Miesiąc pobytu gratis zadzwoń i poznaj szczegóły!
Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Alkoholizm w rodzinie – choruje nie tylko alkoholikChoroba alkoholowa zazwyczaj zbiera większe żniwo niż tylko problem w postaci osoby uzależnionej. Alkoholizm przypomina czasami efekt domina. Codzienne życie toczy się wokół alkoholika, jego nastrojów, nieradzeniu sobie z codziennością, z nałogiem, nieprzewidywalnością. Dezorganizuje tradycyjny model rodziny i nadaje zupełnie inny niż tradycyjny kształt życiu członkom tej małej społeczności. Alkoholizm w rodzinie wywołuje wiele destrukcyjnych skutków.

Tak naprawdę na słabości alkoholika cierpią inni członkowie. To oni:

 • czują się odpowiedzialni za picie,
 • maja poczucie bezradności,
 • nierzadko doświadczają przemocy psychicznej i fizycznej,
 • obwiniają siebie,
 • źle myślą o sobie,
 • coraz więcej energii poświęcają na to, aby radzić sobie ze skutkami picia alkoholika,
  są sami z problemem,
 • koncentrują swoje życie wokół alkoholika,
 • wstydzą się swojej sytuacji rodzinnej.

Specjalista od leczenia alkoholizmu w rodzinie Patrycjusz-Maniecki

Nasz specjalista na temat leczenia alkoholizmu w rodzinie

Choroba alkoholowa jest związana nie tylko z piciem i zaniedbywaniem podstawowych obowiązków w stosunku do najbliższych. Wiąże się też z wywoływaniem wielu negatywnych emocji i przeżyć. Członkowie rodziny permanentnie doświadczają napięcia psychicznego, przemocy, problemów finansowych. Osoba zmagająca się z nałogiem może powodować w nich smutek, wyrzuty sumienia, poczucie niesprawiedliwości. Dzieci alkoholików bardzo często mają deficyty empatii, kłopoty z wyrażaniem własnych potrzeb i trudności z nawiązywaniem relacji.

Jak można pomóc rodzinie alkoholowej?

Nałóg zaburza funkcjonowanie całego systemu rodzinnego. Każda z rodzin jest inna, dlatego trudno wskazać rozwiązanie, które będzie pasować do wszystkich jej członków. Na pewno w rodzinie alkoholowej uwagi wymagają dzieci, które potrzebują objęcia szczególną troską. W sytuacjach przemocy nie należy bać się korzystania z pomocy policji i współpracujących z nią instytucji. Decydując się na konkretne działania, trzeba być konsekwentnym i cierpliwym w stosunku do alkoholika, gdyż tylko taka postawa może przynieść oczekiwane rezultaty. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa niszczyć Twojego życia.

Specjalista: Patrycjusz Maniecki

Rejestracja/rezerwacje pacjentów

Oddział terapeutyczny

542 33 70 70
– (stacjonarny)

530 18 70 70
– Jolanta

Główne telefony spółki

883 99 70 70
– Ambu Trans


  Skontaktuj się z Nami

  A dostaniesz odpowiedź najszybciej jak to jest możliwe

  Twarda polityka miłości – Alkohol w rodzinie

  Jak sobie radzić z alkoholizmem w rodzinie? Z pewnością trzeba przestać alkoholika kontrolować w zakresie picia oraz tego, gdzie, z kim i po wychodzi. Chować przed nim alkohol, wylewać go, organizować mu czas, wyręczać go z codziennych obowiązków. Nie wolno dawać się zwodzić obietnicom składanym pod wpływem alkoholu, np. temu, że następnego dnia do domu wróci trzeźwy. Koniec z braniem konsekwencji za jego picie. Czas na to, aby sam zaczął je ponosić i przekonał się, jakie efekty przyniosło nadużywanie przez niego alkoholu, ile rzeczy być może już nieodwracalnie stracił. To trudne, bo jeśli kogoś się kocha, to ciężko jest nagle przestać robić dla osoby uzależnionej i za nią tyle rzeczy. Ale to jedyna szansa na to, aby alkoholik szybciej wytrzeźwiał.

