Choroba alkoholowa, określana także mianem alkoholizmu, jest postępującym i niezwykle niebezpiecznym schorzeniem. Nie można się z niej całkowicie wyleczyć, ale można ją powstrzymać. O uzależnieniu od alkoholu świadczy duża ilość spożywanego etanolu, a także negatywne konsekwencje wynikające z picia. Na powstanie tego zaburzenia ma wpływ wiele czynników – biologiczne, społeczne, psychologiczne itp. Z tego względu leczenie alkoholizmu powinno odbywać się na wielu płaszczyznach. Niekiedy do uzależnienia dochodzą choroby o podłożu somatycznym, które powodują, że pacjent zmaga się z wieloma uciążliwymi objawami fizycznymi. Alkoholicy bardzo często borykają się z takimi schorzeniami jak między innymi stłuszczenie wątroby, choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca czy rak przełyku.
Aby osoba uzależniona mogła powrócić do normalnego funkcjonowania, musi poddać się fachowej terapii. Wielu chorym zmagającym się z nałogiem podjęcie decyzji o leczeniu w specjalistycznym ośrodku przychodzi z wielkim trudem. Nie wszyscy chcą skorzystać z pomocy. Alkoholicy z reguły obawiają się, że nie pozostaną anonimowi i wszyscy dowiedzą się o tym, jaki mają problem. Tymczasem im wcześniej zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym pacjent ma większe szanse na uwolnienie się od destrukcyjnego nałogu.
Podstawowym celem leczenia choroby alkoholowej jest nauka życia w trzeźwości i poprawa funkcjonowania pacjenta w społeczeństwie. Najskuteczniejszą metodą jest psychoterapia prowadzona pod okiem specjalistów terapii uzależnień. Efektywność oddziaływań psychoterapeutycznych zależy od wielu czynników, w tym między innymi od zaangażowania alkoholika, jego cech osobowościowych oraz od tego, czy ma wsparcie ze strony najbliższych. Proces zdrowienia dokonuje się etapowo i nie polega tylko na odstawieniu alkoholu. W trakcie terapii chory nabywa umiejętności potrzebne do radzenia sobie w codziennych sytuacjach bez zaglądania do kieliszka.
Jednym z warunków, jaki musi zostać spełniony, by zapoczątkować proces zdrowienia, jest odstawienie alkoholu i podjęcie abstynencji. U wielu alkoholików zostaje ona wymuszona, ale dzięki pomocy specjalistów ulega ustabilizowaniu. Po zaprzestaniu spożywania napojów wysokoprocentowych ustępują zaburzenia nastroju, poprawia się jakość snu, a wątroba staje się mniej narażona na stłuszczenie. Zmniejsza się też prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Kolejnym krokiem jest terapia uzależnienia, która pozwala na uporządkowanie życia i naprawę relacji.
Specjalista: Iwona Rubacha – Obst
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wielu osobom podejmującym specjalistyczne leczenie odwykowe zależy na zachowaniu pełnej anonimowości. Z tego względu Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień OAZA:
oferuje skuteczne i dyskretne leczenie alkoholizmu wszystkim osobom, które chcą pozostać anonimowe,
dysponuje wysoce wykwalifikowaną kadrą terapeutyczną, która jest zobowiązana do zachowania tajemnicy zawodowej,
dokłada wszelkich starań, aby dostęp do dokumentacji medycznej miały wyłącznie osoby uprawnione do tego celu,
zapewnia, że informacje dotyczące przebiegu leczenia są przekazywane rodzinie wyłącznie za wyraźną zgodą pacjenta,
współpracuje z terapeutami, którzy realizują program leczenia uzależnień przy poszanowaniu praw drugiego człowieka i są nastawieni na niesienie wielokierunkowej pomocy przez dwadzieścia cztery godziny na dobę,
gwarantuje roczne wsparcie po zakończeniu terapii, pomagając w ten sposób trwać w abstynencji i dbając o to, aby nikt z osób postronnych nie dowiedział się o odbytym leczeniu.
Działając jako profesjonalna klinika, wszystkim zgłaszającym się do nas pacjentom zapewniamy pełną dyskrecję. Wiemy, że uzależnienie jest bardzo poważnym problemem, niestety dość często bagatelizowanym. Osoby chore zazwyczaj chcą ukryć fakt swojej choroby przed bliskimi, znajomymi oraz współpracownikami z zakładu pracy. Nieleczony alkoholizm może prowadzić nawet do śmierci, dlatego tak ważne jest podjęcie specjalistycznego leczenia. Nasz ośrodek jest miejscem, w którym każda terapia jest prowadzona anonimowo. Do tej pory pomogliśmy już wielu osobom uporać się ze swoim problemem, wspierając ich w trwaniu w trzeźwości.
Proponowane przez nas dyskretne leczenie alkoholizmu jest skierowane do wszystkich, którzy potrzebują kompleksowej pomocy w walce z nałogiem. Do kliniki OAZA może zgłosić się każdy, kto pragnie uwolnić się od uzależnienia i powrócić do normalnego życia. Nikogo nie oceniamy, nie potępiamy i nie odmawiamy fachowego wsparcia. Profesjonalna kadra medyczna pozostaje do dyspozycji pacjentów także po zakończeniu terapii. W naszej placówce pomagamy nie tylko osobom zmagającym się z chorobą alkoholową. Zajmujemy się także specjalistycznym leczeniem uzależnienia od narkotyków, dopalaczy, leków, hazardu, zakupów, gier komputerowych itp. W swojej codziennej pracy korzystamy z innowacyjnych oraz sprawdzonych metod terapeutycznych, które działają korzystnie na psychikę i wspomagają leczenie różnego rodzaju dolegliwości towarzyszących nałogom. Wszystkim naszym podopiecznym zapewniamy pełną dyskrecję oraz całodobową opiekę medyczną.
Kiedy czujesz, że nadużywanie alkoholu zaczyna rujnować Ci życie i nie możesz sam poradzić sobie z nałogiem, warto zdecydować się na wizytę w naszej klinice. Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień OAZA to miejsce, w którym kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo, komfort oraz dyskrecję. Do tej pory pomogliśmy już wielu osobom powrócić do zdrowia, ucząc ich funkcjonowania na co dzień bez konieczności sięgania po napoje odurzające.
Dzięki temu, że nie współpracujemy z NFZ, wszystkim pacjentom możemy zapewnić dyskretne leczenie alkoholizmu. Jesteśmy placówką prywatną, dlatego zgłaszając się do nas, nie musisz obawiać się o to, że nie pozostaniesz anonimowy. Nie prowadzimy żadnych kartotek, a także nie umieszczamy danych pacjentów w rejestrach osób uzależnionych. Oznacza to, że wybierając nasz ośrodek leczenia alkoholizmu, możesz pozostać w 100% anonimowy. Do zachowania tajemnicy zawodowej są zobowiązani wszyscy nasi pracownicy – terapeuci, pielęgniarki oraz pozostały personel.