Alkoholizm to choroba ciała, umysłu i duszy. Odtrucie alkoholowe jest jednym z pierwszych kroków do tego, aby zmierzyć się z życiem bez alkoholu. W Internecie znajduje się wiele ofert mówiących o szybkiej, kilkunastogodzinnej detoksyzacji, która jednak może być bardzo niebezpieczna dla organizmu i skończyć się powikłaniami zdrowotnymi. W rzeczywistości złagodzenie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego trwa znacznie dłużej. Z reguły potrzeba 3-5 dni, aby przywrócić fizyczną i psychiczną równowagę osobie uzależnionej. Ważne jednak, aby oczyszczanie organizmu odbyło się w miejscu, gdzie pacjent może liczyć na odpowiednią opiekę medyczną.
Osoba uzależniona, która zdecyduje się na odtrucie alkoholowe, nie może założyć, że dzięki temu zostanie wyleczona. Jest to bowiem dopiero pierwszy krok, jaki można postawić na drodze do trzeźwości. Detoks pomaga jedynie oczyścić organizm z alkoholu. Zbyt długie spożywanie dużych ilości substancji psychoaktywnej powoduje bowiem gromadzenie się toksyn. Zaburzona zostaje ponadto gospodarka wodno-elektrolitowa. Niekorzystnie zmienia się też poziom jonów potasu, magnezu i sodu. Aby organizm mógł normalnie funkcjonować pod względem fizycznym, trzeba podjąć działania, które przywrócą mu niezbędną równowagę.
Bezpieczne przeprowadzenie pacjenta przez cały proces, jakim jest odtruwanie alkoholowe to zadanie dla specjalistów, którzy wiedzą, jak powinno ono wyglądać i jak zmniejszyć odczuwane dolegliwości związane z odstawieniem używki. Bóle głowy, nudności, drżenie mięśni czy inne objawy mogą wówczas znacznie szybciej ustąpić. W naszej klinice dokładamy wszelkich starań, aby każdy czuł, że jest pod dobrą opieką, a przywracanie równowagi metabolicznej przebiegało spokojnie.
Na detoks może zdecydować się zarówno osoba uzależniona od substancji psychoaktywnej, jak i ta, u której zatrucie alkoholowe jest jednorazowym incydentem.
Za każdym razem jednak proces oczyszczania organizmu powinien być dostosowany do wieku oraz stanu pacjenta.
Długotrwałe spożywanie alkoholu wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Jednym z nich jest zatrucie alkoholowe. Pojawia się ono w momencie, kiedy zbyt dużo etanolu nagromadzi się w komórkach tłuszczu, a narządy wewnętrzne nie są w stanie właściwie spełniać swoich funkcji. Wówczas konieczne jest oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn. Dzięki specjalistycznemu odtruciu część dolegliwości może samoistnie ustąpić w ciągu kilku tygodni. Po zaprzestaniu picia zwykle znika niedokrwistość i dochodzi do wyrównania niedoboru podstawowych składników odżywczych.
Częste zaglądanie do kieliszka powoduje wiele zmian, z których część jest nieodwracalna. Pomimo tego podjęcie decyzji o oczyszczeniu może przynieść pozytywne skutki. Odtrucie alkoholowe pozwala przede wszystkim na wyeliminowanie toksycznych substancji, które prowadzą do osłabienia organizmu i powodują zaburzenia w pracy najważniejszych organów. Detoksykację należy traktować jako etap wstępny. Po jej zakończeniu zwykle można podjąć właściwą terapię i wejść na drogę do zdrowienia.
Specjalista: Iwona Rubacha – Obst
Zanim jednak nastąpi odtruwanie alkoholowe u pacjenta, przeprowadzany jest z nim szczegółowy wywiad medyczny. Ma on na celu ustalenie, w jakiej kondycji fizycznej i psychicznej jest osoba, która zostanie poddana detoksowi. Każdy bowiem w indywidualny sposób przechodzi ten proces. Podczas sprawdzania ogólnego stanu zdrowia specjalista ocenia m.in. układ krążenia, oddechowy, nerwowy. W przypadku poważniejszego zatrucia alkoholowego dodatkowo zlecane są jeszcze inne badania oprócz morfologii. Mogą one dotyczyć np. ustalenia stopnia uszkodzenia wątroby. U niektórych osób wykonuje się także USG brzucha czy RTG klatki piersiowej.
Oceniane są ponadto: stan psychiczny pacjenta, jego poziom świadomości oraz możliwość występowania objawów lękowych albo zaburzeń pamięci.
