Alkoholizm jest chorobą, na którą wpływają różne czynniki. Mogą być genetyczne, psychologiczne, społeczne, środowiskowe. Nie leczony – może doprowadzić do śmierci. Leczony – pozwala rozpocząć życie w trzeźwości. Wyróżnia się trzy fazy choroby alkoholowej:
Osobą uzależnioną od alkoholu nikt nie staje się z dnia na dzień. Nałóg nie następuje po wypiciu lampki wina czy kieliszka szampana na sylwestra. Zwykle jest to długi proces, na który składa się wiele czynników. Objawy behawioralne i fizjologiczne występują na skutek długotrwałego używania napojów wysokoprocentowych. Niebezpieczeństwo rozwoju choroby alkoholowej pojawia się w momencie, kiedy po spożyciu alkoholu odczuwa się ulgę, mniejszy niepokój, odprężenie czy pobudzenie do działania.
Konsekwencją regularnego przyjmowania napojów wysokoprocentowych jest przewlekłe zatrucie, które prowadzi do nałogu. Do czynników predysponujących do uzależnienia zalicza się niektóre cechy osobowościowe (niedojrzałość emocjonalną, nieumiejętność wyrażania emocji, małą odporność na frustrację, perfekcjonizm), nałogi rodziców, a także stres, którego nadmiar może powodować rozwój wielu różnych zaburzeń, w tym chorobę alkoholową. W każdym przypadku leczenie alkoholizmu wymaga od chorego spojrzenia prawdzie w oczy oraz uświadomienia sobie, jak wielkie szkody nałóg wyrządził w jego życiu.
Specjalista: Iwona Rubacha – Obst
Alkohol przez alkoholika traktowany jest jako lek na wszystko. Pozwala zapomnieć o niepowodzeniach, znieczula psychicznie i fizycznie. To idealny trunek zwłaszcza dla osób o niskiej samoocenie, podatnych na krytykę. Staje się formą ucieczki przed różnymi problemami. W chorobie alkoholowej pojawia się też mechanizm zaprzeczeń, czyli ciągłe tłumaczenie sobie, że alkoholik nie jest alkoholikiem. A pije coraz więcej z różnych przyczyn – zazwyczaj przykrych przeżyć, jakich doznał w przeszłości i które skutkują po dziś dzień. W takim wypadku należy zwrócić uwagę na częstotliwość spożywania alkoholu bliskiej osoby i podjąć kroki w celu ograniczenia takich działań.
Choroba alkoholowa to nie tylko choroba samego alkoholika. Przekłada się bowiem na funkcjonowanie jego rodziny i najbliższych. Oni również często potrzebują pomocy psychoterapeutycznej. Trudno bowiem uniknąć współuzależnienia, czyli chronienia osoby uzależnionej, wyręczania jej, tłumaczenia się za nią, pokrywania za nią długów i ponoszenia konsekwencji za jej czyny.
Efektem choroby alkoholowej rodzica czy rodziców są też Dorosłe Dzieci Alkoholików. W tak stworzonym modelu rodziny trudno o zapewnianie właściwych dla dzieci warunków rozwoju psychicznego. Choroba alkoholowa zostawia różne piętno. Część DDA nie radzi sobie potem w życiu dorosłym – zwłaszcza w kontaktach z innymi ludźmi. Nie potrafi tworzyć stałych, szczęśliwych związków z partnerami. Często DDA potrzebują specjalistycznej pomocy, aby poradzić sobie z piętnem, jakie w sobie noszą z czasów dzieciństwa. W takiej sytuacji to nie spożywanie alkoholu jest problemem, a bezpośredni i regularny kontakt z osobą uzależnioną.
Leczenie choroby alkoholowej zazwyczaj poprzedzić musi odtrucie alkoholowe. Detoks powinno się przeprowadzić w takim ośrodku odwykowym jak nasza klinika uzależnień, gdzie nad stanem pacjenta czuwa profesjonalny sztab medyczny. Następnym krokiem w kierunku życia bez nałogu jest z kolei rozpoczęcie psychoterapii – indywidualnej lub grupowej.
Rozwijanie się nałogu jest zatem procesem wieloetapowym i nierzadko długotrwałym. Objawy alkoholizmu są jednak w większości przypadków wyraźnie zauważalne, co pozwala szybko podjąć odpowiednie kroki w celu wyeliminowania problemu. Kluczowa najczęściej okazuje się faza ostrzegawcza. To właśnie na tym etapie należy zwrócić uwagę na ilości alkoholu spożywanego przez bliską osobę. Coraz częściej nawet regularne picie jest akceptowane przez otoczenie.
Nie bez znaczenia jest też częstotliwość sięgania po alkohol. Wskazane symptomy trudno jest niekiedy dostrzec ze względu na ich umiejętne ukrywanie przez chorego. W takiej sytuacji najczęściej jest już za późno na wdrażanie środków zapobiegawczych i niezbędne okazuje się jedynie profesjonalne leczenie osoby uzależnionej. Nawet gdy wykazuje ona poczucie winy, nie należy bagatelizować tak istotnego tematu, jakim są początkowe objawy alkoholizmu.
W niektórych przypadkach szczera rozmowa skutkuje zaprzestaniem nadmiernego picia alkoholu. Może być to wynikiem np. wprowadzenia systemu nagród i kar. Działania we własnym zakresie warto podejmować jednak również po uprzednich konsultacjach ze specjalistami. Zapobiegamy przed uzależnieniem od alkoholu, wskazując najbliższym potencjalnych pacjentów i sposoby na samodzielne zdiagnozowanie danej osoby i ocenę jej stanu.
Wyraźne symptomy psychiczne i fizyczne to jednak przesłanka do rozpoczęcia profesjonalnego leczenia w przeznaczonym do tego ośrodku. Nasza klinika to miejsce, do którego można się udać w celu odbycia konsultacji mających na celu zapobieganie rozwojowi alkoholizmu. Znacznie częściej nadużywanie alkoholu wymaga podjęcia stosownej terapii. Wspomniane zaburzenia psychiczne oraz inne objawy pogłębiające się z czasem wymagają szybkiego i skutecznego działania, które gwarantujemy. Zapewniamy kompleksowe wsparcie dla osób uzależnionych od alkoholu, ale pomagamy też ich najbliższym.
Co zatem zrobić w przypadku zauważania symptomów wskazujących na pojawienie się nałogu? Ewentualne działania we własnym zakresie dobrze jest poprzeć konsultacją ze specjalistą. Tylko w ten sposób można uzyskać rzetelne informacje na temat niełatwej choroby, jaką jest uzależnienie od alkoholu.
Alkoholik zazwyczaj nie jest świadom tego, że dopadła go choroba alkoholowa. Jej objawy bowiem często rozwijają się niespostrzeżenie i długo. Do tego dochodzi wstyd, nie przyznawanie się przed samym sobą i innymi, że się straciło kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu.
Objawy choroby alkoholowej to: