Jak już wyżej wspominano, jednym z najpowszechniejszych objawów alkoholizmu jest głód alkoholu, czyli nieodparta pokusa, wręcz przymus związany z piciem. Do tej pory nie udało się znaleźć żadnego środka farmakologicznego, który mógłby skutecznie rozwiązać tego typu symptom. Są natomiast substancje, które poprzez warunkowy odruch powodują, że dla osoby uzależnionej picie przestaje być atrakcyjne. Boi się wystąpienia przykrych doznań fizycznych po spożyciu nawet niedużej porcji używki.
Niektóre środki farmakologiczne mogą być wykorzystywane jako metoda pomocnicza przy terapii alkoholizmu. Najczęściej korzysta się z nich w przypadkach objawów zespołu abstynencyjnego – są to przede wszystkim preparaty z grupy benzodiazepin, które skutecznie redukują takie objawy jak niepokoje, lęki, drgawki i bezsenność. Nie można jednak podawać ich pacjentowi dłużej niż przez okres dwóch tygodni, gdyż mogą prowadzić do uzależnienia.
W późniejszym okresie terapii uzależnienia od alkoholu farmakoterapia może wspierać psychoterapię. Osobom uzależnionym można podawać np. naltrekson czy disulfiram, środek, który po spożyciu napojów procentowych powoduje dokuczliwe objawy takie jak kołatanie serca, lęk czy pulsujący ból głowy.