Jedną z ważniejszych rzeczy jest też informacja, jaki alkohol spożywała osoba, która zostanie poddania odtruciu i czy pochodził on z legalnego, czy nielegalnego źródła. Weryfikowany jest ponadto jej stopień uzależnienia od tej substancji. Lekarz w wywiadzie ustala też, czy pacjentowi zdarzały się już ciągi alkoholowe.
Ten zabieg polega na:
Wszystkie leki i suplementy diety z reguły podaje się domięśniowo lub dożylnie dla lepszego wchłaniania. Rozłożenie odtrucia alkoholowego w czasie daje większe szanse na spokojne przejście fizyczne i psychiczne organizmu w stan trzeźwości. A osiągnięcie tej równowagi pomoże w dalszym leczeniu – indywidualnej terapii pod okiem specjalistów od uzależnień. Każdy przypadek rozpatruje się bowiem inaczej. Dlatego nie można jednoznacznie wskazać, jak długo dany człowiek będzie przechodził oczyszczanie organizmu. Niektórym wystarczy od 3 do 5 dni, inni potrzebują aż 10, aby zregenerować się pod względem fizycznym.
Podczas detoksu najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjenta oraz to, żeby nie doszło do powikłań. Zespół abstynencyjny z racji tego, że jest stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych w wyniku nagłego odstawienia alkoholu, może objawiać się z różnym nasileniem. Do takich komplikacji zalicza się np. padaczkę, depresję czy próby samobójcze. Celem terapii jest zawsze jak najłagodniejsze wytrzeźwienie. Dlatego przez całą dobę monitorowany jest stan zdrowia danej osoby.
Na odtrucie organizmu można zgłosić się zarówno po jednorazowym incydencie (trwającym kilka dni), jak i z powodu wieloletniego nałogu, w którego czasie zdarzają się ciągi alkoholowe. Detoks w tym przypadku jest szansą na to, aby je przerwać. Na tym etapie bowiem człowiek uzależniony nie umie już sam poradzić sobie z odstawieniem alkoholu. Objawy alkoholizmu są już na tyle charakterystyczne, że wie on, czym jest głód alkoholowy. Ponadto występuje u niego już zwiększona tolerancja alkoholu. Dotychczasowe dawki nie są wystarczające, by osiągnąć podobny efekt upojenia, co wcześniej. Rozwój choroby sprawia, że priorytetem życia alkoholika jest już tylko spożywanie substancji odurzających. Przestaje dbać o relacje z bliskimi i o swój wygląd. Pojawiają się także inne konsekwencje nałogu, takie jak np. utrata pracy, długi oraz objawy zespołu abstynencyjnego, które mogą stanowić nawet zagrożenie dla jego życia.
Detoks alkoholowy w przewlekłych przypadkach jest więc często koniecznością. Dotyczy to zarówno osób, które trafiają na dobrowolne, jak i przymusowe leczenie. Zdarza się, że sam odwyk alkoholowy nie przynosi efektu i wówczas trzeba skorzystać właśnie z tej opcji.
Odtrucie przynosi same korzyści. Organizm jest zregenerowany, a pacjent ma trzeźwy umysł. Wówczas może zupełnie z innej perspektywy spojrzeć na nałóg, który go zniewolił i zastanowić się, czy nie zrobić kolejnego kroku, związanego z rozpoczęciem terapii uzależnień.
Odtrucie alkoholowe pod okiem naszych lekarzy i psychoterapeutów oraz dalsza terapia mogą zwiększyć szanse na wyjście z nałogu! Gwarantujemy komfortowe warunki i nowoczesny sprzęt medyczny do przeprowadzenia odtrucia alkoholowego. Pacjent, który pozbawiony jest bólu, może myśleć już racjonalnie i podjąć decyzję co do dalszego leczenia alkoholizmu. Odtrucie alkoholowe zmniejsza lęk i niepokój pacjenta, a przy tym działa wielopłaszczyznowo.
Jeśli chcesz przerwać ciąg alkoholowy, to jest to właściwy moment, aby przejść skuteczny detoks i podjąć profesjonalne leczenie. Nasz zespół specjalistów pracował już z wieloma pacjentami, którzy poradzili sobie z tym trudnym wyzwaniem i dziś są trzeźwi, a także pomagają innym osobom nieradzącym sobie z nałogiem. Wzmocniony organizm będzie miał siłę do tego, aby podjąć walkę z uzależnieniem, a człowiek stopniowo odzyska kontrolę nad swoim życiem.
Zapewniamy dyskretne odtrucia alkoholowe każdemu pacjentowi, a później profesjonalne warunki do tego, aby rozpocząć właściwe leczenie alkoholizmu, czyli terapię indywidualną i grupową. Nieodpowiednie przygotowanie do powrotu do normalnego środowiska może zakończyć się tym, że jednostka znowu ulegnie nałogowi. Bez nabycia umiejętności radzenia sobie z negatywnym wpływem otoczenia oraz nawrotami choroby bardzo trudno jest funkcjonować w trzeźwości.
W zakładce „kontakt” znajdziesz telefon do nas oraz formularz, za pomocą którego możesz zgłosić się do nas i podzielić się swoim problemem. Gwarantujemy, że nie będziesz długo czekać na odpowiedź. Odstawienie alkoholu to szansa dla Ciebie, aby zacząć całkiem inne życie. A my możemy Ci w tym pomóc.
Alkoholicy, którzy piją ciągami i od dłuższego czasu, w momencie, kiedy odstawią alkohol, mogą spodziewać się wystąpienia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Kilka lub kilkanaście godzin od momentu zaprzestania spożywania trunków alkoholowych pojawiają się m.in.:
To efekt „biochemicznego głodu”, z którym można sobie poradzić, poddając się odtruciu alkoholowemu, będącemu jednocześnie formą terapii fizycznej i psychicznej. Ponieważ jest to stan wyjątkowy dla organizmu, warto, aby czuwali nad tym specjaliści od uzależnień. Każdy przypadek jest bowiem inny. Specjalistyczna opieka lekarzy daje większe szanse na to, że uda się w miarę bezboleśnie i bezpiecznie przejść przez ten trudny dla pacjenta czas.
Te niebezpieczne i niekomfortowe dla zdrowia oraz samopoczucia objawy wynikające z Alkoholowe Zespołu Abstynencyjnego to efekt głodu fizycznego i psychicznego. Dlatego podczas detoxu alkoholowego ważna jest odpowiednia opieka medyczna, która będzie na bieżąco monitorować stan pacjenta.
Oczyszczenie organizmu z substancji toksycznych, czyli detoks alkoholowy, to pierwszy krok, bez którego często byłoby niemożliwe rozpoczęcie profesjonalnej terapii obecnego nałogu. Pozbycie się resztek alkoholu w kontrolowanych warunkach pomaga przerwać ciąg, zregenerować ciało i odzyskać kontrolę nad własnymi myślami. Odtrucie może stać się początkiem walki o własne zdrowie i jakość życia.
W Ośrodku Terapii OAZA wykwalifikowani i odpowiednio przygotowani specjaliści przeprowadzą odtrucie alkoholowe. Mamy świadomość, że z uzależnieniem niełatwo poradzić sobie samodzielnie, a detoks robiony na własną rękę może być zagrożeniem dla zdrowia. Nagłe odstawienie substancji toksycznej prowadzi do uciążliwych objawów – jest to jeden z powodów, dla którego osoby zmagające się z nałogiem nie potrafią i nie mogą przerwać ciągu. Początkowo sięgają po alkohol jako pomoc w rozwiązywaniu problemów, a w późniejszym okresie jego spożywanie staje się koniecznością z powodu uzależnienia nie tylko psychicznego, ale także fizycznego. Pozbycie się resztek alkoholu z organizmu powinno być prowadzone pod okiem specjalistów ze względów bezpieczeństwa. W razie potrzeby będą mogli podjąć odpowiednią reakcję i podać środki farmakologiczne podczas odtrucia alkoholowego.
Zgłoszenie się do specjalistycznego ośrodka jest najistotniejszym krokiem w procesie leczenia. Detoks pozwala przywrócić trzeźwe spojrzenie na własną sytuację i staje się początkiem nowej drogi. Czy nałogu alkoholowego można pozbyć się na zawsze? Tak, jednak samo odtrucie nie jest wystarczające. Po nim konieczne jest podjęcie leczenia. Niektórzy pacjenci, którzy pozbyli się z organizmu resztek alkoholu, uważają, że poradzą sobie z uzależnieniem samodzielnie. Jednak zazwyczaj po detoksie powracają do dawnych nawyków. Dlatego w naszym Ośrodku OAZA prowadzimy terapię, której długość dostosowujemy do potrzeb i fazy zaawansowania nałogu. Pacjenci uzyskujący profesjonalne wsparcie specjalistów zwiększają swoje szanse na powrót do zdrowia.