Obsesyjny stosunek do seksu, traktowanie współżycia jako sposobu na walkę z problemami dnia codziennego, brak kontroli zachowań seksualnych – to tylko niektóre objawy uzależnienia od seksu. Czym tak naprawdę jest seksoholizm? Jak rozpoznać u siebie symptomy uzależnienia i jak sobie z nim radzić?
Szacuje się, że w Polsce uzależnione od seksu są ponad 2 miliony osób. Ogromna skala zjawiska sprawia, że warto zastanowić się nad tym problemem, ponieważ może on dotknąć zarówno nas samych, jak i naszych bliskich. Uzależnienie od seksu jest szczególnym nałogiem, zaliczanym do grupy uzależnień „bez substancji”. Seksoholik, w odróżnieniu od narkomana czy alkoholika, nie potrzebuje do zaspokojenia swoich potrzeb środków psychoaktywnych i nie dąży do ich zdobycia za wszelką cenę. Rolę używek zastępują przygodny seks lub obsesyjna masturbacja. Z czasem, uzależnienie się pogłębia, wpływając na kolejne obszary życia seksoholika.
Na samym początku należy stwierdzić, że rozpoznanie czy dana osoba jest seksoholikiem, nie jest łatwe. Wszystko ze względu na fakt, że seks już dawno przestał być zjawiskiem intymnym, a stał się elementem kultury masowej. Nieustanne epatowanie scenami erotycznymi w kinie, reklamach, muzyce czy mediach sprzyja zatarciu granic między tym, co naturalne i zdrowe a tym, co może zostać odebrane jako odchylenie od normy. Stwierdzeniu, czy w przypadku danej osoby występuje uzależnienie od seksu, sprzyja 25-punktowy test SAST. Interpretacja jego wyników pozwala określić jeden z 3 następujących poziomów uzależnienia:
Powyższe zachowania to tylko niektóre objawy uzależnienia od seksu. U wielu osób występują także inne symptomy, do których zaliczyć można m.in.:
Szansą na wyjście z trudnego i toksycznego nałogu, jakim niewątpliwie jest uzależnienie od seksu, jest terapia odwykowa. Nasz prywatny ośrodek odwykowy oferuje nowoczesne, przystępne i skuteczne formy leczenia seksoholizmu, dedykowane wszystkim tym, którzy pragną odzyskać kontrolę nad swoim życiem seksualnym i znów doświadczać seksu jako wyjątkowego i pełnego bliskości doznania.