  Odzyskanie kontroli nad własnym życiem

  Osoby współuzależnione również potrzebują pomocy psychoterapeutów. Odzyskanie kontroli nad własnym życiem, ponowne dostrzeżenie swoich potrzeb, zadbanie o siebie – to cele jakie stawia się w terapii. Zadaniem specjalistów od uzależnień jest też pomoc w zrozumieniu zaistniałej sytuacji i roli osób współuzależnionych w niej.

  Skutkiem alkoholizmu w rodzinie są też DDA – Dzieci Dorosłych Alkoholików. To osoby, które często są bardziej podatne na uzależnienie od alkoholu. Nie wychowały się w tradycyjnym modelu rodziny, więc mają problem, żeby założyć własną. Ich doświadczenia w relacjach interpersonalnych z bliskimi osobami, w okazywaniu uczuć, emocji są mocno zaburzone. To z kolei rodzi problem w tworzeniu własnych związków. DDA jako osoby współuzależnione również często potrzebują profesjonalnej pomocy także w swoim dorosłym życiu.

  W naszej klinice odwykowej organizujemy spotkania dla osób współuzależnionych. Już nie musisz czuć się sam z problemem alkoholizmu w rodzinie.


  Życie w zaprzeczeniu

  Alkoholik zaprzecza swoim problemom z alkoholem, jego rodzina – początkowo również. Wszyscy członkowie najmniejszej komórki społecznej odsuwają na bok jakiekolwiek myśli związane z tym, aby zacząć szukać pomocy u specjalistów. Robią wszystko, aby chronić uzależnionego członka rodziny m.in. ze wstydu. Ograniczają więc jego kontakty z otoczeniem, wyręczają go w każdej możliwej sytuacji, aby tylko nie wydało się, że w ich rodzinie jest problem alkoholowy. Nie ma mowy o tym, aby kłótnie, awantury, ich skutki ujrzały światło dzienne. Tworzą swego rodzaju mur obronny, za którym jednak czują się coraz bardziej nieszczęśliwi i bezsilni. W tzw. fazie chaosu zaczynają wręcz tracić nadzieję na to, że rozwiążą ten problem. U dzieci zauważalne są już problemy emocjonalne. Z kolei współmałżonek akceptuje picie alkoholu męża czy żony i jeśli trzeba gdzieś go kryć z tego powodu, np. w pracy, robi to.

  Koncentrując się nad tym, aby zmienić życie alkoholika, jego najbliżsi zapominają o własnych potrzebach, nie wspominając już o prawidłowym funkcjonowaniu rodziny, a zwłaszcza wychowaniu dzieci, pokazywaniu im właściwych wzorców rodzinnych, relacji między bliskimi osobami itd. Alkoholizm kształtuje postawy, działania: poddawanie się rytmowi życia alkoholika, nie pranie „rodzinnych brudów” na zewnątrz, nieświadome pomaganie w alkoholizmie – to część problemów jakie przysparza rodzinie nałóg.


  Profesjonalna terapia współuzależnienia w klinice Oaza


  Opinie Klientów

  Profesjonalna kadra dbała o mój stan 24 godzina dobę mimo bardzo ciężkich początków nigdy nie byłem...


  Wojtek
  Gwiazdka z oceną

  Polecam bardzo! Dzięki oazie odzyskałam życie. Świetni terapeuci, terapia bardzo skuteczna dla ludzi...


  Weronika
  Gwiazdka z oceną

  W leczeniu alkoholizmu i ostatecznej wygranej z nim walce pomogła mi Oaza, terapia sprawiła, że stanęłam...


  Kaya
  Gwiazdka z oceną

  Dla mnie to co pozwoliła mi zrozumieć Oaza wraz z tym co mi przekazała do walki z moją choroba czyli...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Z całego serca dziękuję właścicielom ośrodka Oaza oraz jego pracownikom. Profesjonalne podejście ze...


  Zofia
  Gwiazdka z oceną

  Dzięki przede wszystkim wiedzy przekazywanej przez kadrę terapeutyczna, która swoją troską oraz...


  Przemysław
  Gwiazdka z oceną

  Ja kierowałem się opiniami przy wyborze tego ośrodka i nie żałuję. Ukończyłem terapię kilka miesięcy...


