin i substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz podawanie leków związanych z odtruciem polekowym. Detoks jest niezbędny w podjęciu terapii, gdyż uzależnienie wpływa na ogólne pogorszenie kondycji człowieka, doprowadzając do wielu problemów zdrowotnych i psychicznych. Nasza kadra składająca się z profesjonalistów pomoże przejść ten etap w jak najłagodniejszy sposób. Abstynencja jest warunkiem koniecznym do podjęcia kilkutygodniowego, intensywnego programu terapii. Najlepsze efekty osiąga się, gdy początkowa faza leczenia przebiega stacjonarnie, pod ścisłym nadzorem opiekunów.


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe

  Rodzaje zajęć terapeutycznych

  Możemy mówić o trzech typach uzależnienia: fizycznym, psychicznym i społecznym. Najtrudniej poradzić sobie z dwoma ostatnimi, stąd w naszym ośrodku pacjent uczestniczy w wielu, rozmaitych zajęciach, które mają na celu wzrost asertywności u chorego oraz umiejętności interpersonalnych. Pacjent powinien poddać się zarówno terapii indywidualnej, jak i grupowej. Ten etap powinien trwać co najmniej 4 tygodnie w przypadku leczenia choroby alkoholowej oraz odpowiednio dłużej przy innych uzależnieniach. Ważne jest, aby wzbudzić u chorego odpowiednią motywację oraz skonfrontować go z negatywnymi skutkami nałogu.

  W kolejnym etapie pacjent musi uświadomić sobie, jakie są skutki jego uzależnienia oraz jak wpływają na różne sfery życia. Są to swego rodzaju zajęcia psychoedukacyjne. Następnie chory uczy się dzielić emocjami i wyposażany jest w wiedzę wspartą nauką określonych umiejętności, które pomogą mu żyć w trzeźwości.

  W ośrodku korzystamy z wielu innowacyjnych, ale też sprawdzonych metod terapii. Jedną z nich jest wspomagająca medycynę konwencjonalną koloroterapia. Stosujemy ją poprzez korzystanie ze specjalnych lamp naświetlających, okularów, odpowiedniej diety opartej na produktach o konkretnej barwie, kurację z wykorzystaniem kryształowej lampy, czy poprzez tzw. oddychanie kolorem. Czemu metoda ta może okazać się korzystna? Przy uzależnieniu dochodzi do zakłócenia drgań poszczególnych organów ciała. Na nie zaś wpływ mają odpowiednie barwy, które regulują ten proces, przywracają naturalną równowagę oraz inicjują proces autoleczenia.

  Inną wykorzystywaną przez nas mniej konwencjonalną metodą wspomagania leczenia jest aromaterapia. Specjalna kompozycja roślinna ma działanie energetyzujące, relaksacyjne oraz odświeżające. Olejki eteryczne pomagają niwelować skutki stresu, usuwają zmęczenie i bezsenność oraz działają witalizująco na psychikę. Poza tym wspomagają leczenie wielu dolegliwości i chorób niezwiązanych bezpośrednio z nałogiem.


  Dalsze postępowanie

  Najdłużej trwającą faza leczenia jest tzw. terapia pogłębiona. Składają się na nią indywidualne spotkania z terapeutą, udział w grupach wsparcia czy warsztatach. Jej celem jest wprowadzanie zmian w życie pacjenta, utrwalanie ich oraz stopniowe przygotowywanie pacjenta do usamodzielnienia się w walce z nałogiem. Program jest dość elastyczny i dostosowany do potrzeb danej osoby. Należy zaznaczyć, że cały proces leczenia jest długookresowy, a w związku z głęboko zakorzenionymi problemami, jakie łączą się z nałogiem, potrzebą przepracowania wielu ważnych w życiu chorego kwestii i niejednokrotnie powrotu do nich. Warto zwrócić też uwagę na niebezpieczeństwo złamania abstynencji i okresy nawrotu choroby – nie są to dowody na nieskuteczność terapii i nie przekreślają jej w całości, za to skłaniają do analizy oraz szukania innych rozwiązań podczas sesji terapeutycznej.

  Bydgoszcz

  Gdańsk

  Gdynia

  Katowice

  Kraków

  Lublin

  Poznań

  Płock

  Toruń

  Warszawa

  Wrocław

  Łódź


  autosabotaz


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną