Alkoholizm jest problemem, który przekłada się na różne aspekty życia. Powoduje zaburzenia somatyczne, psychiczne i społeczne. Jest chorobą przewlekłą, w której ciężko wyznaczyć dokładny moment przekroczenia granicy między towarzyskim piciem a uzależnieniem, przypadkiem, którym powinni zająć się specjaliści. Samodzielne leczenie alkoholizmu jest raczej niemożliwe. Silna potrzeba zaspokojenia psychicznego i fizycznego głodu alkoholowego może zniweczyć nawet kilkudniową abstynencję.
Tymczasem prawidłowo zaplanowana terapia alkoholowa zwiększa szanse na wyjście z odpowiednio podbudowanym wnętrzem do tego, aby zmierzyć się z życiem w trzeźwości. Osoba, która trafia do ośrodka odwykowego, może być na różnym etapie choroby alkoholowej. Dla specjalistów od uzależnień nie ma to znaczenia – dla każdego pacjenta opracowywana jest indywidualna terapia antyalkoholowa. Jej celem jest przede wszystkim pokazanie alkoholikowi na czym polega uzależnienie, jakie są jego skutki i uświadomienie mu, że ma problem z nadużywaniem alkoholu.
Alkohol spożywany sporadycznie i w rozsądnych ilościach nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Dla jednych oznacza radość i zabawę, dla innych staje się źródłem cierpienia i zniewolenia. Choroba alkoholowa rozwija się bardzo podstępnie i jest związana z dążeniem człowieka do poprawy własnego nastroju bez zmiany sytuacji, która spowodowała jego pogorszenie. Regularne dostarczanie używki do organizmu wywołuje wiele dotkliwych konsekwencji i prowadzi do uzależnienia, sprawiając, że osoba chora nie potrafi funkcjonować bez alkoholu.
Unikanie przez osoby uzależnione kontaktu ze specjalistami może wynikać z różnych powodów. U większości jest to spowodowane lękiem i obawą, że leczenie uzależnienia nie przyniesie żadnych skutków. Dodatkowo alkoholicy najczęściej nie postrzegają swojej sytuacji jako krytycznej i wymagającej natychmiastowej zmiany. Uprzedzenie do terapii może być związana z niechęcią wzięcia odpowiedzialności za własną przyszłość, a także z niewiedzą na temat tego, jakie istnieją metody leczenia alkoholizmu. Chorobę alkoholową można bowiem skutecznie leczyć nie tylko za pomocą wszywki alkoholowej.
Specjalista: Iwona Rubacha – Obst
Dalsza terapia alkoholowa polega głównie na tym, aby uczyć pacjenta asertywnych zachowań, które przydadzą mu się w sytuacjach, kiedy inni będą namawiać go do wypicia alkoholu. Ważne jest też nauczenie się rozpoznawania sygnałów, które świadczyć będą o tym, że choroba może powrócić lub powraca i radzić sobie z kryzysami, jakie się wówczas pojawią. Terapia alkoholowa z reguły trwa 18-24 miesiące. Jej czas zależy od tego, jak alkoholik jest przygotowany do zmierzenia się z nowym życiem. Ta gotowość jest bowiem bardzo indywidualną sprawą.
Podczas terapii alkoholowej ważne jest zapewnienie pacjentowi nie tylko komfortowych warunków pobytu w klinice leczenia uzależnień, ale także przyjaznej, domowej, atmosfery i dyskrecji oraz poczucie bezpieczeństwa. Nad samopoczuciem pacjentów czuwa wykwalifikowany zespół specjalistów, którzy w każdej chwili – lepszej i gorszej służą pomocą osobom uzależnionym.
Aby terapia alkoholowa przyniosła oczekiwany efekt, ważne jest zaangażowanie najbliższych. Oprócz tego, że oni sami często również potrzebują pomocy w związku z zaistniałą sytuacją (osoby współuzależnione), to podczas spotkań z psychoterapeutami mogą dowiedzieć się, jak pomóc alkoholikowi.
Wiele osób trwa w przekonaniu, że główną koncepcją terapii jest nauka radzenia sobie z głodem. Prawdziwym sednem leczenia uzależnień jest jednak dokonanie gruntownej zmiany w kluczowych sferach życia, ponieważ osoba cierpiąca na chorobę alkoholową nie potrafi poprawnie regulować swoich emocji. Zdrowy człowiek radzi sobie z problemem poprzez znalezienie odpowiedniego rozwiązania – uzależnienie każe natomiast szukać wytchnienia od kłopotów w trunkach. Takie podejście skutkuje dalszym rozwojem alkoholizmu i koniecznością zmagania się z jego podstawowymi objawami.
Rozwój inteligencji emocjonalnej ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie. Osoba po terapii potrafi lepiej kontrolować swój głód alkoholowy, ponieważ ma większą świadomość, że jest on rezultatem konkretnych braków lub zamiatania problemów pod dywan. Podstawowe objawy alkoholizmu doskwierają zazwyczaj w stanach, takich jak znudzenie, samotność, złość, smutek czy zmęczenie – osoby zdolne do analizy swojego stanu emocjonalnego potrafią jednak poradzić sobie wtedy z pokusą. Leczenie uzależnienia to wielowymiarowe wyzwanie, które wymaga przebudowania całego życia.
Osoba po zakończonej walce z chorobą alkoholową rozpoczyna konsekwentną odbudowę swojego życia. Uczy się dostrzegania i zaspokajania swoich potrzeb, a także wykształca nowe zainteresowania. Podstawowe objawy alkoholizmu nie przeszkadzają już w skupieniu się, a głód na co dzień jest znacznie mniej odczuwalny. Alkoholikowi może jednak towarzyszyć pewien niepokój w życiu codziennym i obawa przed powrotem do nałogu. W związku z tym każdy pacjent ośrodka Oaza ma zapewnione roczne wsparcie po zakończeniu leczenia uzależnienia.
Ważną częścią życia po terapii jest odbudowa zaniedbanych relacji społecznych z rodziną i przyjaciółmi. Osoba mająca za sobą epizod związany z leczeniem alkoholizmu potrzebuje pomocy innych, a przy tym sama odczuwa chęć naprawy zniszczonych wcześniej przez chorobę znajomości. Głód i inne podstawowe objawy uzależnienia nie sabotują już relacji międzyludzkich.
Przejście przez pełen proces leczenia uzależnienia daje choremu szansę na ułożenie życia na nowo. Fizyczne odtrucie sprawia, że głód alkoholowy nie jest już tak przytłaczający, a psychicznie alkoholik znacznie lepiej rozumie, jaka jest koncepcja alkoholizmu i sprawniej kontroluje przeżycia emocjonalne. Kategorycznie nie zmienia to jednak faktu, że choroby nie da się pozbyć na zawsze – nawet najmniejszy kieliszek jest w stanie na nowo pobudzić podstawowe objawy, w związku z czym abstynencja jest konieczna przez resztę życia.
Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia przy zmaganiu się z alkoholizmem, ośrodek Oaza jest do dyspozycji w każdej chwili. Oferujemy profesjonalną pomoc w walce z podstawowymi objawami uzależnienia, takimi jak głód, a także terapię antyalkoholową, na której można poznać pełną koncepcję tej choroby i sposobu jej leczenia. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.
Pierwszym krokiem leczenia alkoholizmu jest zgłoszenie się do ośrodka terapii uzależnień i wyrażenie chęci podjęcia współpracy. Następnie odbywa się rozmowa z psychoterapeutą, na podstawie której ustalimy harmonogram postępowania. Mamy świadomość, że na powodzenie procesu wpływa nie tylko pobyt w klinice, ale także wdrożenie prawidłowych zachowań i nawyków po jej opuszczeniu. Dlatego zajmujemy się również planowaniem działań po opuszczeniu naszej placówki. Dokładamy starań, aby leczyć podopiecznych kompleksowo i skutecznie, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb.
Uzależnieni oraz ich najbliżsi często zastanawiają się, czy warto leczyć alkoholizm w ośrodkach terapii uzależnień. Profesjonalne wsparcie odgrywa istotną rolę w całym procesie, a zajęcia w klinice często są pierwszym krokiem w powrocie do zdrowia. Jednak jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy chory uświadomi sobie i zaakceptuje obecność problemu. Wiele zależy od wewnętrznej motywacji pacjenta oraz wsparcia, jakie otrzymuje ze strony otoczenia. Nie bez znaczenia pozostaje faza zaawansowania uzależnienia – jednocześnie należy pamiętać, że zawsze jest odpowiedni moment, aby podjąć się leczenia.
Profesjonalne leczenie alkoholizmu jest szansą na powrót do normalnego życia. Dlatego terapia w naszym Ośrodku jest prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów z bogatym doświadczeniem. Równie ważna jest przyjazna atmosfera i przebywanie wśród osób zmagających się z podobnymi problemami. Rozmowa sprzyja lepszemu zrozumieniu własnych słabości i pomaga leczyć nałóg. W Ośrodku Terapii Uzależnień pacjenci mogą rozwijać swoje pasje i próbować nowych aktywności, tj. ćwiczenia na siłowni, gra w tenisa stołowego czy bilard. Poza zajęciami indywidualnymi i grupowymi z terapeutami organizujemy wycieczki rekreacyjno-edukacyjne. Dążymy do tego, aby leczenie alkoholizmu w przyjaznym miejscu stało się początkiem lepszego życia dla naszych podopiecznych – pragniemy, by chcieli podjąć walkę!
Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm dotyczy 2,3 miliarda osób na świecie. Jest to choroba przewlekła, która powinna być wyleczona tak szybko, jak jest to możliwe. Prognozy nie są optymistyczne, ponieważ zakłada się, że liczba uzależnionych będzie rosła. Problem picia alkoholu daje wiele nieprzyjemnych objawów i negatywnie przekłada się na wiele aspektów życia. Napoje wysokoprocentowe były powodem niejednego rozpadu rodziny, kryzysu ekonomicznego, a także rozwoju wielu dolegliwości natury psychologicznej. Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu?
Początkowe objawy choroby alkoholowej mogą nie być specyficzne, a chory bardzo często je ignoruje, przez co nie podejmuje leczenia. Są one zarówno somatyczne, jak i psychologiczne; nierzadko pojawiają się również problemy z prawem. Do tych pierwszych podstawowych symptomów zalicza się m.in. drżenie mięśniowe, nudności i wymioty, nadciśnienie tętnicze, biegunkę i zaburzenia snu. Chory odczuwa potrzebę picia alkoholu w celu poprawienia sobie nastroju. Co więcej, osoba uzależniona na ogół nie zauważa momentu, kiedy spotkania towarzyskie już nie są powodem do sięgnięcia po kieliszek.
Cztery podstawowe fazy choroby alkoholowej to:
wstępna – inaczej prealkoholowa. Etap ten może trwać nawet kilka lat. Objawy choroby alkoholowej mogą wówczas być niewidoczne, zarówno dla chorego, jak i jego otoczenia,
ostrzegawcza – inaczej zwiastunowa. Chory szuka każdej okazji do picia alkoholu. Często robi to również w samotności,
krytyczna – inaczej ostra. Uzależniony całkowicie traci kontrolę nad swoim życiem. Każdy dzień rozpoczyna się i kończy na alkoholu,
przewlekła – inaczej chroniczna. Alkoholik doświadcza zespołu abstynencyjnego. Stan jego zdrowia znacznie się pogarsza, podobnie jak forma psychiczna. Może dochodzić również do delirium.
Aby rozpocząć leczenie alkoholizmu, konieczna jest świadomość problemu. Bez tego odbywanie jakiegokolwiek odwyku nie ma racji bytu. Nie da się samodzielnie wyleczyć z tej choroby. Kluczem do sukcesu jest pomoc i doświadczenie wyspecjalizowanych psychologów, lekarzy i terapeutów. Patrzą oni na problem w sposób holistyczny, czyli całościowy, dbając o uzdrowienie nie tylko ciała, ale i ducha.
Według Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm może być przyczyną rozwoju ponad 200 schorzeń, w tym kardiologicznych i neurologicznych. Bez względu na fazy choroby alkoholowej to, aby szybko rozpocząć leczenie jest bardzo ważne, ponieważ wczesne wyzdrowienie znacznie zwiększa szansę na uniknięcie najpoważniejszych konsekwencji.
Niestety większość alkoholików nie decyduje się na terapię i ignoruje oczywiste objawy. Na ogół jest to związane z lękiem przed nieudanym leczeniem. Co więcej, chory nie dopuszcza do siebie myśli o tym, że potrzebuje pomocy. Według niego problem ten dotyczy innych, ale nigdy jego. W bardziej zaawansowanych fazach choroby alkoholowej uzależniony nie czuje potrzeby wzięcia odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za przyszłość swoich najbliższych. Potrzeba picia alkoholu jest dla niego silniejsza niż zdrowy rozsądek. Nie tylko wypiera on swój nałóg, ale także ignoruje prośby rodziny o to, aby rozpocząć leczenie.
Głównym celem lekarzy i terapeutów jest uświadomienie choremu, skąd wziął się jego problem i czym jest alkoholizm. Dokładny plan terapeutyczny dopasowywany jest indywidualnie do każdego pacjenta (biorąc pod uwagę także choroby współistniejące np. cukrzyca i nadciśnienie tętnicze). W trakcie długiego procesu zdrowienia kluczowe jest zapoznanie uzależnionego z faktami naukowymi dotyczącymi schorzenia (fazami, etapami, podstawowymi objawami, konsekwencjami zdrowotnymi). W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się przeprowadzenie detoksu. Warto przy tym dodać, że bez wsparcia osób najbliższych, znacznie trudniej o osiągnięcie celów terapeutycznych. Również oni są aktywnie włączani w cały proces leczenia.
Warto pamiętać o tym, że alkohol jest napojem, który można pić w umiarkowanych ilościach i przy sprzyjających okazjach. Nie stanowi ono wówczas dużego zagrożenia dla zdrowia. Niemniej jednak alkoholik, który podjął leczenie i wyszedł z nałogu, na ogół decyduje się na całkowitą abstynencję.