Nie można zaprzeczyć, że uzależnienie od leków (lekozależność) jest jednym z najpopularniejszych nałogów. Przychodzi jak każdy niepostrzeżenie, jednak w społeczeństwie, w którym każdy kupuje mnóstwo środków farmaceutycznych i suplementów diety, naprawdę ciężko zauważyć, kiedy mamy już do czynienia z lekomanią. Nie ma znaczenia to, czy zażywamy leki wydawane na receptę, czy bez. Te pierwsze mają więcej substancji uzależniających, dlatego są wydawane pod kontrolą lekarza, jednak lekoman jest w stanie ją sprytnie ominąć. Bardzo łatwo też uzależnić się od bezpiecznych leków, które sami możemy nabyć w aptece, np. nasennych, przeciwbólowych, przeciwzapalnych
Osobie przewrażliwionej na punkcie zdrowia lub hipochondrykowi jest naprawdę łatwo wpaść w nałóg. Jednak nie tylko im. Dostępność leków sprawia, że często są źle dawkowane, bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, a także z pominięciem czytania ulotki. A to już prosta droga do złego stosowania medykamentów i stworzenia możliwości popadnięcia w nałóg. Ogromnym problemem jest tolerancja na leki, która sprawia, że pacjent sam zaczyna zwiększać sobie dawkę. Często bagatelizuje przy tym różne, niepożądane objawy uboczne i naraża się na trwały uszczerbek na zdrowiu.
Nadmierne zażywanie leków powoduje wiele, poważnych konsekwencji zarówno fizycznych, jak i psychicznych, a także społecznych, biorąc pod uwagę np. to, jak nałóg destrukcyjnie wpływa na relacje rodzinne. Skutków uzależnienia może być wiele, w zależności od przyjmowanych substancji. Zalicza się do nich:
Bardzo ważnym skutkiem nadużywania leków jest także to, iż maskują one inne problemy zdrowotne, stąd leczenie lekomanii może dosłownie uratować nam życie i podjąć kontrolowaną walkę z właściwymi dolegliwościami.