  Paweł
  Gwiazdka z oceną

  Uważamy, że terapeuci pokazali mu, jak może wyglądać normalne, trzeźwe życie. I przede wszystkim...


  Mariola
  Gwiazdka z oceną

  Problem alkoholowy dotyczy nie tylko alkoholika

  Życie na co dzień z osobą nadmiernie spożywającą alkohol prowadzi często do współuzależnienia. To jeden ze skutków alkoholizmu, na które narażeni są pozostali członkowie rodziny. Zazwyczaj są nieświadomi rangi tego problemu w codziennym zajmowaniu się alkoholikiem. Ukrywanie przed otoczeniem incydentów alkoholowych z jego udziałem, łagodzenie skutków picia, brak zdolności do bronienia swoich praw oraz interesów dzieci świadczą właśnie o tym, że funkcjonują w długotrwałej, trudnej i niszczącej sytuacji związanej z patologicznymi zachowaniami uzależnionego partnera.

  Tymczasem pozostali członkowie rodziny nie powinni wyręczać na co dzień osoby z problemem alkoholowym ani ponosić odpowiedzialności za jej czyny. Dotyczy to także łagodzenia skutków picia poprzez kłamanie, spłacanie długów czy dbanie o higienę i wizerunek oraz dobre imię i przejmowanie zadań, z których się nie wywiązuje.

  Rodziny alkoholików – Co mogą zrobić dla siebie pozostali członkowie rodziny z problemem alkoholowym?

  Popadając w pułapkę psychologicznego współuzależnienia, często zapominają o sobie – swoich potrzebach, oczekiwaniach, poczuciu bezpieczeństwa, stabilizacji czy uczuciach. Aby pozostałym członkom rodziny łatwiej było zrozumieć, na czym to zjawisko polega, można skorzystać ze specjalistycznej pomocy, jaka świadczona jest dla bliskich osób, które borykają się z problemem alkoholowym. Poprzez rozmowy i edukację mają oni szansę uniknąć dalszego łagodzenia skutków picia uzależnionego i przejmowania za niego odpowiedzialności za postępowanie.

  Życie pozostałych członków rodziny nie musi toczyć się wokół alkoholika. W każdej chwili można nauczyć się przeciwstawiać temu, aby nie stworzyć sobie poważnych dolegliwości psychicznych. To również okazja, aby dowiedzieć się, jakimi działania można wspierać osobę, która ma problem alkoholowy i zamiast podejmować czynności, które mają łagodzić skutki picia, pozostawić jej uporanie się z tymi konsekwencjami. Jest to trudne, ale trzeba uznać własną bezsilność, czyli uświadomić sobie, że sami nie jesteśmy w stanie zmienić drugiej osoby bez jej wewnętrznej motywacji i chęci do zmiany.

  Przyczyny alkoholizmu w rodzinie

  Przyczyny alkoholizmu w rodzinie są różnorodne i mogą być związane zarówno z predyspozycjami genetycznymi, jak i z wpływem środowiska. Często problem alkoholizmu w rodzinie jest wynikiem wielu lat niezdrowych wzorców komunikacyjnych i relacyjnych. Choroba alkoholowa w rodzinie może być także efektem próby radzenia sobie z traumami czy problemami psychicznymi. Ważne jest, aby rodzina, w której pojawia się problem alkoholizmu, szukała profesjonalnej pomocy, która pozwoli na zrozumienie przyczyn uzależnienia i podjęcie skutecznych działań terapeutycznych.

  Skutki alkoholizmu w rodzinie

  Alkoholizm w rodzinie przynosi ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jej najbliższych. Skutki alkoholizmu w rodzinie są wielowymiarowe i dotykają różnych aspektów życia. Choroba alkoholowa w rodzinie często prowadzi do dezintegracji więzi rodzinnych, konfliktów oraz problemów finansowych. Dzieci dorastające w takim środowisku są narażone na trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych i mogą doświadczać deficytów empatii. Problem alkoholizmu w rodzinie jest złożony i wymaga zintegrowanego podejścia terapeutycznego, mającego na celu wsparcie wszystkich członków rodziny.