Trudno jednoznacznie określić, kiedy zaczyna się alkoholizm, ustalić moment, gdy straciło się kontrolę nad jego spożywaniem – ilością, częstotliwością. Długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi do rozwoju choroby alkoholowej i konieczności leczenia uzależnień. Nieustanne sięganie po mocniejsze trunki rodzi konsekwencje zdrowotne, społeczne i inne. Odwyk alkoholowy to w zdecydowanej większości przypadków jedyny sposób na to, aby rozstać się z nałogiem. Część osób podejmuje świadomie decyzje o tym, aby rozpocząć leczenie, inne trafiają na odwyk alkoholowy przez przymus, a pozostali – gdy z powodu nadużywanego przez nich alkoholu dochodzi do wypadku lub innej tragedii życiowej. Nieważne jednak, czy będzie to impuls, czy też przemyślana decyzja. Odwyk alkoholowy staje się dla osoby uzależnionej szansą na to, aby rozpocząć inne życie. To forma terapii, która składa się z różnych etapów.
Odwyk alkoholowy to przede wszystkim uświadomienie sobie skali problemu, jakim jest alkoholizm i własnej bezsilności wobec nałogu. Koniec z oszukiwaniem się, że nie jest się alkoholikiem i panuje się nad swoim życiem. Koniec z szukaniem winnych i przyczyn tego stanu rzeczy – trzeba się zmierzyć ze skutkami wielu miesięcy czy lat nadużywania alkoholu. Jego odstawienie jest trudnym procesem w życiu, przez który musi przejść osoba uzależniona. Wymaga bowiem wielkiego zaangażowania ze strony alkoholika, jak i jego najbliższych. Bardzo pomocne jest skorzystanie z pomocy specjalistów w zakresie uzależnień. Tylko konsekwentne dążenie do trzeźwości może przynieść zamierzony efekt.
Leczenie odwykowe polegające na uczestnictwie w terapii prowadzonej przez ośrodek leczenia uzależnień może pomóc alkoholikowi w zrozumieniu, na czym dokładnie polega jego problem. Dzięki niemu osoba zmagająca się z nałogiem może też nabyć umiejętność radzenia sobie z nawrotami i sytuacjami, w których pojawia się głód alkoholowy. Podczas zajęć chorzy uczą się również, jak dawać sobie radę z emocjami oraz trudnościami dnia codziennego bez konieczności zaglądania do kieliszka.
Istnieje wiele powodów, dla których alkoholicy odmawiają udziału w leczeniu odwykowym. Z reguły nie zdają sobie sprawy, jak poważna jest ich choroba i jak wiele krzywdy wyrządzają najbliższym. Obawiają się spotkania z terapeutą, objawów głodu alkoholowego, a co więcej, bardzo często są przekonani, że terapia odwykowa nie jest w stanie im pomóc. Wizja spędzenia wiele czasu w placówce napawa ich lękiem przed otrzymaniem etykiety alkoholika. Nic więc dziwnego, że osoby pijące nałogowo trafiają na leczenie do ośrodka uzależnień zbyt późno, a ich decyzja jest w dużej mierze podyktowana naciskiem otoczenia.
Specjalista: Patrycjusz Maniecki
Radzenie sobie z nałogiem we własnym zakresie jest bardzo trudne. Brak pomocy z zewnątrz skutkuje najczęściej zaprzestaniem starań o wyeliminowanie np. alkoholu z życia osoby uzależnionej. Nie odczuwa ona motywacji do działania i nie ma żadnych bodźców, które mogłyby jej pomóc w powrocie do stałej trzeźwości. Prywatny ośrodek to natomiast rozwiązanie zapewniające wsparcie na wielu płaszczyznach. W sytuacjach, w których alkoholik nie umie samodzielnie podjąć decyzji, podczas leczenia wyboru dokona po konsultacjach ze specjalistą.
Wspomniane już ćwiczenia i treningi to kolejna z zalet profesjonalnej terapii uzależnień. Nierzadko konwencjonalne metody radzenia sobie z nałogiem są nieefektywne i konieczne jest wdrożenie sposobów dopasowanych indywidualnie do danego pacjenta. Osoby uzależnione mogą skorzystać z szerokiej wiedzy naszych terapeutów. Stają się zmotywowana do działania i zyskują pewność, że podejmowane przez nie kroki w celu osiągnięcia abstynencji są właściwe. Prywatny ośrodek to także szansa na powrót do normalności dla bliskich alkoholika.
Najczęściej bardzo trudno jest bowiem zachęcić go do leczenia uzależnień we własnym zakresie. Uniknięcie kolejnych kłótni i nieprzyjemnych sytuacji możliwe jest właśnie dzięki skorzystaniu z usług profesjonalistów. Największą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim trafne wskazanie kłopotu danej osoby zmagającej się z problemem alkoholowym. Dzięki temu proces powrotu do normalnego funkcjonowania trwa krócej niż w przypadku samodzielnego radzenia sobie z nałogiem.
Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto korzystać z proponowanej przez nas terapii uzależnień w momencie, gdy zauważalne są objawy np. alkoholizmu. Każdemu z pacjentów zapewniamy indywidualne konsultacje, które pozwalają zrozumieć jego potrzeby oraz oczekiwania co do leczenia. Zachęcamy do kontaktu zarówno same osoby uzależnione, jak i ich bliskich, którzy poszukują wsparcia w walce z destrukcyjnym nałogiem.
Prowadzona przez nas klinika OAZA to miejsce, gdzie odbywa się profesjonalna terapia uzależnień pod pełną opiekę lekarską oraz psychologiczną. Panuje tu też domowa atmosfera, a prawa każdego pacjenta są szanowane. Można też liczyć na pełną dyskrecję i zaufanie. W ramach odwyku alkoholowego organizowane są np. treningi relaksacyjne, ćwiczenia zachowań abstynenckich. To również okazja, aby poznać doświadczenia innych trzeźwych alkoholików. Cel jest jeden – przekonać każdą osobę uzależnioną do tego, że codzienność bez alkoholu jest możliwa! Znalezienie motywacji, rozwój duchowy, poszukiwanie nowych zainteresowań pomagają zupełnie inaczej spojrzeć na to co było, a co może się jeszcze wydarzyć na nowej drodze życia.
Zapraszamy na odwyk alkoholowy do kliniki odwykowej OAZA! Nasza doświadczona, przyjazna i wykwalifikowana kadra, stosując różne metody leczenia, pomaga pacjentom na każdym etapie walki z alkoholizmem. Gwarantujemy skuteczne techniki wsparcia osobom, które tego potrzebują.
Odwyk alkoholowy to proces, podczas którego oczyszcza się stopniowo organizm ze szkodliwych substancji. Nadużywanie alkoholu zaburza bowiem prawidłową fizjologię oraz procesy chemiczne w mózgu. Przerwanie alkoholowego ciągu, detoks i złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego to początek drogi do trzeźwości. Pod stałą opieką medyczną i psychoterapeutyczną łatwiej jest poradzić sobie z problemem uzależnienia od alkoholu. Odwyk alkoholowy pozwala powoli wrócić do pełnej sprawności psychicznej, podjąć decyzję o leczeniu, a po jego zakończeniu – na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Choć wielu z nas słyszało o terapii uzależnień, to nie każdy ma świadomość, jak wygląda odwyk alkoholowy. Pierwszym etapem rozpoczynającym walkę z nałogiem zazwyczaj jest odtrucie organizmu. Powinno zostać przeprowadzone w bezpiecznych warunkach pod okiem specjalistów, którzy będą monitorować stan pacjenta, a w razie konieczności podejmą odpowiednie działania. Detoks to pierwszy krok, po którym można rozpocząć leczenie odwykowe. To bardzo istotne, aby nie zrezygnować z walki o siebie i pozostać w ośrodku do momentu zakończenia zaplanowanych zajęć. Zbyt szybki powrót do własnego środowiska sprzyja powrotowi do dawnych, destrukcyjnych nawyków i uzależnień.
Główna zasada mówi, że na leczenie odwykowe nigdy nie jest za późno. Każdy moment jest właściwy, aby rozpocząć ten trudny proces. Nie ukrywajmy, że wymaga on wiele zaangażowania od pacjenta. Niezależnie od tego, czy na alkoholowe odtrucie organizmu zdecydowaliśmy się świadomie, w wyniku traumatycznego zdarzenia, czy trafiliśmy do ośrodka przymusowo na skutek orzeczenia sądowego – rolą specjalistów jest pomoc w odzyskaniu wewnętrznej motywacji.
Wiele osób zastanawia się, kiedy ośrodek leczenia uzależnień kwalifikuje chorych do udziału w terapii odwykowej i jak to wygląda. Wystarczające jest podjęcie kontaktu i zgłoszenie chęci walki z nałogiem alkoholowym. Po rozmowie z psychoterapeutą zaplanujemy przebieg odwyku i postępowanie po opuszczeniu placówki.
Czy warto zdecydować się na odwyk alkoholowy? Wiedząc, jak wygląda terapia odwykowa, łatwiej jest podjąć decyzję. Czas trwania detoksu dostosowany jest do potrzeb pacjenta, a plan dobierany jest do stanu zdrowia na podstawie wcześniej przeprowadzonego wywiadu i badań. W Ośrodku OAZA zajmujemy się kompleksowym odtruciem organizmu i leczeniem uzależnień – prowadzimy zajęcia indywidualne i grupowe, a nasi podopieczni uczestniczą w zajęciach dodatkowych. Uczą się funkcjonować bez alkoholu, otrzymują narzędzia i wiedzę, dzięki którym mogą odzyskać kontrolę nad własnym życiem.