Włączasz komputer, zakładasz konto, logujesz się i już jesteś w internetowym kasynie. Nie musisz zakładać smokingu, białej koszuli i wyjściowych butów. Wpuszczają Cię tam w każdym stroju. Ruletka, blackjack, bakart i inne gry czekają na to, abyś obstawił w nich wyniki…
Internetowy hazard jest równie niebezpiecznym uzależnieniem jak ten, który uprawia się w tradycyjnych kasynach. Zaczyna się od okazjonalnego grywania, a z czasem chęć obstawiania wyników przeradza się w zachowanie nałogowe. Pojawia się typowy dla uzależnień głód, czyli silna, nieodparta chęć zagrania. Następnie przychodzi utrata kontroli – mimo obietnic i prób w zakresie ograniczenia nałogu, często się je łamie. Z czasem satysfakcja, ilość spędzanego na graniu czasu przestaje wystarczać. Rodzi się potrzeba zwiększania sesji i obstawianych stawek. Hazardzista przeżywa też zespół abstynencyjny – dopada go „kac moralny”, poczucie winy, wstydu, zmęczenie fizyczne, bezsenność, brak apetytu. Jednak, mimo iż wie, że hazard jest szkodliwy w skutkach, nie potrafi zwalczyć przymusu grania. Dochodzi do sytuacji, gdy pod nałóg podporządkowuje całe swoje życie.
Uzależnienie od hazardu internetowego można podzielić na 4 etapy:
To w wielkim skrócie przechodzenie od radości z wygranej i obstawiania coraz wyższych wygranych po poważne trudności zdrowotne, rodzinne, finansowe, a nawet kłopoty z prawem i myśli samobójcze.
Klinika Oaza specjalizuje się w różnych uzależnieniach – internetowy hazard jest jednym z nich. Spotkanie z psychoterapeutą i rozpoczęcie terapii to element odwyku od grania. Przyznanie się do swojej słabości i zmierzenie się z nią pod okiem specjalisty może pomóc w powrocie do życia bez tego uzależnienia. Leczenie w naszym ośrodku rozpoczyna się od wywiadu – zarówno z osobą, która ma problem z nałogiem, jak i z jej bliskimi. Po uzyskaniu podstawowych informacji zapada decyzja co do konkretnej formy terapii. Jak długo potrwa – uzależnione jest od tego, na jakim etapie problemu jest hazardzista i jak bardzo chce wyjść z nałogu. Jedną z najważniejszych rzeczy jest znalezienie podłoża uprawiania hazardu, jak również opracowanie dalszej strategii działania. Równie ważna jest zmiana myślenia osoby chorej.
Jeśli masz problem z uzależnieniem od internetowego hazardu lub dostrzegasz problem u Twojego bliskiego – zapraszamy na spotkanie z naszym specjalistą!
Powszechnym problemem, który w dużym stopniu utrudnia podjęcie leczenia uzależnienia od hazardu, są różne zniekształcenia poznawcze. Nałogowiec ma zazwyczaj ogromny kłopot ze zrozumieniem negatywnych konsekwencji swojego stanu, ponieważ wszelkie niepowodzenia potrafi sobie doskonale wytłumaczyć i zracjonalizować. Z tego względu komunikacja z taką osobą jest dosyć trudna – wrażenie utrzymywania patologicznej sytuacji pod pełną kontrolą utrzymuje się u niej w zasadzie do ostatniego możliwego momentu, po którym długów nie da się już lekceważyć.
Pojawiają się duże problemy w sferze emocjonalnej, które są ważnym sygnałem do podjęcia leczenia uzależnienia od hazardu. Osoba w nałogu przestaje sobie radzić z trudnymi i wymagającymi pewnej inicjatywy zdarzeniami. Jedynym sposobem rozładowania emocji staje się gra w kasynie. Prowadzi to do negatywnych konsekwencji w sferze społeczno-zawodowej i patologicznych zachowań takich jak większa impulsywność lub nawet agresja w reakcji na zasygnalizowanie problemu przez bliskich. W wielu wypadkach uzależniony zupełnie rezygnuje z dotychczasowych aspiracji, bo wygrana jest dla niego jedyną miarą szczęścia i satysfakcji życiowej.
Niezwykle powszechnym nawykiem wśród nałogowców jest stawianie sobie różnych ograniczeń po dostrzeżeniu problemu. Osoba, która powinna rozważyć leczenie uzależnienia od patologicznego hazardu, decyduje się najpierw na podjęcie decyzji o ograniczeniu ilości pieniędzy przeznaczanych na grę lub zmniejszeniu liczby godzin spędzanych w wirtualnych kasynach. Takie obostrzenia zupełnie jednak nie działają, a negatywne konsekwencje kosztownego nałogu konsekwentnie zaczynają narastać.
W wielu przypadkach patologiczny hazard powoduje spadek dotychczasowych zainteresowań, a także apatię w życiu codziennym. To bardzo dobry moment na podjęcie leczenia. Na pewnym etapie gra przestaje być bowiem tylko rozrywką, a staje się odskocznią od przykrej rzeczywistości, w której gromadzą się kolejne negatywne konsekwencje uzależnienia.
W końcowej fazie nałogów zaczyna się już prawdziwa lawina problemów. Irracjonalna wiara w wielką wygraną powoduje zazwyczaj serię szczególnie bolesnych przegranych, po których nieuniknione jest popadnięcie w spiralę długów. Negatywne konsekwencje zaczynają się mnożyć. Patologiczny hazard zachęca do kłamstw, oszustw i kradzieży, a rezultatem tego wszystkiego jest skrajna izolacja od ludzi, a nawet próby samobójcze. Podjęcie leczenia uzależnienia jest nieodzowne na tym etapie.
Jeśli zmagacie się Państwo z problemem uzależnienia od patologicznego hazardu, zachęcamy do podjęcia leczenia w naszym ośrodku Oaza. Mamy wieloletnie doświadczenie w zapewnianiu pacjentom kompleksowej pomocy przy wychodzeniu na prostą. Dołożymy wszelkich starań, by pomóc Państwu w wyzdrowieniu i ograniczeniu negatywnych konsekwencji nałogu.